Jak odcień skóry może wpływać na leki

Jak odcień skóry może wpływać na leki

Pigmentacja skóry może działać jak „gąbka” dla niektórych leków, potencjalnie wpływając na szybkość, z jaką aktywne leki docierają do zamierzonych celów, jak podaje para naukowców w artykule perspektywicznym opublikowanym w czasopiśmie Human Genomics.

Naukowcy argumentują, że znaczna część leków i innych związków może wiązać się z pigmentami melaniny w skórze, co prowadzi do różnic w biodostępności i skuteczności tych leków i innych związków u osób o różnym odcieniu skóry.

„Nasz artykuł poglądowy stwierdza, że ​​melanina, pigment odpowiedzialny za kolor skóry, wykazuje zaskakujące powinowactwo do niektórych związków leczniczych” – powiedział Simon Groen, adiunkt biologii systemów ewolucyjnych w Instytucie Integracyjnej Biologii Genomu na Uniwersytecie Kalifornijskim w Riverside i współautorem pracy. „Wpływ melaniny na bezpieczeństwo leków i dawkowanie został w dużej mierze przeoczony, co rodzi niepokojące pytania dotyczące skuteczności standardowego dawkowania, ponieważ ludzie różnią się znacznie odcieniem skóry”.

Według Groena i współautorki Sophie Zaaijer, konsultantki i badaczki powiązanej z UC Riverside, która specjalizuje się w różnorodności, równości i włączeniu (DEI) w przedklinicznych badaniach i rozwoju oraz badaniach klinicznych, obecne wytyczne FDA dotyczące testów toksyczności nie uwzględniają odpowiednio wpływu pigmentacji skóry na temat interakcji leków.

„To przeoczenie jest szczególnie niepokojące, biorąc pod uwagę nacisk na bardziej zróżnicowane badania kliniczne, jak określono w planie działania agencji na rzecz różnorodności” – powiedział Zaaijer. „Jednak obecne praktyki opracowywania leków na wczesnym etapie nadal koncentrują się głównie na testowaniu narkotyków w białych populacjach pochodzenia północnoeuropejskiego”.

W jednym z przykładów badacze znaleźli dowody na powinowactwo nikotyny do pigmentów skóry, co może potencjalnie wpływać na nawyki palenia u osób o różnych odcieniach skóry i rodzić pytania dotyczące skuteczności przyklejanych na skórę plastrów nikotynowych w rzucaniu palenia.

„Czy nieumyślnie zmieniamy palaczy o ciemniejszym odcieniu skóry, jeśli zwracają się do tych plam, próbując rzucić palenie?” powiedział Groen.

Groen i Zaaijer proponują wykorzystanie nowego toku pracy obejmującego trójwymiarowe modele ludzkiej skóry o różnym poziomie pigmentacji, co mogłoby zapewnić firmom farmaceutycznym skuteczną metodę oceny właściwości wiązania leków w przypadku różnych typów skóry.

„Pigmentacja skóry powinna być brana pod uwagę przy szacunkach bezpieczeństwa i dawkowania” – powiedział Zaaijer. „Stoimy u progu ery transformacji w branży biomedycznej, w której przyjęcie inkluzywności nie jest już tylko opcją, ale koniecznością”.

Według naukowców pigmentacja skóry to tylko jeden z przykładów. Stwierdzili, że różnice genetyczne między grupami mniejszościowymi mogą prowadzić do wyraźnie odmiennych reakcji na leki u różnych ras i grup etnicznych, wpływając na nawet 20% wszystkich leków.

„Jednak nasze molekularne zrozumienie tych różnic pozostaje bardzo ograniczone” – powiedział Zaaijer.

Naukowcy przyznają, że przemiany zwiększające włączenie – obejmujące rasę, pochodzenie etniczne, płeć i wiek – wymagają kompleksowego przeglądu wszystkich wytycznych FDA dotyczących klinicznych punktów końcowych, aby dostosować je do planu działania FDA na rzecz różnorodności.

„To monumentalne zadanie, wymagające jasnych kanałów komunikacji między naukowcami, badaczami z branży, klinicystami i organami regulacyjnymi” – powiedział Zaaijer. „Przyszłość medycyny zależy od naszej zdolności do połączenia obecnie izolowanych zespołów operacyjnych”.

Naukowcy zwracają uwagę, że zwrot w kierunku włączającego opracowywania leków nastąpi za sprawą nowej ustawy – ustawy zbiorczej o reformie żywności i leków, uchwalonej w 2022 r.

„FDA opublikowała niedawno projekt wytycznych” – powiedział Zaaijer. „Kiedy za kilka miesięcy będą one gotowe, nakażą uwzględnienie różnorodności pacjentów w badaniach klinicznych oraz przedklinicznych badaniach i rozwoju. Następnym krokiem będzie przedstawienie wytycznych dotyczących tego, jakie zmienne farmakokinetyczne należy testować w ramach projektów badawczo-rozwojowych nad lekami w dążeniu do uzyskania sprawiedliwych leków”.

Naukowcy mają nadzieję zaktywizować przemysł farmaceutyczny i środowisko akademickie do rozpoczęcia systematycznych ocen eksperymentalnych w badaniach przedklinicznych w odniesieniu do pigmentacji skóry i kinetyki leków.

Zachęcają także pacjentów, ich grupy wsparcia i uczestników badań klinicznych do zadawania pytań związanych ze skutecznością i bezpieczeństwem leku specyficznego dla danego przodka, np.: „Czy ten lek został przetestowany, aby sprawdzić, czy jest bezpieczny dla osób o różnym pochodzeniu przodków, w tym moich? ” Naukowcy twierdzą, że klinicyści i przedstawiciele branży farmaceutycznej powinni być w stanie przedstawić łatwy do zrozumienia dokument zawierający wyniki różnych testów.

Przyznają, że przy obecnym stanie rozwoju leków będzie to trudne.

„Jeśli chodzi o badanie profilu ryzyka, leki najczęściej testuje się na jednym lub kilku modelach komórek ludzkich, które pochodzą głównie od dawców pochodzenia północnoeuropejskiego” – powiedział Zaaijer. „Następnie leki są testowane na modelu gryzoni. Jeśli te testy zakończą się sukcesem, firmy farmaceutyczne przepuszczają lek do prób klinicznych. Ale czy leki są gotowe do podania zróżnicowanej grupie pacjentów, jeśli nie zostały wcześniej przetestowane, np. na modelach ludzkich komórek różnych przodków? Czy skoczyłbyś na bungee z mostu, wiedząc, że liny nie zostały przetestowane pod kątem Twojej kategorii wagowej. Dlaczego więc jest to obecnie dopuszczalne w przypadku narkotyków?

Groen wyjaśnił, że u różnych przodków pewne warianty genetyczne są bardziej rozpowszechnione. Warianty te mogą wpływać na sposób metabolizmu leku i jego zachowanie w organizmie, powiedział.

„Jeśli na wczesnych etapach odkrywania leku uwzględni się różne pochodzenie przodków, wówczas zróżnicowane grupy ludzi mogą mieć większe zaufanie do procesu opracowywania leków i brać udział w badaniach klinicznych, ponieważ będą lepiej poinformowane o wszelkich potencjalnych związanych z tym zagrożeniach” – stwierdził. powiedział.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science