Jak to działa? Skonfiguruj kod QR i zeskanuj kod QR

Jak to działa? Skonfiguruj kod QR i zeskanuj kod QR

Michael Derbort 31 sierpnia 2024

Każdy je już widział: pikselowane czarno-białe pudełka z pozornie ukrytą wiadomością. Używamy ich również do zapewnienia łatwego dostępu do łączy do niektórych stron i aplikacji. Mówimy o kodach QR. To skrót od „Quick Response” – po niemiecku „szybka odpowiedź”, co powinno już wskazywać na znaczenie tych obrazków.

Trochę historii

Mało kto wie, że kod QR istnieje już od trzydziestu lat. Został opracowany w 1994 roku przez japońską firmę Denso. Za tą firmą stoi dostawca dla przemysłu motoryzacyjnego, a pierwotny cel nie mógł być bardziej nudny: w tamtym czasie używano kodów QR do oznaczania części pojazdów Toyoty w sposób nadający się do odczytu maszynowego. Dopiero z biegiem czasu stało się jasne, że twórcy stworzyli bardzo wszechstronne narzędzie, a znakowanie komponentów jest nadal powszechnym zastosowaniem, ale nie jest już wyłączne.

Technologia, która za tym stoi

Wikipedia nas oświeca: „Kod QR składa się z kwadratowej matrycy czarnych i białych kwadratów lub kropek, zwanych modułami, które reprezentują zakodowane dane w formie binarnej. Orientację zapewnia specjalne oznaczenie w trzech z czterech rogów placu. Dane w kodzie QR są wzbogacone kodem korygującym błędy. Dzięki temu można tolerować utratę do 30% kodu, co oznacza, że ​​nadal można go odszyfrować.”
Wyjaśnianie wszystkich szczegółów technicznych może być w tym momencie przesadzone. Napisano na ten temat całe książki, a i tak nie interesują nas wszystkie protokoły i standardy stosowane w życiu codziennym, ponieważ te kody są praktycznie gotowe do użycia. Właściwie musimy tylko wiedzieć, jak je czytać lub tworzyć. To, co jest tu tak techniczne, jest jednak przyjemnie proste i może być używane przez każdego.

Czytaj kody QR

Aby odczytać kody QR potrzebna jest odpowiednia aplikacja. Nowe modele telefonów komórkowych często mają już takiego pomocnika na pokładzie, a w Playstore jest mnóstwo alternatyw. Dobrze znaną i bardzo popularną aplikacją do tego celu jest QR-Droid, którą można pobrać i używać bezpłatnie.
Kody odczytywane są za pomocą aparatu w telefonie komórkowym. Zazwyczaj te skanery kodów QR są wyposażone w kwadratowy znacznik, w którym powinien znajdować się kod. Podczas skanowania telefon komórkowy powinien być trzymany możliwie nieruchomo, skup się na kodzie, powoli zbliżając telefon do niego i poczekaj, aż aplikacja rozpozna kod. Aplikacja zwykle sygnalizuje się sygnałem dźwiękowym. Jeśli jest to adres internetowy, który został zapisany, zostaniesz przekierowany na oczekującą stronę.

Generuj kody QR

Jak już wspomniano, kody QR to niezwykle prosty system, z którego może korzystać absolutnie każdy. W rezultacie samodzielne tworzenie takich kodów nie jest niczym kosmicznym.
Nie są potrzebne żadne specjalne narzędzia graficzne, wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz w Internecie. Wystarczy podać hasła wyszukiwane przez Google, takie jak „generuj kody QR” lub „generator kodów QR”. Usługi, które to oferują, są zazwyczaj bezpłatne. Zwykle znajdziesz pole tekstowe, w którym możesz wpisać tekst, który ma zostać zakodowany. Następnie możesz zapisać wygenerowany kod QR jako plik graficzny i używać go według własnego uznania.
Te pikselowe pudełka zajęły już stałe miejsce w życiu codziennym. Bilety zakupione online są w ten sposób skanowane w pociągu, a paragony z gier loteryjnych również zawierają taki kod, który można zeskanować, aby dowiedzieć się, czy coś wygrałeś. Jest więc mnóstwo przykładów. Kody te będą na razie niezbędne.

Rodzaje kodów QR

Kody QR mają teraz niezliczoną ilość kształtów i wzorów. Czasami wstawiane są nawet małe logo bez tej ograniczającej funkcjonalności.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android