Co podwodny starożytny most odkryty w hiszpańskiej jaskini mówi o wczesnym osadnictwie ludzkim

Co podwodny starożytny most odkryty w hiszpańskiej jaskini mówi o wczesnym osadnictwie ludzkim

Nowe badanie przeprowadzone przez University of South Florida rzuciło światło na ludzką kolonizację zachodniej części Morza Śródziemnego, ujawniając, że ludzie osiedlili się tam znacznie wcześniej, niż wcześniej sądzono. Badania te, szczegółowo opisane w niedawnym wydaniu czasopisma Communications Earth & Environment, podważają długo utrzymywane założenia i zmniejszają lukę między chronologiami osadnictwa na wyspach w całym regionie Morza Śródziemnego.

Rekonstrukcja wczesnej kolonizacji ludzkiej na wyspach Morza Śródziemnego jest trudna ze względu na ograniczone dowody archeologiczne. Badając 25-stopowy zatopiony most, interdyscyplinarny zespół badawczy — kierowany przez profesora geologii USF Bogdana Onaca — był w stanie dostarczyć przekonujących dowodów wcześniejszej działalności człowieka wewnątrz jaskini Genovesa, położonej na hiszpańskiej wyspie Majorka.

„Obecność zatopionego mostu i innych artefaktów wskazuje na wysoki poziom aktywności, co oznacza, że ​​pierwsi osadnicy rozpoznali zasoby wodne jaskini i strategicznie zbudowali infrastrukturę umożliwiającą nawigację” – powiedział Onac.

Jaskinia, położona w pobliżu wybrzeża Majorki, ma przejścia zalane z powodu rosnącego poziomu morza, z wyraźnymi inkrustacjami kalcytu tworzącymi się w okresach wysokiego poziomu morza. Formacje te, wraz z jasnym pasem na zatopionym moście, służą jako wskaźniki dokładnego śledzenia historycznych zmian poziomu morza i datowania budowy mostu.

Majorka, mimo że jest szóstą co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym, była jedną z ostatnich kolonizowanych wysp. Poprzednie badania sugerowały obecność człowieka już 9000 lat temu, ale nieścisłości i słabe zachowanie materiału datowanego radiowęglowo, takiego jak pobliskie kości i ceramika, wzbudziły wątpliwości co do tych ustaleń. Nowsze badania wykorzystały węgiel drzewny, popiół i kości znalezione na wyspie, aby stworzyć oś czasu osadnictwa ludzkiego około 4400 lat temu. To dopasowuje oś czasu obecności człowieka do znaczących wydarzeń środowiskowych, takich jak wyginięcie rodzaju antylopy koziej Myotragus balearicus.

Analizując nawarstwienia minerałów na moście i wysokość pasma barwnego na moście, Onac i zespół odkryli, że most został zbudowany prawie 6000 lat temu, ponad dwa tysiące lat później niż poprzednie szacunki – zmniejszając tym samym lukę chronologiczną między osadnictwem wschodnim i zachodnim regionu Morza Śródziemnego.

„Te badania podkreślają znaczenie współpracy interdyscyplinarnej w odkrywaniu prawd historycznych i pogłębianiu naszej wiedzy o historii ludzkości” – powiedział Onac.

Badanie to zostało wsparte kilkoma grantami National Science Foundation i obejmowało szeroko zakrojone prace terenowe, w tym podwodne eksploracje i precyzyjne techniki datowania. Onac będzie kontynuował eksplorację systemów jaskiń, z których niektóre mają osady, które powstały miliony lat temu, dzięki czemu będzie mógł zidentyfikować przedindustrialne poziomy mórz i zbadać wpływ współczesnego ocieplenia cieplarnianego na wzrost poziomu mórz.

Badania przeprowadzono we współpracy z Uniwersytetem Harvarda, Uniwersytetem Nowego Meksyku i Uniwersytetem Wysp Balearskich.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science