Najnowsze ustalenia badania Global Burden of Disease Study (GBD) 2021, opublikowane dzisiaj w czasopiśmie The Lancet, prognozują, że w latach 2022–2050 na świecie średnia długość życia wzrośnie o 4,9 roku w przypadku mężczyzn i 4,2 roku w przypadku kobiet.
Oczekuje się, że wzrost będzie największy w krajach, w których średnia długość życia jest niższa, co przyczyni się do zbieżności wzrostu średniej długości życia w różnych obszarach geograficznych. Tendencja ta jest w dużej mierze napędzana środkami w zakresie zdrowia publicznego, które zapobiegły chorobom sercowo-naczyniowym, COVID-19 oraz szeregowi chorób zakaźnych, matek, noworodków i chorób żywieniowych (CMNN) i je poprawiły.
Badanie to wskazuje, że ciągłe przesuwanie obciążenia chorobami na choroby niezakaźne (NCD) – takie jak choroby układu krążenia, nowotwory, przewlekła obturacyjna choroba płuc i cukrzyca – oraz narażenie na czynniki ryzyka związane z chorobami niezakaźnymi, takie jak otyłość, wysoki poziom ciśnienie krwi, nieoptymalna dieta i palenie tytoniu – będą miały największy wpływ na obciążenie chorobami następnego pokolenia.
W miarę jak obciążenie chorobami w dalszym ciągu przesuwa się z CMNN na choroby niezakaźne i z utraconych lat życia (YLL) na lata przeżyte z niepełnosprawnością (YLD), oczekuje się, że coraz więcej osób będzie żyło dłużej, ale przy większej liczbie lat spędzonych w złym stanie zdrowia. Prognozuje się, że globalna średnia długość życia wzrośnie z 73,6 lat w 2022 r. do 78,1 lat w 2050 r. (wzrost o 4,5 roku). Globalna oczekiwana długość życia w zdrowiu (HALE), czyli średnia liczba lat, jaką można oczekiwać, aby żyć w dobrym zdrowiu, wzrośnie z 64,8 lat w 2022 r. do 67,4 lat w 2050 r. (wzrost o 2,6 roku).
Aby dojść do takich wniosków, w badaniu prognozowano śmiertelność związaną z przyczyną; YLL; YLD; lata życia skorygowane niepełnosprawnością (DALY, czyli utracone lata zdrowego życia z powodu złego stanu zdrowia i przedwczesnej śmierci); długość życia; i HALE od 2022 r. do 2050 r. dla 204 krajów i terytoriów.
„Oprócz ogólnego wzrostu średniej długości życia odkryliśmy, że różnice w średniej długości życia w różnych regionach geograficznych będą się zmniejszać” – powiedział dr Chris Murray, kierownik katedry nauk o pomiarach zdrowia na Uniwersytecie Waszyngtońskim i dyrektor Instytutu Metryki Zdrowia i Ocena (IHME). „To wskaźnik, że chociaż nierówności w zdrowiu między regionami o najwyższych i najniższych dochodach utrzymają się, różnice te maleją, a największy wzrost przewidywany jest w Afryce Subsaharyjskiej”.
Dr Murray dodał, że największą szansą na przyspieszenie zmniejszania globalnego obciążenia chorobami są interwencje polityczne mające na celu zapobieganie behawioralnym i metabolicznym czynnikom ryzyka oraz łagodzenie ich.
Ustalenia te opierają się na wynikach badania czynników ryzyka GBD 2021, również opublikowanego dzisiaj w czasopiśmie The Lancet. To towarzyszące badanie wykazało, że łączna liczba lat utraconych z powodu złego stanu zdrowia i przedwczesnej śmierci (mierzonej w DALY) przypisywanych metabolicznym czynnikom ryzyka wzrosła o 50% od 2000 r. Więcej informacji na temat raportu dotyczącego czynników ryzyka można znaleźć na stronie https://bit. ly/GBDRisks2021.
W badaniu przedstawiono także różne alternatywne scenariusze umożliwiające porównanie potencjalnych skutków zdrowotnych, gdyby różne interwencje w zakresie zdrowia publicznego mogłyby wyeliminować narażenie na kilka kluczowych grup czynników ryzyka do 2050 r.
„Przewidujemy duże różnice w globalnym obciążeniu DALY pomiędzy różnymi alternatywnymi scenariuszami, aby zobaczyć, co ma największy wpływ na nasze ogólne dane dotyczące średniej długości życia i prognozy DALY” – powiedział dr Stein Emil Vollset, pierwszy autor badania, który kieruje jednostką współpracującą GBD w Norweski Instytut Zdrowia Publicznego. „W skali globalnej przewidywane skutki są najsilniejsze w przypadku scenariusza „zwiększonego ryzyka behawioralnego i metabolicznego”, przy 13,3% zmniejszeniu obciążenia chorobami (liczba DALY) w 2050 r. w porównaniu ze scenariuszem „referencyjnym” (najbardziej prawdopodobnym)”.
Autorzy przeprowadzili także dwa kolejne scenariusze: jeden skupiał się na bezpieczniejszym środowisku, a drugi na lepszym żywieniu dzieci i szczepieniach.
„Chociaż największy wpływ na globalne obciążenie DALY zaobserwowano w scenariuszu „Poprawa ryzyka behawioralnego i metabolicznego”, prognozowaliśmy również zmniejszenie obciążenia chorobami w scenariuszach „Bezpieczniejsze środowisko” i „Poprawa żywienia dzieci i szczepień” wykraczających poza naszą prognozę referencyjną, stwierdził Amanda E. Smith, zastępca dyrektora ds. prognoz w IHME „To pokazuje potrzebę ciągłego postępu i zasobów w tych obszarach oraz potencjał przyspieszenia postępu do roku 2050”.
„Przed nami stoi ogromna szansa, aby wpłynąć na przyszłość zdrowia na świecie poprzez wyprzedzenie rosnących czynników ryzyka metabolicznego i dietetycznego, szczególnie tych związanych z czynnikami behawioralnymi i stylem życia, takimi jak wysoki poziom cukru we krwi, wysoki wskaźnik masy ciała i wysokie ciśnienie krwi, „ – kontynuował doktor Murray.