Jimmy Westenberg / Android Authority Ponieważ smartfony z każdym rokiem stają się coraz cieńsze i lżejsze, producenci naciskają na usunięcie jak największej liczby zbędnych komponentów. Prawie pół dekady temu jedną z pierwszych ofiar tego zjawiska było gniazdo słuchawkowe 3,5 mm. Teraz producenci smartfonów naciskają, aby zabić kartę SIM na rzecz wbudowanej karty SIM lub eSIM i zintegrowanej karty SIM (iSIM). Obydwa oferują podobną oszczędność miejsca, ale dlaczego producenci smartfonów obecnie faworyzują eSIM zamiast iSIM i czy to się zmieni w nadchodzących latach? Oto wszystko, co musisz wiedzieć.
Co to jest eSIM lub wbudowana karta SIM?
Wbudowana karta SIM, czyli eSIM, to cyfrowa wersja karty SIM przylutowana bezpośrednio do płyty głównej urządzenia. Zamiast wkładać fizyczną plastikową kartę do urządzenia, eSIM umożliwia bezprzewodowe pobranie profilu operatora. Operatorzy zazwyczaj udostępniają kod uwierzytelniający lub kod QR, aby cyfrowo aktywować kartę eSIM. Możesz pobrać wiele takich profili na jedno urządzenie i przełączać się między nimi według własnego uznania. Pod tym względem eSIM jest znacznie wygodniejszy niż fizyczna karta SIM. Jest to szczególnie przydatne w przypadku podróży międzynarodowych, ponieważ możesz pobrać profil eSIM przed przybyciem na miejsce. eSIM umożliwia przełączanie między wieloma operatorami i numerami za pomocą samego oprogramowania. W przeciwieństwie do karty iSIM, o której porozmawiamy w następnej sekcji, karta eSIM znalazła już szerokie zastosowanie w branży mobilnej. Urządzenia ubieralne, takie jak Samsung Gear S2 i Apple Watch, były jednymi z pierwszych urządzeń, które wdrożyły eSIM w 2016 roku. Łatwo zrozumieć, dlaczego — smartwatche są niezwykle gęste w porównaniu do telefonów i nie mogą pomieścić fizycznego gniazda karty SIM. W ciągu kilku lat od debiutu eSIM stał się podstawową funkcją smartfonów z najwyższej półki. Przejdźmy szybko do dnia dzisiejszego, a Apple całkowicie zabił fizyczne gniazdo karty SIM, przynajmniej w modelach iPhone'a sprzedawanych w USA. Oprócz telefonów i smartwatchów, eSIM trafił także do przenośnych urządzeń komputerowych, takich jak tablety i laptopy.
Plusy i minusy eSIM
W porównaniu z fizyczną kartą SIM, oto kilka zalet eSIM: Wygoda: możesz przełączać się między wieloma planami, operatorami lub numerami za pomocą zaledwie kilku dotknięć. Oszczędność miejsca: smartfon obsługujący wyłącznie eSIM może pomieścić inny sprzęt, na przykład większą baterię, zamiast fizycznego gniazda karty SIM. Większe bezpieczeństwo: za pomocą karty fizycznej osoba atakująca może przeprowadzić atak polegający na zamianie karty SIM. Wiąże się to z wyjęciem karty SIM ze skradzionego telefonu w celu wysyłania lub odbierania poufnych wiadomości. Dzięki karcie eSIM nie ominą ekranu blokady urządzenia, aby uzyskać dostęp do profilu operatora lub go skopiować. Oto kilka wad eSIM: Większa złożoność: w przypadku fizycznej karty SIM wystarczy włożyć kawałek plastiku. Przesyłanie karty eSIM między urządzeniami nie jest tak proste i zwykle wymaga skontaktowania się z operatorem przez telefon. Ograniczona kompatybilność: Niewiele urządzeń obsługuje dziś technologię eSIM, nie można czerpać z niej korzyści na wielu smartfonach z Androidem średniej klasy.
Co to jest iSIM lub zintegrowana karta SIM?
Zintegrowana karta SIM (iSIM) osadza kartę SIM w systemie typu „system-on-a-chip” lub SoC urządzenia, co pozwala na posunięcie miniaturyzacji o krok dalej. Oprócz procesora i karty graficznej, SoC smartfona składa się już z kilku bloków, więc dodanie karty SIM wydaje się naturalnym postępem. Karta iSIM stanowi czystszą konstrukcję w porównaniu z eSIM, ponieważ nie wymaga osobnego modułu na płycie głównej urządzenia. Prowadzi to w naturalny sposób do oszczędności miejsca. Jednak dużą zaletą iSIM jest bezpieczeństwo. Chociaż atakujący mogą manipulować modułem eSIM, znacznie trudniej jest manipulować zablokowanym SoC. Karty iSIM bezpośrednio czerpią korzyści z istniejących protokołów bezpieczeństwa, takich jak Arm TrustZone, oferujących solidną ochronę przed atakami. Podsumowując, iSIM jest najbardziej kompaktowym i bezpiecznym rozwiązaniem SIM, jakie do tej pory opracowano. Jednak żaden smartfon ani urządzenie przenośne nie zastosowało jeszcze tej technologii. Producenci chipów i smartfonów prawdopodobnie nie osiągnęli jeszcze konsensusu i to samo prawdopodobnie dotyczy także operatorów.
Plusy i minusy iSIM
W porównaniu z fizyczną kartą SIM, oto trzy zalety technologii iSIM: Oszczędność miejsca: dzięki iSIM nie będziesz potrzebować czytnika SIM ani gniazda karty w swoim urządzeniu. Bezpieczeństwo: karta iSIM zapewnia najbezpieczniejszą implementację karty SIM, uniemożliwiając hakerom dostęp do niej i manipulowanie nią. Wygoda: ponieważ kartę iSIM można programować, możesz dowolnie przełączać się między operatorami i planami. Jeśli chodzi o wady: Brak adopcji: od dzisiaj nie można kupić urządzenia z kartą iSIM. Złożoność: Podobnie jak w przypadku eSIM, przenoszenie karty SIM między urządzeniami może stanowić wyzwanie. Być może będziesz musiał skontaktować się ze swoim operatorem.
eSIM vs iSIM: jaka jest różnica?
Zarówno eSIM, jak i iSIM pozbywają się fizycznej plastikowej karty SIM, ale robią to nieco inaczej. Pomyśl o eSIM jako o pośrednim wyborze pomiędzy dwiema skrajnościami. Zapewnia większość korzyści, a mianowicie możliwość aktywacji planu bezprzewodowo i przełączania pomiędzy różnymi profilami w oprogramowaniu. Zwalnia również najwięcej miejsca, umożliwiając umieszczenie większej baterii lub dodatkowych czujników w mniejszym urządzeniu. iSIM jest jak bezpieczniejsza wersja eSIM. Karta iSIM jeszcze bardziej poszerza koncepcję miniaturyzacji, aczkolwiek kładzie większy nacisk na bezpieczeństwo. W połączeniu z nowoczesnymi SoC, iSIM byłby praktycznie nieprzenikniony. Dla niektórych producentów smartfonów, takich jak Apple, którzy kładą nacisk na prywatność i bezpieczeństwo, karty iSIM są wyraźnym rozwiązaniem. Powiedziawszy to, wykorzystanie eSIM stale się poprawia, a z każdym rokiem coraz więcej telefonów dodaje wsparcie. Tymczasem nie słyszeliśmy jeszcze nawet plotek o jakimkolwiek chipie wyposażonym w funkcję iSIM.
Które telefony obsługują eSIM i iSIM?
Robert Triggs / Android AuthorityJak wspomniałem wcześniej, eSIM stał się dość powszechną funkcją w smartfonach z wyższej, a nawet średniej półki. Poza tym technologię można znaleźć także w niektórych urządzeniach do noszenia i tabletach. Oto niewyczerpująca lista telefonów i urządzeń obsługujących eSIM:
Google: Każdy smartfon Pixel, począwszy od Pixela 2, wszystkie modele Pixel Watch
Jabłko: Każdy główny iPhone od XS, iPhone SE 2. generacji i nowsze, komórkowe modele Apple Watch
SAMSUNG: Seria Galaxy S od S20, wszystkie modele Galaxy Z Flip i Fold, wersje komórkowe Galaxy Watch
Motoroli: Wszystkie modele Razr, Edge 2022 Niektóre smartfony firm Nokia, Xioami, OPPO i Sony również obsługują tę technologię, dlatego warto sprawdzić, czy Twój smartfon jest kompatybilny z eSIM. Jeśli chodzi o telefony z obsługą iSIM, lista jest pusta dla Teraz. Producenci chipów nie przyjęli jeszcze tej technologii. Dobra wiadomość jest taka, że większość pracy włożonej w obsługę eSIM po stronie oprogramowania i operatora można również ponownie wykorzystać w iSIM. Nie wiemy tylko, kiedy w końcu zacznie działać.
Często zadawane pytania
Czy iSIM jest lepszy od eSIM? Tak, iSIM zapewnia nam wszystkie zalety eSIM z większym bezpieczeństwem. Czy iPhone ma kartę iSIM? Nie, iPhone ma kartę eSIM, ale nie obsługuje karty iSIM. Ile kart iSIM lub eSIM może mieć telefon? Telefon może pobrać kilka profili eSIM, ale jednocześnie może być aktywny tylko jeden lub dwa. Uwagi