Z analizy przeprowadzonej przez NASA wynika, że średnia temperatura powierzchni Ziemi w 2023 r. była najwyższą w historii. Jak podają naukowcy z Instytutu Studiów Kosmicznych Goddarda (GISS) w Nowym Jorku, globalna temperatura w ubiegłym roku była o około 2,1 stopnia Fahrenheita (1,2 stopnia Celsjusza) wyższa od średniej dla okresu bazowego NASA (1951-1980).
„Raport NASA i NOAA dotyczący temperatury na świecie potwierdza to, czego doświadczyły miliardy ludzi na całym świecie w zeszłym roku: stoimy w obliczu kryzysu klimatycznego” – powiedział administrator NASA Bill Nelson. „Od ekstremalnych upałów, przez pożary, po podnoszący się poziom mórz – widzimy, jak zmienia się nasza Ziemia. Nadal pozostaje wiele do zrobienia, ale Prezydent Biden i społeczności w całej Ameryce podejmują więcej działań niż kiedykolwiek, aby zmniejszyć ryzyko klimatyczne i pomóc społecznościom stać się bardziej odporna – a NASA będzie w dalszym ciągu wykorzystywać nasz punkt obserwacyjny w przestrzeni kosmicznej, aby sprowadzić na Ziemię krytyczne dane klimatyczne w sposób zrozumiały i dostępny dla wszystkich ludzi. NASA i administracja Bidena-Harrisa pracują nad ochroną naszej rodzimej planety i jej mieszkańców dla tego pokolenia i następnych.”
W 2023 r. setki milionów ludzi na całym świecie doświadczyło ekstremalnych upałów, a każdy miesiąc od czerwca do grudnia ustanawiał światowy rekord w danym miesiącu. Lipiec był najgorętszym miesiącem w historii. Ogólnie rzecz biorąc, w 2023 r. na Ziemi było o około 2,5 stopnia Fahrenheita (czyli około 1,4 stopnia Celsjusza) cieplej niż średnia z końca XIX wieku, kiedy zaczęto prowadzić nowoczesne rejestry.
„Wyjątkowego ocieplenia, którego doświadczamy, nie widzieliśmy wcześniej w historii ludzkości” – powiedział Gavin Schmidt, dyrektor GISS. „Jest to spowodowane głównie emisją naszych paliw kopalnych, a skutki widzimy w postaci fal upałów, intensywnych opadów deszczu i powodzi na wybrzeżach”.
Chociaż naukowcy mają niezbite dowody na to, że długoterminowy trend ocieplenia planety jest napędzany działalnością człowieka, nadal badają inne zjawiska, które mogą wpływać na roczne lub wieloletnie zmiany klimatu, takie jak El Niño, aerozole i zanieczyszczenia oraz erupcje wulkanów.
Zazwyczaj największym źródłem zmienności z roku na rok jest oceaniczny wzór klimatyczny El Niño – oscylacja południowa na Oceanie Spokojnym. Ten wzór składa się z dwóch faz – El Niño i La Niña – kiedy temperatury powierzchni morza wzdłuż równika zmieniają się z wyższych, średnich i niższych. W latach 2020–2022 na Oceanie Spokojnym doszło do trzech kolejnych zjawisk La Niña, które mają tendencję do obniżania globalnej temperatury. W maju 2023 r. ocean zmienił się z La Niña w El Niño, co często zbiega się z najgorętszymi latami w historii.
Jednak rekordowe temperatury w drugiej połowie 2023 r. wystąpiły przed szczytem obecnego zjawiska El Niño. Naukowcy spodziewają się, że największe skutki El Niño będą miały miejsce w lutym, marcu i kwietniu.
Naukowcy zbadali także możliwe skutki erupcji podmorskiego wulkanu Hunga Tonga-Hunga Ha'apai w styczniu 2022 r., która wyrzuciła do stratosfery parę wodną i drobne cząstki, czyli aerozole. Niedawne badania wykazały, że aerozole wulkaniczne – odbijając światło słoneczne od powierzchni Ziemi – doprowadziły po erupcji do ogólnego nieznacznego ochłodzenia o mniej niż 0,2 stopnia Fahrenheita (czyli około 0,1 stopnia Celsjusza) na półkuli południowej.
„Nawet przy sporadycznych czynnikach chłodzących, takich jak wulkany czy aerozole, nadal będziemy bić rekordy, dopóki emisja gazów cieplarnianych będzie rosła” – powiedział Schmidt. „I niestety w ubiegłym roku ponownie ustanowiliśmy nowy rekord emisji gazów cieplarnianych”.
„Rekordowy rok 2023 podkreśla znaczenie pilnych i ciągłych działań mających na celu zaradzenie zmianom klimatycznym” – powiedziała zastępca administratora NASA Pam Melroy. „Niedawne ustawodawstwo zaowocowało największą w historii inwestycją klimatyczną rządu USA, obejmującą miliardy środków we wzmocnieniu odporności Ameryki na rosnące skutki kryzysu klimatycznego. Jako agencja skupiona na badaniu naszego zmieniającego się klimatu, flota satelitów obserwacyjnych NASA będzie w dalszym ciągu zapewniać krytyczne dane z naszej rodzimej planety na dużą skalę, aby pomóc wszystkim ludziom w podejmowaniu świadomych decyzji.”
Otwarta nauka w działaniu
NASA tworzy swój zapis temperatury, korzystając z danych o temperaturze powietrza powierzchniowego zebranych z dziesiątek tysięcy stacji meteorologicznych, a także danych o temperaturze powierzchni morza uzyskanych za pomocą instrumentów umieszczonych na statkach i bojach. Dane te są analizowane przy użyciu metod uwzględniających zróżnicowane rozmieszczenie stacji temperaturowych na całym świecie oraz skutki ogrzewania miast, które mogą wypaczać obliczenia.
Niezależne analizy przeprowadzone przez NOAA i Hadley Center (część brytyjskiego Met Office) wykazały, że globalne temperatury powierzchni w 2023 r. były najwyższe od czasu rozpoczęcia nowoczesnego prowadzenia rejestrów. Naukowcy ci wykorzystują w swoich analizach większość tych samych danych dotyczących temperatury, ale stosują różne metodologie. Chociaż rankingi mogą nieznacznie różnić się między danymi, są one w dużej mierze zgodne i wskazują na to samo długoterminowe ocieplenie trwające w ostatnich dziesięcioleciach.
Opierając się na pół wieku badań, obserwacji i modeli, administracja Bidena-Harrisa, w tym NASA i kilku partnerów federalnych, uruchomiła niedawno Amerykańskie Centrum Gazów Cieplarnianych, aby udostępniać decydentom i obywatelom krytyczne dane klimatyczne. Centrum wspiera współpracę między agencjami rządowymi USA oraz sektorami non-profit i prywatnym w celu udostępniania w Internecie danych i zasobów powietrznych, naziemnych i kosmicznych.
Pełny zbiór danych NASA na temat globalnych temperatur powierzchni (https://data.giss.nasa.gov/gistemp/) do 2023 r., a także szczegółowe informacje wraz z kodem opisującym sposób, w jaki naukowcy NASA przeprowadzili analizę, są publicznie dostępne w GISS. GISS to laboratorium NASA zarządzane przez Wydział Nauk o Ziemi należącego do tej agencji Centrum Lotów Kosmicznych Goddard w Greenbelt w stanie Maryland. Laboratorium jest stowarzyszone z Instytutem Ziemi oraz Szkołą Inżynierii i Nauk Stosowanych Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku.