Od ponad wieku wiemy, że kobiety przeżywają mężczyzn. Jednak nowe badania prowadzone przez Uniwersytet Kalifornijski w San Francisco i Harvard TH Chan School of Public Health pokazują, że przynajmniej w Stanach Zjednoczonych różnica ta pogłębia się od ponad dziesięciu lat. Tendencję tę napędza między innymi pandemia Covid-19 i epidemia przedawkowania opioidów.
W artykule badawczym opublikowanym 13 listopada 2023 r. w czasopiśmie JAMA Internal Medicine autorzy odkryli, że różnica między długością życia amerykańskich mężczyzn i kobiet wzrosła do 5,8 lat w 2021 r., najwięcej od 1996 r. Jest to wzrost z 4,8 lat w 2010 r., kiedy to różnica była najmniejsza w najnowszej historii.
Pandemia, która pochłonęła nieproporcjonalnie duże straty wśród mężczyzn, w największym stopniu przyczyniła się do pogłębienia się różnicy w latach 2019–2021, po której nastąpiły niezamierzone urazy i zatrucia (głównie przedawkowanie narkotyków), wypadki i samobójstwa.
„W ostatnich latach przeprowadzono wiele badań nad spadkiem średniej długości życia, ale nikt nie przeprowadził systematycznej analizy, dlaczego różnica między mężczyznami i kobietami pogłębia się od 2010 r.” – powiedział pierwszy autor artykułu, Brandon Yan, lekarz medycyny, MPH, specjalista ds. lekarz rezydent UCSF chorób wewnętrznych i współpracownik naukowy w Harvard Chan School.
Oczekiwana długość życia w USA spadła w 2021 r. do 76,1 lat, z 78,8 lat w 2019 r. i 77 lat w 2020 r.
Skrócenie życia Amerykanów częściowo przypisuje się tak zwanej „śmierci z rozpaczy”. Termin ten odnosi się do wzrostu liczby zgonów z takich przyczyn, jak samobójstwa, zaburzenia związane z używaniem narkotyków i alkoholowa choroba wątroby, które często są powiązane z trudnościami ekonomicznymi, depresją i stresem.
„Chociaż wskaźniki zgonów spowodowanych przedawkowaniem narkotyków i zabójstw wzrosły zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet, jasne jest, że mężczyźni stanowią coraz bardziej nieproporcjonalny udział w tych zgonów” – stwierdził Yan.
Interwencje mające na celu odwrócenie śmiertelnego trendu
Korzystając z danych Narodowego Centrum Statystyk Zdrowia, Yan i inni badacze z całego kraju zidentyfikowali przyczyny zgonów, które najbardziej skracały oczekiwaną długość życia. Następnie oszacowali wpływ na mężczyzn i kobiety, aby zobaczyć, w jakim stopniu różne przyczyny przyczyniają się do powstania tej luki.
Przed pandemią Covid-19 największymi przyczynami były niezamierzone urazy, cukrzyca, samobójstwa, zabójstwa i choroby serca.
Jednak podczas pandemii ryzyko śmierci z powodu wirusa było większe wśród mężczyzn. Najprawdopodobniej złożyło się na to wiele przyczyn, w tym różnice w zachowaniach zdrowotnych, a także czynniki społeczne, takie jak ryzyko narażenia w pracy, niechęć do korzystania z opieki medycznej, pobyt w więzieniu i niestabilność mieszkaniowa. Przyczyniły się także przewlekłe zaburzenia metaboliczne, choroby psychiczne i przemoc z użyciem broni.
Yan stwierdziła, że wyniki rodzą pytania o to, czy należy opracować bardziej specjalistyczną opiekę dla mężczyzn, np. w zakresie zdrowia psychicznego, aby zaradzić rosnącym różnicom w średniej długości życia.
„Zdobyliśmy wiedzę na temat niepokojącego trendu” – powiedział Yan. „Przyszłe badania powinny pomóc skoncentrować interwencje w zakresie zdrowia publicznego na odwróceniu tego spadku średniej długości życia”.
Yan i współautorzy, w tym starszy autor Howard Koh, MD, MPH, profesor praktyki przywództwa w dziedzinie zdrowia publicznego w Harvard Chan School, zauważyli również, że konieczna jest dalsza analiza, aby sprawdzić, czy tendencje te ulegną zmianie po 2021 r.
„Musimy uważnie śledzić te trendy w miarę ustępowania pandemii” – powiedział Koh. „Musimy także poczynić znaczne inwestycje w profilaktykę i opiekę, aby zapewnić, że te rosnące dysproporcje, między innymi, nie utrwalą się”.