Każda aktywność jest lepsza dla serca niż siedzenie – nawet spanie

Każda aktywność jest lepsza dla serca niż siedzenie – nawet spanie

Badanie, wspierane przez British Heart Foundation (BHF) i opublikowane w European Heart Journal, jest pierwszym, które ocenia, w jaki sposób różne wzorce ruchu w ciągu 24 godzin są powiązane ze zdrowiem serca. Jest to pierwszy dowód uzyskany od międzynarodowego konsorcjum Prospective Physical Activity, Siedzenie i Sen (ProPASS).

Choroby układu krążenia, czyli wszystkie choroby serca i krążenia, są główną przyczyną zgonów na świecie. W 2021 r. był odpowiedzialny za jeden na trzy zgony (20,5 mln), przy czym sama choroba niedokrwienna serca była największym zabójcą. Od 1997 r. liczba osób cierpiących na choroby układu krążenia na całym świecie podwoiła się i przewiduje się, że będzie nadal rosła.

W tym badaniu naukowcy z UCL przeanalizowali dane z sześciu badań, w których wzięło udział 15 246 osób z pięciu krajów, aby sprawdzić, jak zachowanie ruchowe w ciągu dnia jest powiązane ze zdrowiem serca, mierzonym za pomocą sześciu wspólnych wskaźników*. Każdy uczestnik używał urządzenia do noszenia na udzie, aby mierzyć swoją aktywność w ciągu 24 godzin na dobę i mierzyć stan zdrowia serca.

Naukowcy zidentyfikowali hierarchię zachowań składających się na typowy 24-godzinny dzień, obejmujący czas spędzony na wykonywaniu umiarkowanie intensywnych czynności zapewniających największe korzyści dla zdrowia serca, a następnie lekką aktywność, stanie i spanie w porównaniu z niekorzystnym wpływem siedzącego trybu życia.

Zespół stworzył model, co by się stało, gdyby dana osoba codziennie przez tydzień zmieniała różne zachowania na inne, aby oszacować wpływ każdego scenariusza na zdrowie serca. Zastępując siedzący tryb życia, zaledwie pięć minut umiarkowanej i intensywnej aktywności miało zauważalny wpływ na zdrowie serca.

Na przykład dla 54-letniej kobiety ze średnim BMI wynoszącym 26,5 30-minutowa zmiana przełożyła się na spadek BMI o 0,64, co stanowi różnicę 2,4%. Zastąpienie 30 minut codziennego siedzenia lub leżenia umiarkowanymi lub energicznymi ćwiczeniami może również przełożyć się na zmniejszenie obwodu talii o 2,5 cm (2,7%) lub zmniejszenie stężenia hemoglobiny glikowanej o 1,33 mmol/mol (3,6%).

Doktor Jo Blodgett, pierwsza autorka badania z UCL Surgery & Interventional Science oraz Instytutu Sportu, Ćwiczeń i Zdrowia, stwierdziła: „Największym wnioskiem z naszych badań jest to, że choć niewielkie zmiany w sposobie poruszania się mogą mieć pozytywny wpływ na serce, zdrowie, intensywność ruchu ma znaczenie. Najbardziej korzystną zmianą, jaką zaobserwowaliśmy, było zastąpienie siedzenia aktywnością umiarkowaną lub energiczną – taką jak bieg, szybki spacer lub wchodzenie po schodach – w zasadzie każdą aktywnością, która podnosi tętno i pozwala oddychać szybciej, nawet na minutę lub dwie.”

Naukowcy wskazali, że chociaż czas spędzony na energicznej aktywności to najszybszy sposób na poprawę zdrowia serca, istnieją sposoby, które przyniosą korzyści osobom o wszystkich umiejętnościach – tyle tylko, że im mniejsza intensywność aktywności, tym więcej czasu potrzeba na jej osiągnięcie. zacząć odnosić wymierne korzyści. Używanie na przykład biurka na stojąco przez kilka godzin dziennie zamiast biurka do siedzenia to zmiana rozłożona na stosunkowo długi okres czasu, ale można ją również dość łatwo zintegrować z rutyną pracy, ponieważ nie wymaga ona żadnego czasu zobowiązanie.

Stwierdzono również, że osoby najmniej aktywne odniosły największe korzyści ze zmiany trybu życia z siedzącego na bardziej aktywny.

Profesor Emmanuel Stamatakis, współautor badania z Centrum Charlesa Perkinsa i Wydziału Medycyny i Zdrowia Uniwersytetu w Sydney, powiedział: „Kluczową nowością konsorcjum ProPASS jest zastosowanie urządzeń do noszenia, które lepiej rozróżniają rodzaje schorzeń fizycznych aktywności i postawy, co pozwala nam z większą precyzją oszacować skutki zdrowotne nawet subtelnych różnic”.

Chociaż odkrycia nie mogą wnioskować o związku przyczynowym między zachowaniami ruchowymi a wynikami sercowo-naczyniowymi, przyczyniają się one do powstania coraz większej liczby dowodów łączących umiarkowaną lub energiczną aktywność fizyczną przez 24 godziny z lepszymi wskaźnikami tkanki tłuszczowej. Dalsze długoterminowe badania będą miały kluczowe znaczenie dla lepszego zrozumienia powiązań między ruchem a wynikami sercowo-naczyniowymi.

Profesor Mark Hamer, współautor badania z UCL Surgery & Interventional Science oraz Instytutu Sportu, Ćwiczeń i Zdrowia, powiedział: „Chociaż może nie być zaskoczeniem, że większa aktywność jest korzystna dla zdrowia serca, co nowego w tym badanie uwzględnia szereg zachowań w ciągu całej 24-godzinnej doby. Takie podejście pozwoli nam ostatecznie zapewnić spersonalizowane rekomendacje, które sprawią, że ludzie będą bardziej aktywni w sposób dla nich odpowiedni”.

James Leiper, zastępca dyrektora medycznego w British Heart Foundation, powiedział: „Wiemy już, że ćwiczenia mogą mieć realne korzyści dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego, a to zachęcające badanie pokazuje, że drobne zmiany w codziennej rutynie mogą zmniejszyć ryzyko zawału serca lub udar mózgu.To badanie pokazuje, że zastąpienie nawet kilku minut siedzenia kilkoma minutami umiarkowanej aktywności może poprawić BMI, poziom cholesterolu, obwód talii i przynieść wiele innych korzyści fizycznych.

„Aktywność nie zawsze jest łatwa i ważne jest, aby wprowadzić zmiany, których można się trzymać przez dłuższy czas i które sprawiają przyjemność. Pomocne może być wszystko, co przyspiesza tętno. Dodawaj „przekąski aktywizujące”, takie jak chodzenie podczas spaceru. odbieranie telefonów lub ustawianie budzika, aby co godzinę wstawać i skakać do gwiazd, to świetny sposób na rozpoczęcie dnia od aktywności i wyrobienie w sobie nawyku prowadzenia zdrowego, aktywnego trybu życia”.

Badania te zostały sfinansowane przez British Heart Foundation.

*Badania były częścią konsorcjum Prospective Physical Activity, Siedzenie i Sen (ProPASS). Stan serca mierzono na podstawie sześciu wskaźników: wskaźnika masy ciała (BMI), obwodu talii, cholesterolu HDL, stosunku cholesterolu HDL do cholesterolu całkowitego, trójglicerydów i HbA1c.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science