Uważaj na podróbki: jak powszechne są podrabiane produkty od Amazona po Alibaba?

Uważaj na podróbki: jak powszechne są podrabiane produkty od Amazona po Alibaba?

Platformy handlowe takie jak Amazon, Alibaba i eBay są pełne podrabianych produktów, które cieszą się nie tylko dużą popularnością ze względu na niskie ceny.

Podrabiane produkty są bardziej popularne niż kiedykolwiek wcześniej. Wielu młodych obywateli UE zamawia je nawet celowo, na przykład ze względu na oszczędność pieniędzy lub z powodu otrzymania rekomendacji. Możesz zobaczyć, ile osób kupuje podrabiane produkty za pośrednictwem popularnych platform handlu elektronicznego, takich jak Amazon, Alibaba i eBay, i ile z tego trafia tutaj do niemieckich organów celnych.

W serwisie eBay możesz nie tylko importować podrabiane produkty z zagranicy, ale także sprzedawać własne, stare przedmioty. Jak najlepiej to zrobić, dowiesz się z filmu.

eBay: To najskuteczniejszy sposób sprzedaży Twoich produktów!

Liczba podrabianych produktów rośnie – umożliwiają to Amazon, Alibaba i eBay

Zamawianie towaru z zagranicy nie jest już dziś dużym wyzwaniem. Za pośrednictwem międzynarodowych platform handlowych, takich jak Amazon, eBay czy Alibaba, konsumenci mogą łatwiej niż kiedykolwiek uzyskać dostęp do tanich, często podrobionych produktów.

Według ankiety IPC Amazon jest liderem w tej dziedzinie Na. 27 procent z około 33 000 ankietowanych uczestników stwierdziło, że ostatniego zakupu zagranicznego dokonało za pośrednictwem wiodącej platformy e-commerce. Na drugim miejscu znajduje się chiński dostawca Alibaba z 17 procentami, a eBay ma tylko 9 procent.

Import staje się coraz bardziej zauważalny również w niemieckich urzędach celnych. W 2022 roku pracujący tam funkcjonariusze skonfiskowali zagraniczne produkty o łącznej wartości prawie 435 mln euro. Rok temu było to około 315 mln euro, a w 2020 r. już tylko około 239 mln euro.

Dzięki tym trikom możesz zaoszczędzić swój portfel podczas zakupów online.

Ponad jedna trzecia młodych obywateli UE celowo kupuje podrabiane produkty

Jednak to nie przypadek, że zamawiany towar często jest podróbką. Według ankiety przeprowadzonej przez EUIPO ponad połowa z około 22 000 ankietowanych uczestników z 27 krajów UE, wszyscy w wieku od 15 do 24 lat, stwierdziła, że ​​kupiła w 2022 r. co najmniej jeden podrobiony produkt. 37 proc. potwierdziło nawet, że zrobiło to celowo. Trzy lata wcześniej ten ostatni był znacznie niższy i wynosił 14 proc.

Szczególnie popularnymi i najczęściej kupowanymi celowo podróbkami były produkty z tzw Kategorie odzież, akcesoria, obuwie, urządzenia elektroniczne, artykuły higieniczne, kosmetyki, środki higieny osobistej i zapachy. Głównymi powodami zakupu przez ankietowanych była niska cena i dobra dostępność zamawianego towaru.

Ponadto kluczową rolę często odgrywały czynniki wpływu społecznego, takie jak zachowanie innych osób w bezpośrednim otoczeniu czy rekomendacje influencerów. Wielu kupujących po prostu nie obchodziło, czy zakupiony przez nich produkt jest podróbką.

Niezamierzone zakupy podrobionych produktów również nie są rzadkością

Jednak wprowadzające w błąd oferty często skutkują także zakupem podrobionych produktów. Co najmniej 37 procent uczestników badania stwierdziło, że nieświadomie kupiło co najmniej jeden podrobiony produkt. Główną tego przyczyną jest fakt, że często trudno jest odróżnić podróbkę od oryginału.

GIGA poleca

Więcej ciekawych artykułów

Nie chcesz przegapić kolejnych aktualności ze świata technologii, gier i popkultury? Brak aktualnych testów i poradników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech