Smartfon bez działającej baterii to niewiele więcej niż przycisk do papieru. Strach przed całkowitą stratą jest zatem duży, gdy telefon komórkowy nie jest już ładowany. Urządzenie nie musi być koniecznie wadliwe. Co możesz zrobić, jeśli bateria smartfona nie chce się już ładować, a po podłączeniu urządzenia mobilnego do gniazdka nic się nie dzieje?
Wersja: 12
Języki: niemiecki, angielski
Wydanie: 01.10.2003
Licencja: bezpłatna
Powody, dla których smartfon nie chce się ładować, mogą być różne. Często problemy można rozwiązać samodzielnie, jednak czasem nie da się uniknąć profesjonalnych napraw. W najlepszym przypadku coś jest nie tak z ładowarką lub kablem, ale może również występować problem ze smartfonem lub samą baterią, który powoduje trudności z ładowaniem.
Smartfon nie ładuje się: co robić?
Poniższe wskazówki mają zastosowanie przede wszystkim wtedy, gdy Twój smartfon nie chce się już ładować. Jeśli jednak proces ładowania trwa długo, możemy Ci pomóc tutaj: Telefon komórkowy ładuje się powoli – co możesz zrobić?
Jeśli bateria smartfona nie ładuje się, nie potrzebujesz od razu nowego urządzenia. Jeśli zasilanie nie dociera do Twojego urządzenia, najpierw sprawdź następujące elementy:
Upewnij się, że Kabel ładujący podłączony prawidłowo Jest. Sprawdza, czy z Kabel wszystko OK i nie ma przerwanego kabla ani tym podobnych. Możesz spróbować podłączyć kabel do innego urządzenia, np. tabletu, aby sprawdzić, czy działa. Jeśli to możliwe, spróbuj naładować z innym kablem. Czasami wina nie leży po stronie smartfona lub akcesoriów, ale gniazdko. Sprawdza, czy telefon komórkowy można naładować w innym gniazdku. Również Wtyczka sieciowa może zostać uszkodzona Być. Tutaj również warto spróbować ładowania inną wtyczką. Jeśli nie masz takiego pod ręką, smartfon można naładować także poprzez gniazdo USB w komputerze lub laptopie. Unika procesu ładowania poprzez koncentrator USB, ponieważ może to nie spowodować przesłania wystarczającej mocy. Obecne smartfony mają ustawienie zabezpieczające, które zapobiega ładowaniu baterii, gdy port ładowania jest wilgotny. Jeśli Twój smartfon niedawno zamoczył się, korzystałeś z niego w deszczu lub miałeś spocone ręce, powinieneś poczekać, aż urządzenie wyschnie, a następnie spróbować ponownie rozpocząć ładowanie.
Dbaj o baterię, stosując się do poniższych wskazówek:
Telefon komórkowy nie ładuje się: uszkodzony jest kabel ładujący, ładowarka lub port USB?
Częste źródło błędów podczas ładowania smartfona to kabel ładujący. Jeśli podłączyłeś kabel do portu USB w komputerze, spróbuj inny port poza. Podczas ładowania należy sprawdzić ręcznie temperaturę ładowarki. Na przykład, jeśli ładowarka USB nagrzeje się nieproporcjonalnie, jest to wyraźny znak, że jest uszkodzona i nie należy jej już używać. W przypadku nowszych urządzeń możesz także spróbować ładowania bezprzewodowego, o ile obsługują one technologię Qi.
Czy masz kartę pamięci w smartfonie, wyjmij go, aby spróbować naładować, czasami smartfon nie może poprawnie rozpoznać karty, co może prowadzić do różnych błędów.
Uszkodzone gniazdo przyłączeniowe?
Jeżeli można wykluczyć uszkodzenie akumulatora lub kabla ładującego, usterka może leżeć również w gnieździe przyłączeniowym. Ostrożnie przedmuchaj złącze kabla i upewnij się, że na stykach nie ma brudu ani kurzu. Wyczyść styki szczoteczką lub suchą szczoteczką do zębów. Nie używaj ostrych, metalowych przedmiotów typu spinacz do papieru – istnieje ryzyko zwarcia. Alternatywnie pomocne może być natryskiwanie kontaktowe lub sprężonym powietrzem; Odkurzacz przydaje się nie tylko do czyszczenia klawiatury. Jeśli to nie pomogło, możesz udać się do warsztatu naprawy telefonów komórkowych nową ładowarkę zainstalować.
Bateria telefonu komórkowego jest uszkodzona?
Kolejny powód, dla którego Twój smartfon nie będzie się już ładować, może to spowodować uszkodzenie wewnętrznego akumulatora. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli smartfon ma już kilka lat. Na iPhonie stan baterii możesz sprawdzić w ustawieniach iOS. Jeśli Twój smartfon jest jeszcze stosunkowo nowy, często możesz to zrobić w ramach roszczenia gwarancyjnego wymieniony z powodu uszkodzenia akumulatora. W przypadku nowoczesnych urządzeń samodzielna wymiana baterii często nie jest już tak łatwa, ponieważ baterie są zainstalowane na stałe. Lepiej skontaktować się z profesjonalnym serwisem naprawczym. Po prostu się o to upewnij Oryginalne części zamienne być używane, ponieważ repliki często nie są tej samej wysokiej jakości.
Uważaj na głębokie rozładowanie
Jeżeli akumulator nie był ładowany przez dłuższy czas, może jest głęboko rozładowany. Więc zostaw urządzenie przez co najmniej 30 minut przy gnieździe. Czasami proces ładowania jest wyświetlany dopiero po pewnym czasie.
Akumulatory litowo-jonowe mają obwód ochronny, co oznacza, że akumulator jest wyświetlany jako pusty, ale nadal jest w nim naładowany. W rzadkich przypadkach może się jednak zdarzyć, że bateria Twojego smartfona rozładuje się bardzo głęboko. Dzieje się tak, gdy nie korzystasz z urządzenia przez dłuższy czas, a bateria rozładowuje się do tego stopnia, że jest prawie całkowicie wyczerpana. W takim przypadku na stykach zewnętrznych nie ma już napięcia, co oznacza, że Twoja ładowarka nie chce już ładować pozornie uszkodzonego akumulatora.
Smartfon nie reaguje wtedy bezpośrednio na podłączenie go do ładowarki. W takim przypadku możesz także spróbować naładować smartfon bezprzewodowo. W przypadku ładowarek bez elektronicznego wykrywania akumulatora akumulator może zostać naładowany do tego stopnia, że elektronika ochronna ponownie zwolni styki.
Uwaga: Jako że głęboko rozładowany akumulator czasami nie jest już w stanie w normalny sposób pobierać prądu, w internecie krążą zalecenia, aby ożywić akumulator większym „skokiem prądowym” – na przykład za pomocą transformatora, na którym można regulować napięcie. ALE STRZEŻ SIĘ: Zdecydowanie powinieneś pozostawić tę sprawę warsztatowi, jeśli możesz obejść się bez huku i błysku spowodowanego przepięciem i trwale rozładowanym akumulatorem. Jeśli nie posiadasz okularów ochronnych i odzieży ognioodpornej, powinieneś udać się do najbliższego specjalisty z akumulatorem litowo-jonowym lub litowo-polimerowym.
Wszystkie środki są bezużyteczne? Skontaktuj się z producentem lub sprzedawcą
Czasem zdarza się też, że pojawia się poważna usterka sprzętowa lub błąd oprogramowania, który uniemożliwia ładowanie akumulatora. Jeśli wszystko inne zawiedzie, przywróć ustawienia fabryczne na swoim urządzeniu. Następnie może usunąć uszkodzone dane i paskudne aplikacje, które mogą utrudniać proces ładowania.
Jeśli nie możesz samodzielnie określić lub naprawić błędu, skontaktuj się bezpośrednio z producentem lub sprzedawcą smartfona. Jeśli nadal masz gwarancję na urządzenie, wymiana lub naprawa są zazwyczaj bezpłatne i nieskomplikowane. Jeśli nie przysługuje Ci już gwarancja, powinieneś udać się do najbliższego warsztatu. W większości większych miast znajdują się liczne sklepy, w których można naprawić swój smartfon, w innych przypadkach są też serwisy, w których można wysłać smartfon.
GIGA poleca
Więcej ciekawych artykułów
Nie chcesz przegapić kolejnych aktualności ze świata technologii, gier i popkultury? Brak aktualnych testów i poradników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.