Jak to działa?  Transmisja danych przez Bluetooth i WLAN

Jak to działa? Transmisja danych przez Bluetooth i WLAN

Hartmut Schumacher 19 lipca 2023 r

Aby przesyłać pliki z jednego smartfona do drugiego, nie jest absolutnie konieczne korzystanie z Internetu. Istnieją dwie metody umożliwiające przesyłanie danych bezpośrednio między dwoma urządzeniami. Jedna metoda jest uświęcona tradycją, druga znacznie bardziej innowacyjna.

Źródło obrazu: H_Ko / Shutterstock.com

Co musisz wiedzieć:

Android: Bluetooth

Na smartfonach i tabletach z Androidem możesz przesyłać pliki za pomocą bezprzewodowej technologii Bluetooth, która jest obecnie częściej używana do łączenia słuchawek, zestawów słuchawkowych i głośników. Procedura jest bardzo prosta:

Włącz moduł Bluetooth w obu smartfonach. Możesz to zrobić w ustawieniach (w obszarze „Połączenia” lub „Połączenie urządzenia” – lub za pomocą funkcji wyszukiwania w ustawieniach). Na smartfonie, który ma otrzymać plik, pozostaw otwarte ustawienia Bluetooth. Spowoduje to, że moduł Bluetooth tego smartfona będzie widoczny dla innych urządzeń. Następnie korzystasz z menedżera plików na pierwszym smartfonie – albo aplikacji tego typu preinstalowanej przez producenta, albo alternatywy, takiej jak „Files by Google”. W aplikacji wybierz plik, który chcesz przesłać, a następnie wybierz funkcję Udostępnij (lub Wyślij) z jej menu kontekstowego lub z paska narzędzi Menedżera plików. W wyświetlonym oknie dialogowym „Udostępnij” wybierz opcję „Bluetooth”. Twój smartfon pokaże Ci teraz urządzenia, które znajdują się w Twojej okolicy i których moduł Bluetooth jest włączony. Stamtąd wybierz smartfon, do którego chcesz przenieść plik. Na docelowym smartfonie pojawi się powiadomienie, umożliwiające zaakceptowanie lub odrzucenie transferu plików.
Po przesłaniu pliku można go znaleźć w folderze „Pobierz” lub „Bluetooth” (w zależności od modelu smartfona). Ponadto dla każdego przesłanego pliku pojawia się powiadomienie, którego można również użyć do otwarcia odpowiedniego pliku.

Wi-Fi do pomocy

Przesyłanie plików przez Bluetooth jest zatem stosunkowo łatwe – ale dość powolne. Dlatego ta metoda nie jest odpowiednia do przesyłania dużych plików.

Istnieje jednak obejście: smartfony umożliwiają przesyłanie plików za pomocą połączenia radia Bluetooth i radia WLAN (tj. Wi-Fi). W tym przypadku „WLAN” nie oznacza, że ​​urządzenia muszą koniecznie łączyć się z routerem lub Internetem. Zamiast tego można użyć bezpośredniego połączenia Wi-Fi między dwoma smartfonami.

W systemie Android ten rodzaj przesyłania danych nosi nazwę „Udostępnianie w pobliżu”. Na iPhonie (i innych urządzeniach z systemem iOS) odpowiednik nazywa się „AirDrop”. (Nie trzeba dodawać, że te dwa systemy są niekompatybilne.)

Android: udostępnianie w pobliżu

Włącz opcje „Bluetooth”, „WLAN” i „Lokalizacja” w ustawieniach obu urządzeń. Włącz także opcję „Udostępnianie w pobliżu”. Możesz je znaleźć w ustawieniach poprzez ścieżkę „Google” i „Urządzenia i udostępnianie” (lub za pomocą funkcji wyszukiwania w ustawieniach). Pamiętaj, aby włączyć również opcję „Udostępnianie w pobliżu” „Widoczność urządzenia – wszystkie”.

Przytrzymaj dwa smartfony blisko siebie. Odległość nie powinna przekraczać 30 centymetrów.

Na swoim smartfonie korzystasz z aplikacji do zarządzania plikami, takiej jak „Files by Google” – podobnie jak podczas przesyłania przez Bluetooth. Stamtąd wybierz plik, który chcesz przesłać i wybierz funkcję „Udostępnij” (lub „Wyślij”) w jego menu kontekstowym lub na pasku narzędzi menedżera plików.

W oknie dialogowym „Udostępnij”, które pojawi się automatycznie, wybierz opcję „Udostępnij w pobliżu”. Smartfon pokaże Ci wtedy w oknie dialogowym, które smartfony z aktywną funkcją „Udostępnianie w pobliżu” znajdują się w pobliżu. Stamtąd wybierz smartfon, do którego chcesz wysłać plik.

Na docelowym smartfonie pojawi się okno dialogowe, w którym możesz zaakceptować lub odrzucić przesyłanie plików. Po przesłaniu plik można znaleźć w folderze pobierania.

Na stronie Androida można pobrać wersję beta oprogramowania, które umożliwia wymianę plików między smartfonami a komputerami z systemem Windows za pośrednictwem „Nearby Share”:
www.android.com/better-together/nearby-share-app

iOS: AirDrop

Pliki AirDroping działają na iPhone’ach i iPadach, a także na komputerach Mac. Musisz włączyć zarówno moduł Bluetooth, jak i moduł WLAN w obu zaangażowanych urządzeniach. Odległość między urządzeniami nie powinna przekraczać 9 metrów.

Najprostszym sposobem jest upewnienie się, że iPhone lub iPad, na który chcesz otrzymać plik, jest gotowy do odbioru plików z dowolnego innego urządzenia. Możesz to zrobić, dotykając przycisków „Ogólne” i „AirDrop” w Ustawieniach, a następnie wybierając opcję „10 minut dla wszystkich” (lub „Dla wszystkich” w zależności od wersji systemu operacyjnego).

Wysyłanie pliku jest bardzo proste: otwórz aplikację, która wyświetla plik. Na przykład aplikacja „Zdjęcia” do zdjęcia. W tym przykładzie wybierz żądane zdjęcie. Następnie dotknij przycisku „Udostępnij” . W wyskakującym oknie, które oferuje wiele metod przesyłania, dotknij przycisku „AirDrop”. I na koniec wybierz żądanego odbiorcę.

Na smartfonie odbiorcy pojawia się okno dialogowe z podglądem zdjęcia, w którym może on zaakceptować lub odrzucić otrzymanie tego zdjęcia.

Przesłany plik ląduje na smartfonie odbierającym w aplikacji, z którą został wysłany na smartfonie wysyłającym. Jednak na komputerach Mac odebrany plik można znaleźć w folderze Pobrane.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android