Bańki galaktyczne są bardziej złożone niż sobie wyobrażaliśmy

Bańki galaktyczne są bardziej złożone niż sobie wyobrażaliśmy

Astronomowie ujawnili nowe dowody na właściwości gigantycznych bąbli wysokoenergetycznego gazu, które rozciągają się znacznie powyżej i poniżej centrum galaktyki Drogi Mlecznej.

W badaniu opublikowanym niedawno w Nature Astronomy, zespół kierowany przez naukowców z The Ohio State University był w stanie wykazać, że powłoki tych struktur – nazwane „bąbelkami eRosita” po znalezieniu przez teleskop rentgenowski eRosita – są bardziej złożone niż wcześniej uważano.

Chociaż mają uderzające podobieństwo w kształcie do bąbelków Fermiego, bąbelki eRosita są większe i bardziej energetyczne niż ich odpowiedniki. Znane razem jako „bańki galaktyczne” ze względu na swój rozmiar i lokalizację, zapewniają ekscytującą okazję do badania historii formowania się gwiazd, a także ujawniają nowe wskazówki dotyczące tego, jak powstała Droga Mleczna, powiedziała Anjali Gupta, główna autorka badań i były pracownik naukowy ze stopniem doktora w Ohio State, który obecnie jest profesorem astronomii w Columbus State Community College.

Te bąbelki istnieją w gazie otaczającym galaktyki, w obszarze zwanym ośrodkiem okołogalaktycznym.

„Naszym celem było naprawdę dowiedzieć się więcej o ośrodku okołogalaktycznym, miejscu bardzo ważnym dla zrozumienia, jak powstała i ewoluowała nasza galaktyka” – powiedział Gupta. „Wiele regionów, które badaliśmy, znajdowało się w obszarze bąbelków, więc chcieliśmy zobaczyć, jak różne są bąbelki w porównaniu z regionami oddalonymi od bąbla”.

Wcześniejsze badania zakładały, że te bąbelki zostały ogrzane przez szok gazowy wydmuchiwany z galaktyki, ale główne odkrycia tego artykułu sugerują, że temperatura gazu w bąbelkach nie różni się znacząco od temperatury na zewnątrz.

„Byliśmy zaskoczeni, gdy odkryliśmy, że temperatura w obszarze bąbelków i poza obszarem bąbelków była taka sama” – powiedział Gupta. Ponadto badanie pokazuje, że te bąbelki są tak jasne, ponieważ są wypełnione niezwykle gęstym gazem, a nie dlatego, że mają wyższą temperaturę niż otaczające środowisko.

Gupta i Smita Mathur, współautorzy badania i profesor astronomii w Ohio State, przeprowadzili swoją analizę na podstawie obserwacji wykonanych przez satelitę Suzaku, wspólną misję między NASA i Japońską Agencją Badań Kosmicznych.

Analizując 230 archiwalnych obserwacji wykonanych w latach 2005-2014, naukowcy byli w stanie scharakteryzować rozproszoną emisję – promieniowanie elektromagnetyczne z gazu o bardzo małej gęstości – bąbelków galaktycznych, a także innych gorących gazów, które je otaczają.

Chociaż pochodzenie tych bąbelków było dyskutowane w literaturze naukowej, to badanie jest pierwszym, które zaczyna je rozstrzygać, powiedział Mathur. Ponieważ zespół odkrył obfitość niesłonecznych proporcji neon-tlen i tlen magnez-tlen w powłokach, ich wyniki zdecydowanie sugerują, że bąbelki galaktyczne zostały pierwotnie utworzone przez jądrową aktywność gwiazdotwórczą lub wtrysk energii przez masywne gwiazdy i inne rodzaje zjawisk astrofizycznych, a nie poprzez aktywność supermasywnej czarnej dziury.

„Nasze dane potwierdzają teorię, że te bąbelki najprawdopodobniej powstają w wyniku intensywnej aktywności gwiazdotwórczej w centrum galaktyki, w przeciwieństwie do aktywności czarnej dziury występującej w centrum galaktyki” – powiedział Mathur. Aby dokładniej zbadać implikacje, jakie ich odkrycie może mieć dla innych aspektów astronomii, zespół ma nadzieję wykorzystać nowe dane z innych nadchodzących misji kosmicznych do dalszego charakteryzowania właściwości tych bąbli, a także pracować nad nowatorskimi sposobami analizy danych, które już posiada .

„Naukowcy naprawdę muszą zrozumieć powstawanie struktury bąbelków, więc stosując różne techniki w celu ulepszenia naszych modeli, będziemy w stanie lepiej ograniczyć temperaturę i miary emisji, których szukamy” – powiedział Gupta.

Innymi współautorami byli Joshua Kingsbury i Sanskriti Das ze stanu Ohio oraz Yair Krongold z National Autonomous University of Mexico. Ta praca była wspierana przez NASA.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science