Toyota wycofuje się: elektryczny samochód sportowy idzie wielkimi krokami

Toyota wycofuje się: elektryczny samochód sportowy idzie wielkimi krokami

Już w grudniu 2021 r. Toyota zwróciła na siebie uwagę konceptem samochodu sportowego, prezentując nowe samochody elektryczne. Ukryty w ostatnim rzędzie, bez dachu, japoński producent zaprezentował małego e-kabrioleta w jaskrawożółtym kolorze – rarytas. Teraz samochód sportowy ma stać się rzeczywistością, ale jako silnik spalinowy. Jednak odwrócenie się od e-samochodów może być świetną okazją, jeśli zostanie właściwie wdrożone.

Elektryczny runabout Targa staje się 1-litrowym samochodem sportowym

Pierwotnie prezentowany jako e-kabriolet, roadster ma wypełnić lukę w drużynie sportowej obok Supry i GR86 i tym samym podąża śladami MR2 („Msilnik id-ship, Rsłuch, 2-miejscowy”). Już w 2018 roku główny inżynier Toyoty, Tesuya Tada, marzył o zbudowaniu elektrycznego MR2. Jego jedyną wadą w tamtym czasie: duża waga wymaganego do tego akumulatora mogła rzucić kamieniem na drogę projektu (źródło: Auto, Motor & Sport).

Wydaje się, że Toyota znalazła na to rozwiązanie: zamiast ciężkich akumulatorów litowo-jonowych, przypomina się stare mocne strony i łączy speedstera we współpracy z Suzuki i Daihatsu z silnikiem spalinowym na ulicy.

Wciąż krążą plotki, co dokładnie będzie siedziało pod maską, ale jedno turbogeladener 1-litrowy silnik o mocy 120 koni mechanicznych i momencie obrotowym 200 Nm wydaje się najbardziej prawdopodobny. Alternatywnie można sobie wyobrazić hybrydę, która poprawiłaby wydajność i pomogłaby w przyspieszeniu.

Jeśli identyfikator VW. 2wszystko z zastrzeżeniem, że e-samochody muszą być drogie?

Identyfikator VW. 2all: samochód elektryczny za 25 000 euro

Toyota kabriolet: duchowy następca MR2?

Wydajność nie brzmi szczególnie imponująco na pierwszy rzut oka. Co to jest około 120 KM? Zwłaszcza w samochodach sportowych niska wydajność mile widziana. Ale tak długo, jak ogólny pakiet jest odpowiedni, to wystarczy – zgodnie ze starym powiedzeniem Jamesa Maya: „Więcej zabawy jest szybka jazda wolnym samochodem niż szybka jazda powolnym samochodem”.

Nowy dwumiejscowy samochód Toyoty wydaje się podążać za tą filozofią, dzięki której Mazda MX-5 Miata stała się już legendą. Mówi się o maksymalnej wadze ok około tony i napęd na tylne koła. Sportowy samochód Toyoty jest również podobny do Miaty i starego MR2 pod względem wielkości: speedster ma mieć około 4,2 metra długości, 1,72 metra szerokości i 1,22 metra wysokości, a rozstaw osi wynosi prawie 2,5 metra (źródło: Car zdjęcie).

Jest więc zrozumiałe, że Toyota chce polegać na starych mocnych stronach kultowych japońskich sportowców i rezygnuje z napędu elektrycznego. Ciężkie hamulce akumulatorowe i utrudnia pokonywanie zakrętów. Fakt, że koncepcyjny pokazany w 2021 roku pojawił się bez dachu, jeszcze bardziej utrudnia sprawę – nie bez powodu e-kabrioletów jest bardzo mało.

Ponadto Tesla i spółka to obecnie często jedno: drogie. Zmieniając silnik spalinowy, Toyota pozostaje wierna starym argumentom sprzedażowym, ponieważ produkcyjna wersja dwumiejscowego auta mogła poniżej 31 000 euro koszty. To, czy potencjalny następca MR2 pojawi się u nas i kiedy to się stanie, dopiero się okaże.

GIGA poleca

Więcej ciekawych artykułów

Nie chcesz przegapić więcej wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i przewodników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech