Surface Pro 8 w teście: Nowy design robi decydującą różnicę

Surface Pro 8 w teście: Nowy design robi decydującą różnicę

Surface Pro 8 ma nowy wygląd i inne ulepszenia. Ale czy to wystarczy, aby ponownie stać się najlepszym tabletem z systemem Windows na rynku? Właśnie tego próbowałem dowiedzieć się w teście.

Surface Pro 8 w teście: wnioski

Ocena GIGA: 8,4 / 10

Surface Pro 8 to doskonały tablet z systemem Windows 11 o nowym designie, wyświetlaczu 120 Hz, wydajności i funkcjonalności, które są szczególnie imponujące. Microsoft wprowadził ulepszenia w wielu obszarach, które były pożądane od lat. Nowy system operacyjny pasuje do Surface Pro 8, a Surface Pro Signature Keyboard ze Slim Pen 2 to akcesorium, które po prostu trzeba kupić.

Rozczarowujące jest to, że wyświetlacz 120 Hz nie działa dynamicznie, a zatem osiąga się krótszy czas pracy, jeśli nie przełączasz się ze 120 na 60 Hz co kilka minut. Szkoda też, że usunięto cały port USB i gniazdo kart pamięci . Właściwie potrzebujesz tego do elementu wyposażenia.

Surface Pro 8 nie jest tani . Za 1179 euro dostajesz wersję z Core i5, 8 GB RAM i 128 GB pamięci wewnętrznej – bez klawiatury i długopisu. Nawet Apple nie używa teraz tak mało miejsca do przechowywania. 256 GB powinno faktycznie być standardem. Ale za tę cenę nadal otrzymujesz najlepszy tablet z systemem Windows i Surface wszech czasów, z którym możesz zrobić w zasadzie wszystko.

Zalety:

Wydajność wyświetlania 120 Hz, pokrywa klawiatury z rozszerzeniem pamięci i smukłe pióro 2

Niekorzyść:

Żywotność baterii Brak gniazda karty pamięci

Przyjęto projekt Surface Pro X

Więc Microsoft może to zrobić mimo wszystko. Surface Pro 8 przyjął poprawioną konstrukcję Surface Pro X. Ten projekt ostatecznie zamienia nowy model w piękny i nowoczesny tablet z systemem Windows 11. Ramki wokół ekranu 120 Hz, który teraz mierzy 13 cali przekątnej, stały się znacznie węższe i zapewniają kompaktowe wymiary zewnętrzne – mimo proporcji 3:2. Nowy design jest znacznie bardziej zaokrąglony, co sprawia, że tablet jest wygodny w trzymaniu. Jest niezwykle wysokiej jakości i posiada doskonałe szczeliny .

Jak zwykle z tyłu zamontowana jest podpórka, którą można bardzo elastycznie regulować. Ale kiedy otwieram go po prawej stronie, zawsze zdarza się nieszczęście. Sięgam do portu powierzchniowego po zasilacz zamiast wycięcia na podpórkę. Zdarza mi się to szczególnie często, gdy klawiatura jest włączona. Microsoft mógł po prostu przenieść port o kilka cali wyżej, moim zdaniem, aby zapobiec problemowi. Ale z czasem przyzwyczaisz się do tego.

Microsoft pokazuje wszystkie nowe funkcje Surface Pro 8 na wideo:

Dysk SSD można bardzo łatwo wymienić

Możliwość wymiany dysku SSD w Surface Pro 8 jest praktyczna. Wolałbym drugi slot M.2, żeby można było zamontować dodatkowy dysk SSD, ale slot na pamięć główną znajduje się pod podstawką. Tutaj można zainstalować dysk SSD „M.2 2230” . Taki dysk SSD nie jest tak drogi, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. 512 GB kosztuje od 80 do 100 euro, dysk SSD o pojemności 1024 GB jest również dostępny za 140 euro.

Jeśli więc kupisz tańszy model Surface Pro 8 z mniejszą ilością pamięci, możesz sam go rozbudować. Trzeba jednak uważać, bo Microsoft w najmniejszych wersjach wykorzystuje tylko 8 GB pamięci RAM. Niestety nie można tego ulepszyć. Nasze urządzenie testowe to Surface Pro 8 z procesorem Intel Core i7, 16 GB RAM i 256 GB pamięci wewnętrznej. Na dłuższą metę prawdopodobnie zainstalowałbym tutaj dysk SSD o pojemności 1 TB. W firmie Microsoft aktualizacja kosztowałaby mnie dużo pieniędzy.

Wyświetlacz 120 Hz jest przekonujący

Microsoft po raz pierwszy instaluje w Surface Pro 8 wyświetlacz 120 Hz – i to naprawdę świetnie. Każdy, kto kiedykolwiek używał urządzenia z wyświetlaczem 120 Hz, nie chce niczego innego. Wszystko wygląda płynniej, a szybkość reakcji jest znacznie wyższa . Najlepiej widać różnicę przewijając w przeglądarce, przeglądając zdjęcia, ale także wprowadzając dane za pomocą Slim Pen 2. Pióro dosłownie przykleja się do ekranu.

Szkoda, że wyświetlacz 120 Hz w Surface Pro 8 nie działa dynamicznie , jak to znamy z nowoczesnych smartfonów. Wtedy tryb prawdopodobnie nie miałby tak negatywnego wpływu na żywotność baterii. Przełączanie między trybem 60 a 120 Hz jest również bardzo pracowicie ukryte w ustawieniach. Microsoft powinien wprowadzić opcję w szybkich ustawieniach.

Jasność wyświetlacza w Surface Pro 8 jest wysoka, dzięki czemu bez problemu można pracować w każdej sytuacji. Teraz z Surface Pro 8 korzystałem prawie wyłącznie w mieszkaniu ze względu na nadejście zimy, ale mogę sobie wyobrazić, że latem można usiąść w ogrodzie i z nim pracować. Pozytywnie zauważyłem też czujnik jasności . Pracuje szybko i zawsze ma postawę, która mi odpowiada.

Klawiatura i smukły długopis 2

Zmieniono nie tylko wygląd Surface Pro 8, ale także przeprojektowano klawiaturę i rysik. Długopis można w końcu bezpiecznie transportować, nie martwiąc się o jego zgubienie. Znajduje się nad klawiaturą i znika, gdy używasz osłony klawiatury pod kątem. Slim Pen 2 działa świetnie i podoba mi się przeprojektowany kształt. Wygodnie leży w dłoni i umożliwia precyzyjne wprowadzanie.

Klawiatura Surface Pro Signature Keyboard z miejscem na Slim Pen 2 jest bardzo dobra. Ma podświetlane przyciski, szklany panel dotykowy i wygląda stabilniej niż kiedykolwiek wcześniej. Niestety cena za to również jest bardzo wysoka. Klawiatura Surface Pro Signature Keyboard i Slim Pen 2 kosztują łącznie 280 euro – i właśnie tego potrzebujesz do Surface Pro 8.

Nie każda zmiana jest świetna

Choć Surface Pro 8 ma teraz dwa porty USB-C z Thunderbolt 4 , tablet traci też port USB-A i nie da się już włożyć kart pamięci. To właśnie te dwie właściwości są bardzo potrzebne w codziennym życiu. Czy to do podłączenia pamięci USB, czy do włożenia karty pamięci z aparatu. W końcu mówimy tutaj o narzędziu pracy. Pozostało przynajmniej gniazdo jack 3,5 mm.

Nieskończona wydajność

Jak już wspomniano powyżej, w nasze urządzenie testowe wbudowany jest procesor Intel Core i7. W szczególności jest to i7-1185G7. W połączeniu z 16 GB RAM nie ma żadnych problemów z wydajnością . Nawet przy zadaniach wymagających dużej wydajności, takich jak edycja zdjęć, nigdy nie odniosłem wrażenia, że Surface Pro 8 nie ma wystarczającej mocy. Jeśli wybierzesz Core i5, otrzymasz również czterordzeniowy procesor. Więc wydajność również powinna być bardzo wysoka.

W ciągu ostatnich kilku tygodni zrobiłem z Surface Pro 8 wszystko, co w innym przypadku zostałoby zrobione na komputerze stacjonarnym . Byłem poza domem z kilkoma przeglądarkami jednocześnie i wieloma otwartymi kartami, oglądałem filmy, słuchałem muzyki i oczywiście pracowałem w różnych programach. Na tablecie działają nawet proste gry, chociaż Age of Empires 4 próbowałem tylko przez krótki czas. Działa to w ten sposób, ale nadal wolę grać na komputerze stacjonarnym z RTX 3070.

Dzięki Thunderbolt 4 można było zbudować kartę graficzną w zewnętrznej obudowie i używać jej z Surface Pro 8. Ale nie mogłem tego wypróbować z powodu braku sprzętu. Połączenie sprawia, że tablet jest znacznie bardziej elastyczny , dzięki czemu nie jesteś już tak sztucznie ograniczany. Jeśli masz Surface Pro 8, możesz łatwo zastąpić nim komputer stacjonarny.

Windows 11 działa

Surface Pro 8 nie jest pierwszym urządzeniem, którego używałem z systemem Windows 11. Miałem go już zainstalowany na moim laptopie Lenovo, więc miałem już z nim duże doświadczenie. Myślę, że nowy system operacyjny jest dobry. Jasne, trzeba się do tego przyzwyczaić tu i tam i często szukać ustawienia, ale ogólnie działa jak każdy Windows.

Ale nie mogłem znaleźć żadnych szczególnych zalet w powierzchni tabletu. Menu i ustawienia zostały już przystosowane do obsługi dotykowej i nadal są. Windows 11 działa u mnie zarówno za pomocą myszy, jak i palca czy pióra.

Żywotność baterii mogłaby być lepsza

Wyświetlacz o częstotliwości 120 Hz w Surface Pro 8 jest nie tylko zauważalny na płynnym wyświetlaczu, ale przede wszystkim na baterii. Nie mogłem wytrzymać normalnego dnia pracy na jednym ładowaniu baterii. Pracowałem tak jak z laptopem lub komputerem stacjonarnym. Doszedłem więc do nieco ponad 6,5 godziny . W trybie 60 Hz było to o około godzinę więcej. Jeśli oglądasz tylko filmy, czas działania wynosi około 9,5 godziny przy nieco wyższej jasności. Ogólnie to trochę mało.

Spodziewam się, że Surface Pro 8 z aktywowanym trybem 120 Hz będzie działał przez co najmniej 8,5 godziny, abym mógł bez problemu przejść przez dzień pracy, jeśli nie mogę podłączyć tabletu do zasilania.

Szczegółowa ocena testu GIGA: Surface Pro 8

Kategoria Ocena (maks. 10) Wykonanie, styl i wygląd 10 Wyświetlacz 9 Wideo i dźwięk 8 Łączność i przechowywanie 8 Bateria i życie codzienne 7 Razem 8,4

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech