Roczna elektrownia balkonowa: naprawdę zaoszczędziłem tyle pieniędzy dzięki mini systemowi słonecznemu

Roczna elektrownia balkonowa: naprawdę zaoszczędziłem tyle pieniędzy dzięki mini systemowi słonecznemu

W czerwcu 2021 oddałem do użytku swój mini system solarny i od tego czasu produkuję energię za pomocą słońca, którą mogłem wykorzystać bezpośrednio w swoim mieszkaniu i dlatego nie musiałem kupować. W tym artykule opowiem Ci ile energii wyprodukowałem, zużyłem sam i dzięki temu naprawdę zaoszczędziłem.

Mini układ słoneczny: 1-roczna elektrownia balkonowa

Podłączany mini system solarny to łatwy sposób na wytwarzanie własnej energii, której używasz bezpośrednio. Jeśli wyprodukujesz więcej, nie otrzymasz za to wynagrodzenia, ponieważ dopuszczanie takich systemów jest uproszczone. Podsumowałem, co należy tutaj wziąć pod uwagę. Ale ile energii faktycznie wyprodukował mój 600-watowy system i ile pieniędzy dzięki niemu zaoszczędziłem? Spójrzmy na Plon od czerwca 2021 do maja 2022 włącznie – dokładnie 12 miesięcy.

Ponieważ mam FritzBox, do pomiaru przepływu energii użyłem inteligentnego gniazda zewnętrznego AVM FRITZ! DECT 210 (patrz Amazon). Wygląda to tak:

Tyle energii wyprodukował mój mini system solarny w ciągu 12 miesięcy. (Źródło obrazu: GIGA)

Poszczególne miesiące w skrócie

Czerwiec 2021: 45 kWhLipiec 2021: 49 kWhSierpień 2021: 42 kWhWrzesień 2021: 32 kWhPaździernik 2021: 22 kWhListopad 2021: 8,8 kWhGrudzień 2021: 3,1 kWhStyczeń 2022: 5,1 kWhLuty 2022: 15 kWhMarzec 22ar2: kWhMaj 2022: 67Razem: 394 kWh

Z 394 kWh, które wyprodukowała moja elektrownia balkonowa, mam efektywnie zużywa 339 kWh. Nie zużyłem 55 kWh i oddałem je mojemu operatorowi sieci. Możesz użyć dwukierunkowego licznika energii elektrycznej, aby zobaczyć, ile energii dostarczyłeś do sieci. Nie dostaniesz za to żadnej rekompensaty z mini-systemem słonecznym.

Naprawdę zaoszczędziłem tyle pieniędzy

Jedna kWh kosztuje mnie obecnie około 30 centów. Więc mam 101,70 euro zaoszczędzone na kosztach energii elektrycznej. Mój system kosztował 800 euro. Po ośmiu latach system zwróciłby się sam i przy około 25-letnim okresie użytkowania nadal produkowałby energię elektryczną przez kolejne 17 lat bezpłatnie. Jeśli ceny prądu będą nadal rosły, moja elektrownia balkonowa zwróci się znacznie wcześniej. Tak czy inaczej, na dłuższą metę zarobisz dużo. I nie wykorzystuję w pełni potencjału, o czym możesz przeczytać poniżej.

Zobacz elektrownie balkonowe w serwisie eBay

Pierwsze samochody wyposażone są w ogniwa słoneczne:

Skład: Przedstawiono niedrogi e-samochód na energię słoneczną

Ważne szczegóły dotyczące mojego układu słonecznego

Od czerwca 2021 do marca 2022 mój układ słoneczny znajdował się na ziemi i często znajdował się w cieniu. Odkąd zawiesiłem panele słoneczne (patrz zdjęcie tytułowe), plony w kwietniu i maju 2022 były znacznie lepsze. Oczekuję więc jeszcze większych plonów w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Od października do lutego słońce nie świeci wystarczająco, by wyprodukować dużo energii. Słońce jest tam nisko, a na mojej drodze stoi też duże drzewo, którego cień pada na panele słoneczne około godziny 15:00. Więc jeśli nie masz cieni, możesz oczywiście lepiej wykorzystać godziny słoneczne.

To dla mnie najważniejsza lekcja: Niezwykle ważne jest prawidłowe ustawienie elektrowni balkonowej. Im więcej słońca przechwycisz, a następnie faktycznie zużyjesz energię, tym bardziej wartościowy jest taki system. Ale nawet jeśli warunki nie są tak idealne jak moje, miniaturowy system solarny typu plug-in jest wart zachodu. Po prostu musisz mieć na to (właściwe) miejsce.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech