Prawidłowy zakup: zwrot bez oryginalnego opakowania – co dotyczy?

Powszechnym mitem jest to, że reklamacja i zwrot nie są możliwe bez oryginalnego opakowania. To jednak nieprawda. Z kilkoma wyjątkami prawa konsumentów są silne. Powiemy Ci, co działa, a co nie.

doradca

Jeśli sprzedawca określił w swoich ogólnych warunkach, że zwrot bez oryginalnego opakowania nie jest możliwy, możesz to zignorować. Z wyjątkiem niektórych grup produktów, nadal możesz zwrócić wszystko, czego opakowanie zostało już zutylizowane.

Reklamacje i zwroty bez oryginalnego opakowania – prawa konsumenta

Przy każdym zamówieniu online masz prawo do odstąpienia od umowy. Możesz anulować zakup 14 dni po otrzymaniu towaru. W przypadku reklamacji prawo to rozciąga się na jeszcze dłuższy okres: reklamację wadę można zgłaszać do 24 miesięcy. Tak czy inaczej, towary muszą jakoś wrócić do sprzedawcy i wtedy często zaczynają się poszukiwania oryginalnego opakowania – ale to nie jest konieczne.

Jeśli ogólne warunki sprzedawcy detalicznego stanowią inaczej, takie jak polityka zwrotów Galaxus tutaj, wymóg ten jest prawnie nieskuteczny.

Galeria zdjęć Galaxus RückggabebestimmungenŹródło obrazu: GIGA

Jak donosi centrum konsumenckie, praktyka ta została już skutecznie ostrzeżona m.in. w Apple.

Tak więc, chociaż od razu wyrzucenie pudełka na telefon komórkowy może nie być dalekowzroczne, prawnie dozwolone jest anulowanie go bez oryginalnego pudełka. Dotyczy to jednak handlu online. W biznesie zasady ustala krupier. To, czy możesz tam coś zwrócić po prostu dlatego, że ci się nie podoba, zależy od chęci sprzedawcy i wtedy powinieneś mieć przynajmniej oryginalne opakowanie.

Jednak w przypadku roszczeń odszkodowawczych przepisy są jasne:

W okresie gwarancyjnym można zwrócić wadliwe produkty bez oryginalnego opakowania.Oczywiście nie dotyczy to produktów, w przypadku których sprzedawca wskazał już uszkodzenie przed zakupem.W przypadku niektórych grup produktów jednak usunięcie oryginalnego opakowania może spowodować unieważnienie prawo do odstąpienia od umowy: dotyczy to na przykład przedmiotów, które zostały zapieczętowane ze względów higienicznych. Jednak opakowanie musi być wtedy rozpoznawalne jako plomba. Samo obkurczenie towaru folią to za mało.

Więc jeśli masz problemy ze sprzedawcą, powinieneś ewentualnie skontaktować się z ochroną konsumenta.

Zwroty bez opakowania – specjalna usługa Amazon

Oferta „zwrotu bez opakowania” jest dostępna na Amazon od jakiegoś czasu, ale wciąż była stosunkowo nieznana. Może to wynikać z faktu, że usługa była wcześniej dostępna tylko w firmie kurierskiej UPS.

Zrzut ekranu zwrotu Amazon oferującego zwrot bez opakowania.Źródło obrazu: GIGA

W międzyczasie ta opcja została również rozszerzona o wysyłkę DHL. Jednak „nieopakowane” nie oznacza w tym przypadku „zwrotu bez oryginalnego opakowania”. W tym przypadku „nieopakowane” odnosi się wyłącznie do opakowania wysyłkowego (pudełka kartonowe/koperty).

Jeśli chcesz teraz zwrócić produkt do Amazon, możesz po prostu przekazać go do DHL lub do punktu serwisowego UPS w opakowaniu produktu. Tam pokazujesz kod QR na swoim telefonie, który Amazon ci wysłał i to wszystko. Nie musisz drukować etykiety i osobno pakować zwrotu – o to zadba serwis kurierski.

Jeśli jest to możliwe, wyświetli się to jako opcja wysyłki. Musisz jednak mieć w pobliżu paczkomat, którego operator jest zaznajomiony z nim. Możesz dowiedzieć się, który to jest na stronie zwrotów.

GIGA poleca

Więcej ciekawych artykułów

Sonda: Odnowiony czy nowy?

Nie chcesz przegapić nowych wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i poradników? Śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech