Polityka dealera zbiorczego: Nadchodzą maksymalne prawa klienta!

Polityka dealera zbiorczego: Nadchodzą maksymalne prawa klienta!

Co by było, gdyby sprzedawcy internetowi nie mogli już cię okłamywać? Co by było, gdyby przekreślona zniżka cenowa musiała być tańsza niż jakakolwiek oferta z ostatnich 30 dni? Lub kiedy muszą upewnić się, że opinie klientów są prawdziwe? To i wiele więcej obiecuje unijna „Dyrektywa zbiorcza”. Tutaj możesz dowiedzieć się więcej…

Dziwna nazwa „Dyrektywa Omnibus” nie odnosi się oczywiście do transportu lokalnego, ale wywodzi się od łacińskiego „omnibus”, co oznacza coś w rodzaju „dla każdego”. Przeniesione do regulacji unijnej oznacza, że ​​dotyczy wszystkich i obu stron, czyli klientów i dealerów.

Uwaga: Ten artykuł nie zastępuje porady prawnej i jest tylko skoncentrowanym podsumowaniem wytycznych na stronie 22. Jeśli masz dodatkowe pytania i chcesz być bezpiecznym kupującym lub sprzedającym, powinieneś skontaktować się z wyspecjalizowanym prawnikiem.

Jaki jest cel dyrektywy zbiorczej?

Podstawowym celem tej dyrektywy jest wzmocnienie praw konsumentów w całej UE. W tym celu pod koniec 2019 r. zmieniono kilka wytycznych dotyczących ochrony konsumentów. Różne przeglądy obowiązujących przepisów wykazały, że w szczególności konsumenci nie byli wystarczająco poinformowani, co utrudniało egzekwowanie środków prawnych.

Sytuacja prawna w zakresie ewentualnych kar również nie była jednolita i niewystarczająco konkretna, dlatego komisja postanowiła wyeliminować te niedociągnięcia w celu stworzenia zbioru zasad obowiązujących wszędzie i dla wszystkich.

To rozporządzenie UE obowiązuje od 28 maja 2022 r. i miejmy nadzieję, że oczyści handel online.

Dyrektywa zbiorcza przynosi te korzyści konsumentom

Jedną z najważniejszych podstawowych zasad może być:Handlowcom nie wolno już oszukiwać ani kłamać” podsumować. Oznacza to na przykład:

Informacje cenowe dotyczące rabatów i „ceny przekreślone”: jeśli produkt jest reklamowany z przekreśloną starą ceną i podaną nową, wówczas podana stara cena podlega regule 30 dni. Musi to być najniższa cena produktu w ciągu ostatnich 30 dni.

Ma to na celu uniemożliwienie sprzedawcom gwałtownego podnoszenia ceny przez krótki czas przed kampanią rabatową, a następnie „obniżenie” jej do starej ceny.

Spersonalizowane ceny: Jeśli produkt ma różne ceny od sprzedawcy, w zależności od tego, do jakiej grupy nabywców należy lub z którego łącza pochodzi, należy to uczynić przejrzystym.

Jeżeli ceny w sklepach są „spersonalizowane na podstawie zautomatyzowanego podejmowania decyzji”, to klient musi zostać o tym poinformowany.

Fałszywe recenzje klientów: Sklepy muszą mieć pewność, że widzą tylko prawdziwe recenzje od klientów, którzy faktycznie kupili towar. Ponadto sprzedawca musi określić, w jaki sposób i czy sprawdza tę autentyczność. To musi być w recenzjach.

Niestety, istnieją wyjątki od opinii klientów, które nie zostały sugerowane przez samego dealera. Jeśli więc, na przykład, sprzedawca na rynku dostaje recenzje od Amazona, sprawdzanie ich nie jest jego zadaniem. W tym kontekście Amazon wyrzucił już tysiące sprzedawców, którzy reklamowali się za pomocą fałszywych recenzji.

Płatne pozycje wyszukiwania: każdy, kto płaci za umieszczenie swojej oferty na szczycie niektórych wyszukiwanych haseł, musi zidentyfikować to jako reklamę, a także wyjaśnić swoim klientom, w jaki sposób osiąga się takie „najwyższe pozycje”.Ranking na giełdach internetowych: Jeśli sprzedawca prowadzi sprzedaż na rynku, takim jak eBay, Amazon lub AliExpress, operator tego portalu musi podać informacje o tym, jak osiągane są rankingi wyników wyszukiwania.

Ma to na celu zwiększenie przejrzystości, gdy sprzedawcy lub produkty nie znajdują się na górze wyników wyszukiwania, ponieważ są najlepsi, ale dlatego, że za nie zapłacili.

Właśnie dlatego link „Dowiedz się więcej o tych wynikach” znajduje się na górze wyników wyszukiwania w Amazon.Na następnej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje o kolejności wyświetlania. Parametry wyszukiwania, oferty, ale także płatne pozycje.

odszkodowanie dla konsumentów: Dyrektywa Omnibus nie tylko reguluje to i sposób karania naruszeń, ale także prawo klienta do odszkodowania za niektóre naruszenia.

Podczas gdy wcześniej tylko konkurenci lub stowarzyszenia ostrzegawcze mogli domagać się kosztów, teraz dotyczy to również konsumentów. Na przykład, jeśli zwabią ich do sklepu rzekome niskie ceny, a reklamowany produkt nie jest dostępny w reklamowanej cenie, konsumenci mogą na przykład ubiegać się o zwrot kosztów podróży.

Nawet w „niespodziankach” konsumenci mogą być teraz uprawnieni do odszkodowania, jeśli na przykład ślusarze podniosą wieczorem fantastyczne ceny, aby otworzyć drzwi, które się zamknęły.

Dealerzy muszą teraz zwrócić na to uwagę dzięki dyrektywie omnibus

Nowa dyrektywa UE zaostrza sytuację dla detalistów. Zapewnia większą przejrzystość rynku i gwarantuje, że wiele sztuczek dealerów przestanie działać. Szczególnie czarne owce muszą się rozglądać. Ale niektóre regulacje dotyczą każdego sprzedawcy, niezależnie od tego, czy korzysta z marketplace, czy prowadzi własny sklep. Oto kilka ważnych kluczowych punktów:

W serwisie eBay and Co. należy jasno powiedzieć, że czy jest to sprzedaż prywatna czy komercyjna.ceny promocyjne zawsze trzeba odwoływać się do starych cen najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni odnosić się.
Nie tylko zawodnicy i kluby ostrzegawcze, ale Klienci mogą również dochodzić odszkodowania pod pewnymi warunkami. Na przykład, gdy wchodzą do sklepu z powodu przyciągania reklamy, a reklamowany produkt nie jest dostępny Regulamin anulowania usług cyfrowych zostały skonkretyzowane i z pewnością w większości przypadków muszą zostać dostosowane. Między innymi w pewnych okolicznościach okresy anulowania mogą zostać przedłużone z 14 do 30 dni Kary za naruszenia kilka „wykroczeń” jest branych pod uwagę, a kary muszą być „skuteczne, proporcjonalne i odstraszające”, zgodnie z dyrektywą. Szacuje się co najmniej 4% rocznego obrotu. W przypadku braku informacji na ten temat można nałożyć grzywnę do 2 mln euro.Zasadniczo podstawowe informacje o cenie muszą teraz odnosić się do jednostek miary, takich jak 1 kilogram lub 1 litr. Roszczenia dotyczące 100 mililitrów lub 100 gramów nie są już dozwolone. Czyli jeśli sprzeda się około 100 gramowych puszek karmy dla kotów, podstawowa cena musi odnosić się do 1 kilograma Odsprzedaż biletów jest zabronione, jeśli dealer wykorzystał zautomatyzowane procesy (np. boty) w celu uzyskania niedopuszczalnych ilości biletów.Zabroniony jest jakikolwiek kontakt z konsumentami, nie tylko w celach reklamowycho ile nie służy realizacji zawartej umowy.

Na przykład w dropshippingu te zasady zabraniają informacji o dostępności, których nie można utrzymać. Jeśli sam oferujesz towary, których nie masz na stanie, ryzykujesz kosztownymi ostrzeżeniami.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech