Pobór prądu przez FritzBox – tyle router pobiera z gniazdka

Pobór prądu przez FritzBox – tyle router pobiera z gniazdka

Każdy, kto szuka urządzeń o dużym poborze mocy, prędzej czy później natknie się na ich FritzBox. Tutaj możesz dowiedzieć się, ile naprawdę połyka.

W czasach rosnących kosztów energii zdecydowanie warto sprawdzić własne gospodarstwo domowe pod kątem potencjalnych pożeraczy prądu. Bo często zastosowanie dodatkowych włączników, włączenie funkcji oszczędzania energii lub całkowita zmiana na nowsze urządzenie może zauważalnie odciążyć licznik energii elektrycznej. W szczególności nie należy lekceważyć zapotrzebowania energetycznego routerów, o których wiadomo, że są podłączone do sieci energetycznej przez całą dobę. Pokażemy Ci, jak wysokie jest zużycie energii przez Twój FritzBox i jak możesz je zmniejszyć.

W filmie pokazujemy aplikacje, które pomogą Ci zaoszczędzić pieniądze.

Oto, jak duże jest zapotrzebowanie na energię Twojego FritzBox

Rzeczywiste zużycie energii przez urządzenie FritzBox zależy czasami od używanego modelu i używanych funkcji. Producent podaje jeden dla FritzBox 7590 średnie zużycie od dziewięciu do dziesięciu watów podczas pracy. Średnie dzienne zużycie wynosi wtedy 0,22 – 0,24 kWh przy normalnej eksploatacji. W szczytowym momencie topowy model może czasami pobierać z gniazdka do 30 watów. Ten ostatni przypadek powinien jednak występować tylko przez krótki czas, gdy wbudowany procesor i moduł radiowy WLAN routera są aktualnie w pełni wykorzystywane.

Jeśli używasz tańszego modelu, takiego jak FritzBox 7530, możesz spodziewać się nieco niższego zużycia energii. Dla tego urządzenia AVM podaje średnie zapotrzebowanie na moc około sześciu i do 18 watów w szczycie. Ekstrapolowane na cały dzień zużycie wynosi od 0,14 do 0,43 kWh.

Jeśli nowoczesne routery nie mają w tej chwili zbyt wiele do roboty, ich zużycie jest zwykle redukowane do wartości mniej niż pięć watów. Dzieje się tak np. w nocy, gdy żadne inne urządzenia nie korzystają z usług systemu.

W ten sposób zmniejszasz zużycie energii przez FritzBox

Jeśli chcesz zmniejszyć zużycie energii przez FritzBox, zalecamy następujące środki:

Wyłącza funkcje routera, których nie potrzebujesz. Aktywne moduły radiowe WLAN lub DECT zużywają energię nawet wtedy, gdy nie są do nich podłączone żadne urządzenia. W razie potrzeby można to wyłączyć za pomocą interfejsu internetowego.Jeśli chcesz korzystać z sygnału WLAN, ustaw w urządzeniu FritzBox timer, który automatycznie wyłącza go w nocy lub w godzinach pracy.Zmniejsza siłę sygnału WLAN i prędkość połączenia LAN, gdy nie potrzebujesz pełnej mocy. Jeśli używasz telefonów DECT, aktywuj „DECT Eco” w swoim FritzBox.

Oczywiście wymienione punkty mają wpływ nie tylko na FritzBox. Z takich środków korzystają również routery innych producentów.

Wniosek: Zużycie energii przez FritzBox waha się od 5 do 30 watów w ciągu dnia, w zależności od modelu i obciążenia. Ponieważ urządzenia są często aktywne przez całą dobę, nie należy lekceważyć wynikających z tego kosztów energii. Na szczęście istnieje kilka środków, które możesz podjąć, aby zmniejszyć zużycie.

GIGA poleca

Więcej ciekawych artykułów

Nie chcesz przegapić więcej wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i przewodników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech