Generatory: Co powinieneś wiedzieć PRZED zakupem!

Generatory: Co powinieneś wiedzieć PRZED zakupem!

Obecnie bardzo popularne są agregaty prądotwórcze. Ale który kupić? Potrzebujesz falownika agregatu prądotwórczego? Benzyna czy olej napędowy? Tutaj wyjaśniamy, które agregaty prądotwórcze polecamy i co warto wiedzieć ZANIM je kupisz.

Ten artykuł dotyczy mniejszych zespołów prądotwórczych. NIE nadają się do karmienia całego domu! Produkują prąd do najważniejszych sprzętów gospodarstwa domowego, takich jak lodówka, gdy zabraknie prądu lub gdy potrzebujesz prądu na kempingu.

W ten sposób obsługujesz generator

Na filmie wyjaśniamy podstawy generatorów i jak z nich korzystać:

Na przykład w przypadku awarii prądu można pozostawić agregat prądotwórczy na zewnątrz (ze względu na spaliny) i za pomocą przedłużacza umieścić w domu wielogniazdko do zasilania najpotrzebniejszych urządzeń. Jeśli to możliwe, urządzenie należy przykryć, aby nie zamoczyło się, ale też nie przykryć, w przeciwnym razie się przegrzeje. Te „małe” generatory nie nadają się do zasilania domu energią elektryczną. Do tego lepiej nadają się większe agregaty prądotwórcze, które następnie są również uziemione. Ale te kosztują ponad 1500 euro.

Jaki generator kupić? Jak drogie?

Generator pokazany na powyższym filmie kosztował w przybliżeniu pod koniec 2020 roku 350 Euro. Cena już wzrosła 570 Euro zwiększony. Powodem jest zwiększone zapotrzebowanie klientów. Więc nie zdziw się cenami. Poniżej wyjaśniamy w tekście, na jakie informacje techniczne należy zwrócić uwagę.

Rekomendacja opłacalności: Matrix PG 2000i (przedstawiona w filmie)

Jeśli szukasz małego agregatu prądotwórczego na wypadek sytuacji awaryjnych, który przy 23 kg nadal jest dość „poręczny”, spójrz na „Matrix PG 2000i”. Przedstawiliśmy to również w powyższym filmie.

Matrix PG 2000i – Agregat prądotwórczy inwerterowy, benzynowy, 4-suwowy, maks. 2000 W – 2xgniazda, 2xUSB

Cena może być teraz wyższa. Cena od 02.03.2022 23:55

alternatywy:

Nieco tańszy, ale podobny generator prądu inwerterowego bez zakończeń USB: NTG GNR.2050. Trochę droższy za około 780 euro, ale z małym wyświetlaczem: DENQBAR DQ-0301.

Ulubieniec tłumu: Honda EU 22i

Ten generator prądu jest bardzo popularny od dawna i dlatego jest trudny do znalezienia lub stosunkowo drogi. Uważany jest za bardzo wytrzymały i solidny, ale nie posiada własnych portów USB. Alternatywnie możesz również znaleźć urządzenie w ogłoszeniach eBay.

Honda EU 22i - generator inwerterowy - benzyna, 4-suwowy, maks. 2200 W - 2x gniazdka

Honda EU 22i – generator inwerterowy – benzyna, 4-suwowy, maks. 2200 W – 2x gniazdka

Cena może być teraz wyższa. Cena z dnia 03.03.2022 02:56

Różnica między generatorem mocy, generatorem mocy i generatorem mocy

Agregat prądotwórczy + silnik spalinowy = agregat prądotwórczy/generator.

Generator prądu to maszyna elektryczna, która zamienia ruch w energię elektryczną. Ruch jest generowany przez silnik spalinowy napędzany benzyną lub olejem napędowym. Agregat prądotwórczy z silnikiem spalinowym razem tworzy tak zwany agregat prądotwórczy. „Generator” to po prostu inne słowo oznaczające „generator”.

A czym jest teraz falownik? Jakie ma zalety?

Urządzenia takie jak smartfony i komputery mogą być również obsługiwane na generatorach prądu inwerterowego! Są też cichsze, gdy dostarczają mało mocy. Generatory prądu są często stosunkowo tanie, ponieważ nie mają technologii inwerterowej. Przykład: Einhell TC-PG 25/E5 kosztuje mniej niż 400 euro, ale nie ma technologii inwerterowej.

Generator prądu inwerterowego to generator prądu z technologią inwerterową. Mają one dwie główne zalety:

Obciążenie silnika dostosowane do wymaganego prądu: Generator bez technologii inwerterowej musi stale pracować z określoną prędkością, aby dostarczać energię elektryczną. Generator inwerterowy może dopasować obciążenie silnika do aktualnie potrzebnej mocy. Oznacza to, że gdy wymagany jest mały prąd, silnik pracuje przy niskim obciążeniu, gdy używany jest duży prąd, silnik pracuje przy pełnym obciążeniu. W rezultacie generatory inwerterowe są znacznie cichsze, gdy wymagana jest tylko niewielka moc.
Brak wahań napięcia (czysta sinusoida): Dzięki funkcjonalności technologii inwerterowej generatory prądu zapewniają stały przepływ prądu bez wahań napięcia. Oznacza to, że wrażliwe urządzenia, które nie tolerują wahań napięcia, takie jak Komputery, laptopy, smartfony i telefony komórkowe.

Agregat prądotwórczy: benzyna czy diesel?

Benzyna do krótko- i średnioterminowego użytkowania. Diesel do wymagającego i długotrwałego użytkowania.

Im częściej i dłużej korzystasz z generatora, tym bardziej polecamy silnik wysokoprężny. Profesjonalne agregaty prądotwórcze na placach budowy mają większe silniki i są zasilane olejem napędowym, ponieważ zużywają średnio mniej paliwa i są zaprojektowane z myślą o lepszych osiągach.

Należy jednak pamiętać, że generatory diesla są zwykle droższe. Przy dłuższych czasach eksploatacji i tańszym oleju napędowym koszty zakupu amortyzują się z czasem. Jedną wadą jest to, że generatory diesla są zwykle głośniejsze niż te zasilane benzyną.

Benzinstromaggregat Dieselstromaggregat

występ
Niższy Wyższy

Tom
Ciszej, głośniej

budowa
Mniejszy większy

Koszt nabycia
Tańsze droższe

koszty paliwa
Droższe tańsze

Specyfika paliwa

Jeśli posiadasz agregat prądotwórczy diesla kup, to na pewno tego potrzebujesz zimowy olej napędowy! Posiada specjalne dodatki, które chronią urządzenie. Letni olej napędowy może uszkodzić urządzenie, zwłaszcza jeśli używasz generatora zimą! Jeśli ty jeden Benzinstromaggregat kupuje, regularne ”Benzyna Superbleifrei‘, którego liczba oktanowa badawcza (RON) wynosi 95. Z reguły agregaty prądotwórcze mogą również tolerować niższe RON. Ale powinno to być co najmniej 86 RON. E10 NIE powinieneś używać. Może to z czasem uszkodzić silnik.

Jak przechowywać paliwo?

Powinieneś również przechowywać paliwo w blaszanych puszkach. Paliwo nie wytrzymuje długo w plastikowych kanistrach i może szybciej ulegać zanieczyszczeniu:

Akcesoria samochodowe HP 10117 10L stalowy kanister na paliwo zielony

Akcesoria samochodowe HP 10117 10L stalowy kanister na paliwo zielony

Cena może być teraz wyższa. Cena od 03.03.2022 00:02

Akcesoria samochodowe HP 10116 Automatyczna wylewka — specjalnie zaprojektowana do małych silników teraz od 19,69 € w Amazon

Cena może być teraz wyższa. Cena z dnia 03.03.2022 02:57

Jeśli przechowujesz benzynę, powinieneś ją zużyć najpóźniej po roku i kupić nową benzynę. Benzyna z czasem staje się bezużyteczna i nie może być przechowywana tak długo jak olej napędowy.

Jak głośny jest generator? Jak to wyciszyć?

Zachowaj dystans i kup generator inwerterowy, jeśli lubisz swoje uszy.

Agregaty prądotwórcze mają zwykle głośność od 70 do 90 dB, chyba że są specjalnie izolowane. Na pewno nie chcesz być tuż obok. Poziom hałasu spada tylko do około 60 dB z odległości 10-30 metrów i staje się znośny. Jeśli generator prądu znajduje się na przykład za szopą ogrodową, objętość można jeszcze bardziej zmniejszyć. Agregaty prądotwórcze z technologią inwerterową są znacznie cichsze (około 70 dB na urządzeniu), jeśli mają dostarczać tylko małą moc.

NIE MA MOWY powinieneś włożyć generator do środka lub zakryć go, aby był cichszy! Generator ma wydech i bardzo się nagrzewa na wylocie. Jeśli te gazy skoncentrują się lub zapalą się, może to być śmiertelne. Jeśli chcesz, możesz zbudować dodatkową obudowę dla generatora prądu i użyć przedłużenia wydechu, aby skierować gazy na zewnątrz, aby hałas mógł “uciec”.

Ile watów powinien dostarczyć mój generator?

To zależy od Twoich konsumentów. Na przykład, jeśli potrzebujesz 1000 watów, powinieneś kupić generator o mocy co najmniej 1500 watów, ponieważ wartości generatorów są czasami upiększone. Tak więc w praktyce robią trochę mniej niż podano.

Jako przykład:

Przedstawiona powyżej „Matrix PG 2000i” jest określona jako 2000 watów, ale ma ciągłą moc wyjściową „tylko” 1700 watów i maksymalną moc „tylko” 1900 watów. Dlatego ważne jest, aby przyjrzeć się bliżej mocy!

W przypadku niewielkich awarii generator mocy o mocy 2000 W z technologią inwerterową powinien wystarczyć do uzyskania czystej fali sinusoidalnej. Zasadniczo nigdy nie należy uruchamiać agregatu prądotwórczego z pełnym obciążeniem przez długi czas. Oznacza to, że jeśli twoje urządzenie dostarcza maksymalnie 2000 watów, powinieneś załadować je maksymalnie 1700 watów, jeśli nie znasz dokładnych wartości dla ciągłego obciążenia i maksymalnego obciążenia.

Jak długo powinien działać generator?

Nawet profesjonalne generatory diesla, które można znaleźć na placach budowy, nie mogą pracować w sposób ciągły. Potrzebujesz okresów odpoczynku. To samo dotyczy zwłaszcza mniejszych mobilnych generatorów benzynowych przedstawionych powyżej. Zalecamy uruchamianie tych urządzeń przez maksymalnie 4-6 godzin na raz. W przeciwnym razie zapoznaj się z instrukcjami producenta.

Generatory: zwróć uwagę na specyfikacje techniczne

Jeśli chcesz wybrać pomiędzy kilkoma generatorami, zwróć uwagę na specyfikacje techniczne:

Motortact: Powinien to być silnik co najmniej 4-suwowy.
czas trwania: Jak długo działa generator, gdy jest w pełni napełniony?
pojemność baku: Ile paliwa mieści się w generatorze? Czy to benzyna czy olej napędowy?
konsumpcja: Ile litrów/godzinę zużywa urządzenie?
Maksymalna wydajność: Ile watów dostarcza urządzenie? To określa, ile i jakie urządzenia możesz podłączyć.
moc ciągła: Ile mocy może dostarczyć agregat prądotwórczy w dłuższej perspektywie? Maksymalna wydajność jest często osiągana tylko przez krótki czas.
temperatura pracy: W jakich temperaturach generator pracuje niezawodnie?
decybel: Jak głośno jest urządzenie podczas pracy i pod obciążeniem?
znajomości: Ile jest gniazd (230 V)? Czy są połączenia USB i 12V?
rozmiar: Jak duży i mobilny jest generator prądu? Czy można go transportować „wygodnie”?
Waga: Jak ciężki jest agregat prądotwórczy? Czy można go nosić jedną ręką?

wskazówka do czytania

Marco Kratzenberg

Utrzymuj i przechowuj agregat prądotwórczy

Jeśli chcesz przechowywać generator, zwróć uwagę na następujące rzeczy, aby działał przez długi czas:

Przechowuje agregat prądotwórczy bez benzyny lub z jak najmniejszą ilością benzyny. Wyłącza dopływ powietrza, aby zapobiec ulatnianiu się gazów opałowych. Ustawia dopływ paliwa na „Wył.”. Wyłącza wszystkie przełączniki. Przechowuj generator w pozycji pionowej, tak jak będzie obsługiwany – tzn. nie przechylony i nie na krawędzi. Poczekaj, aż generator ostygnie, zanim go gdzieś schowasz. Regularnie wymieniaj olej. Przeczytaj instrukcję obsługi, aby zobaczyć, jak często i kiedy wymieniać olej, a kiedy przeprowadzać konserwację.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech