E-recepta: Tak działa recepta za pośrednictwem aplikacji

E-recepta: Tak działa recepta za pośrednictwem aplikacji

Cyfryzacja w Niemczech powoli nabiera tempa. Od 1 stycznia 2024 roku lekarze nie mają już różowych recept papierowych, tylko e-recepty. Jak działa cyfrowy przepis i jakiej aplikacji potrzebujesz?

Po wstępnej fazie testów w Berlinie i Brandenburgii e-recepta została wprowadzona od 1 października 2021 r. w wielu innych gabinetach lekarskich w Niemczech. Od 1 stycznia 2024 r. wszyscy lekarze muszą przepisywać leki na receptę, korzystając z recept cyfrowych.

Tak działa cyfrowa e-recepta poprzez aplikację

Dzięki e-receptom recepty na leki nie są już wydawane na różowych, zadrukowanych kartkach papieru, ale raczej w formie cyfrowej. Pacjenci mają trzy możliwości realizacji recepty w aptece:

Przez aplikację Z kodem na receptę drukowanym w gabinecie Z elektroniczną kartą zdrowia

Recepty nie są przechowywane na elektronicznej karcie zdrowia. Tam znajdziesz jedynie klucz bezpieczeństwa. Dane te są odczytywane przez farmaceutę w celu pobrania powiązanych danych recepty z serwera e-recept.

Odpowiednia aplikacja została opublikowana kilka miesięcy temu i jest dostępna w sklepie Google Play dla smartfonów z systemem Android oraz w App Store dla iPhone'ów. Podczas pobierania pamiętaj, aby pobrać aplikację od dewelopera Gematik, a nie aplikacje o podobnych nazwach. Oto oficjalne pliki do pobrania:


E-recepta

Tak działa e-recepta:

Potrzebujesz odpowiedniej aplikacji. Aplikację można pobrać bezpłatnie ze sklepu Google Play dla systemu Android oraz App Store dla urządzeń iPhone. Aplikację otrzymają także użytkownicy Huawei bez dostępu do Sklepu Play. Podczas pobierania pamiętaj o korzystaniu z aplikacji dewelopera „Gematik GmbH” aby uniknąć instalowania fałszywej aplikacji o podobnej nazwie. Przynajmniej w przypadku aplikacji, której potrzebujesz Androida 7 Lub iOS 14. Aby móc korzystać z pełnego zakresu funkcji, Twój smartfon powinien także obsługiwać NFC.Do zalogowania się do aplikacji potrzebujesz swojego Karta zdrowia i powiązany PIN. The Kod PIN otrzymasz od swojego towarzystwa ubezpieczeniowego. Recepty możesz także okazywać w aptece bez rejestracji. Po zalogowaniu dostępne są dodatkowe funkcje, takie jak bezpośredni kontakt z apteką poprzez aplikację czy szczegółowe informacje o recepcie.
aplikacja e-recepta-2aplikacja e-recepta-2Źródło obrazu: GIGA E-recepta jest stworzony przez lekarza i zabezpieczone zaszyfrowane w sieci zdrowotnej. Możesz wtedy korzystać z aplikacji dostęp do przepisu.W aptece wystarczy to pokazać Kod e-recepty na smartfonie, aby otrzymać lek. Możesz też to zrobić Zrealizuj cyfrową receptę online w aptece. Ty decydujesz, czy chcesz później odebrać lek samodzielnie, czy też zlecić dostawę kurierem. W niektórych aptekach możesz także zamówić leki z dostawą do domu, składając zamówienie online. Można go także zrealizować online w aptekach wysyłkowych.
e-receptae-receptaŹródło obrazu: Gematik

Cyfrowy przepis działa tylko z aplikacją Gematik. Aplikacje ubezpieczenia zdrowotnego z funkcjami e-recepty nie są dozwolone przez prawo.

Aplikacje, które musisz mieć na swoim telefonie – Android i iOS

Jak działa e-Recepta bez smartfona?

Nawet jeśli nie masz smartfona, oczywiście nadal będziesz otrzymywać leki. Zamiast znanego różowego paska otrzymasz wydrukowany kod. Więc jeśli nie masz smartfona może wydrukować kod recepty i pokazać go w aptece. Jeśli nie masz drukarki w domu, lekarz powinien ją wydrukować. Wydrukowany kod mogą być również odkupione dla Ciebie przez innych. Alternatywnie kody można zeskanować w aplikacji, aby Twoi przyjaciele, partnerzy lub pomocnicy mogli odebrać lek za Ciebie. Osoby posiadające ubezpieczenie prywatne nadal korzystają z niebieskiej recepty na papierze. Wciąż trwają prace nad rozwiązaniem dla osób ubezpieczonych prywatnie. Osoby posiadające ustawowe ubezpieczenie zdrowotne będą nadal otrzymywać zieloną receptę na medycynę alternatywną.

Ekscytująca jest także aplikacja do połączeń alarmowych:

Wskazówki dotyczące czytania

Marka Kratzenberga

Nawet w przypadku recepty cyfrowej nie jest wymagana żadna apteka. Więc nadal możesz to zrobić decyduj swobodniegdzie dostaniesz lekarstwo. Możesz skorzystać z funkcji wyszukiwania w aplikacji, aby wyświetlić pobliskie apteki. Dane dotyczące recept nie są automatycznie przesyłane do akt pacjenta ani innych aplikacji. W przyszłości powinna jednak umożliwić wymianę z e-teczka pacjenta.

Miejmy nadzieję, że e-recepta przez aplikację sprawdzi się lepiej niż „cyfrowe prawo jazdy”:

E-recepta jest obowiązkowa od 1 stycznia 2024 roku

E-recepta powinna Obowiązkowe dla wszystkich osób ubezpieczonych prawnie od 1 stycznia 2022 roku odpowiadać za wydawanie wszystkich leków dostępnych w aptekach. Jednak wprowadzenie zostało przełożone ze względu na luki techniczne. Rozwiązanie cyfrowe jest obowiązkowe od 1 stycznia 2024 r. Zatem od początku roku w zasadzie nie było „różowego” poślizgu. Recepty w dawnym formacie papierowym powinny być wydawane jedynie w wyjątkowych przypadkach lub w przypadku awarii systemu.

Czy i w jaki sposób e-recepta pochodzi Osoby ubezpieczone prywatnie można zastosować, jest obecnie nadal wyjaśniany. W pierwszej fazie wprowadzającej e-recepta będzie wystawiana wyłącznie na leki, które można kupić w aptece. Cyfrowa recepta również powinna być taka sama w przyszłości za „zielone przepisy”narkotyki i cyfrowe aplikacje zdrowotne.

aplikacja do e-receptyaplikacja do e-recepty

Jeśli w bieżącym kwartale byłeś już u lekarza i zeskanowano tam Twoją kartę ubezpieczeniową, możesz także otrzymać cyfrowe recepty za pośrednictwem aplikacji. bez konieczności ponownego udawania się na praktykę musieć. Kolejne przepisy powinny pojawiać się bezpośrednio w aplikacji e-recepta. W aplikacji możesz szybko sprawdzić, jak długo recepta jest jeszcze ważna i zrealizować ją w odpowiednim czasie, zanim wygaśnie.

GIGA poleca

Więcej ciekawych artykułów

Nie chcesz przegapić kolejnych aktualności ze świata technologii, gier i popkultury? Brak aktualnych testów i poradników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech