Czy pliki MP3 z czasem brzmią gorzej?  Zapytaliśmy wynalazców

Czy pliki MP3 z czasem brzmią gorzej? Zapytaliśmy wynalazców

Plotka, że ​​jakość dźwięku w plikach MP3 wyraźnie spada po 10 czy 20 latach, krąży w kółko. Ale czy tak naprawdę może być? Zapytaliśmy Instytut Fraunhofera ds. Układów Scalonych IIS.

MPEG-1 Audio Layer III (w skrócie: MP3) ma już ponad 30 lat i był w stanie zaistnieć, zwłaszcza w latach dziewięćdziesiątych, wraz z pojawieniem się przenośnych odtwarzaczy. W czasach, gdy muzykę kupowano głównie na płytach CD, tak właśnie było żeberka I Oparzenie czasochłonne hobby i, nawiasem mówiąc, nauka sama w sobie. Ale pliki MP3 przetrwały do ​​dziś nie tylko na płytach CD i pamięciach USB, muzyczne sklepy internetowe oferują również albumy w tym formacie.

Pliki MP3: Tylko szum po 10 latach?

Od lat sieć nurkuje raz po raz lęki on: Pliki MP3 z czasem tracą dane — zapisane utwory dosłownie zgniłyby, dopóki nie Pośpiech pozostaje. Niedawnym przykładem jest post na Twitterze, w którym stwierdzono, że po kilku latach pliki MP3 zaczynają się szybko degradować. Kawałek grzanki, który najwyraźniej był podgrzewany zbyt długo, służy jako ilustracja:

Użytkownik „Heathered Pearls” pisze, że „odkupił” wszystko ze swojej kolekcji muzycznej, ponieważ nic z tego, co posiadał, nie było „nadające się do słuchania”. Spalony tost, że tak powiem. Cóż – toast post jest oczywiście jeden żart, w tym wszelkiego rodzaju inne przesady i szalone rzeczy w komentarzach. Na pytanie, jak najlepiej przechowywać muzykę, odpowiedź brzmi: „FLAC, na dyskach twardych wyrytych w szkle”.

Fraunhofer daje wszystko jasne: pliki MP3 zachowują swoją jakość

Ale czy kryje się w tym ziarno prawdy, czy naprawdę nie musisz się martwić o zachowanie swojego prywatnego archiwum muzycznego? Mamy to dla bezpieczeństwa Instytut Fraunhofera spytał. W tym czasie format MP3 został opracowany w Instytucie Układów Scalonych wraz z Uniwersytetem Friedricha-Alexandera w Erlangen-Norymberdze. uprzejmie nam odpowiedział prof. dr inż. Jurgen Herre, Katedra Kodowania Audio, AudioLabs Erlangen. Oto jego odpowiedź:

Dekodowanie strumienia bitów MP3 to w pełni określony, znormalizowany proces zdefiniowany przez grupę normalizacyjną ISO/MPEG w 1992 roku. Tak więc za 10, 20, 30… lat strumienie MP3 będą brzmiały dokładnie tak samo, jak w momencie ich zakodowania (oczywiście pod warunkiem, że użyjesz poprawnie działającego urządzenia, które nie ma problemów ze sprzętem ani oprogramowaniem 😉)

Wniosek: trzeba więc normalnie bez obaw sprawić, że pliki MP3 stracą jakość dźwięku.

Jeśli nadal masz wrażenie, że Twoje stare utwory MP3 brzmią(e) źle, przyczyny mogą być zupełnie inne. Na przykład niska szybkość transmisji danych (w przeszłości 128 kbit/s lub mniej była powszechna ze względu na brak miejsca) – lub po prostu romantyczne wspomnienie: w przeszłości mogłeś patrzeć na swoją ulubioną piosenkę z młodości przez zielone różowe okulary , ale po tylu latach może to mieć zupełnie inny skutek dzisiaj .

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech