ChatGPT ma mroczną tajemnicę, którą ukrywają przed nami Microsoft i Google

ChatGPT ma mroczną tajemnicę, którą ukrywają przed nami Microsoft i Google

Prawdopodobnie ChatGPT nie przeszedł przez nikogo z nas. Ale rozwój chatbota nie tylko daje wiele możliwości, ale ma też swoje wady.

ChatGPT: Ślad ekologiczny chatbota jest ogromny

W listopadzie 2022 został ChatGPT od OpenAI opublikowany. Po utworzeniu konta możesz zapytać AI o wszystko, co myślisz, chociaż dokładność niektórych odpowiedzi jest wątpliwa. Ale ChatGPT nie tylko wzbudza entuzjazm lub przynajmniej ciekawość wśród użytkowników, ale także powoduje wysoki poziom zanieczyszczenia środowiska.

Po tym, jak Microsoft oświadczył, że chce używać ChatGPT w wyszukiwarce Bing, Google sprzeciwił się (bezskutecznie) swojemu konkurentowi AI, Bardowi. Alan Woodward, profesor cyberbezpieczeństwa na Uniwersytecie w Surrey w Wielkiej Brytanii, powiedział Wired, że jest w Sztuczna inteligencja konkurencji firm technologicznych problemem dla naszego środowiska widzi: „Rejestracja i przeglądanie treści internetowych pochłania już ogromne zasoby, ale włączenie AI wymaga innego rodzaju siły ognia”. Zużycie energii i chłodzenie centrów danych.

Dokładne dane dotyczące kosztów energii ChatGPT nie są jeszcze dostępne. Jednak badacze podali dane liczbowe dla modelu językowego GPT-3, na którym częściowo opiera się ChatGPT: System zużywa 1287 megawatogodzin energii i 550 ton dwutlenku węgla. Liczby są porównywalne z 550 lotami w obie strony między Nowym Jorkiem a San Francisco.

Uczenie maszynowe również tworzy sztukę: próbowaliśmy tego. Możesz dowiedzieć się więcej o sztuce AI w naszym filmie GIGA:

Google i Microsoft milczą na temat wpływu na środowisko

Można założyć, że koszty środowiskowe dla ChatGPT są wyższe. Ale według współzałożyciela kanadyjskiej firmy technologicznej QScale, Martina Boucharda, nieuniknione jest, że będą one nadal rosły: Z jednej strony dalszy rozwój sztucznej inteligencji dla wyszukiwarek Microsoft i Google wymaga „co najmniej cztery lub pięć razy większą moc obliczeniową na wyszukiwanie„. Z drugiej strony ChatGPT ma jak dotąd – aby zminimalizować wysiłek obliczeniowy – poziom wiedzy do 2021 roku, ale nie zawsze tam pozostanie. Im więcej dostępnych treści ChatGPT, tym więcej energii zostanie zużyte. Centra danych nie są jeszcze zaprojektowane do takiej wydajności, dlatego w przyszłości konieczne będą duże inwestycje w sprzęt.

Centra danych i sieci transmisji danych już teraz charakteryzują się wysokimi emisjami gazów cieplarnianych i według Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) są odpowiedzialne za 1 do 1,5 procent światowego zużycia energii elektrycznej odpowiedzialny (źródło: IEA). Nieuniknione jest, że liczba ta wzrośnie w przyszłości, ale Microsoft i Google zobowiązały się do zminimalizowania emisji do 2050 i 2030 roku. Nadal nie jest jasne, w jakim stopniu odpowiednie cele można jeszcze osiągnąć dzięki dalszemu rozwojowi sztucznej inteligencji. Jednak jednym ze sposobów zmniejszenia śladu ekologicznego byłoby na przykład przejście na czyste źródła energii energia słoneczna, energia wodna i energia wiatrowa liczyć.

Więcej informacji na temat zrównoważonego rozwoju można znaleźć tutaj:

GIGA poleca

Artykuł na temat zrównoważonego rozwoju w GIGA

Nie chcesz przegapić więcej wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i przewodników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech