Benzyna, olej napędowy, elektryczność: pomimo gwałtownego wzrostu kosztów, ten pęd jest do przodu

Benzyna, olej napędowy, elektryczność: pomimo gwałtownego wzrostu kosztów, ten pęd jest do przodu

Dla wielu kierowców jest to jedno z najważniejszych pytań, zwłaszcza w tych kosztownych czasach: Jak można prowadzić samochód tak tanio, jak to możliwe? Oprócz wskazówek dotyczących ekonomicznej jazdy ważne są również koszty benzyny, oleju napędowego czy prądu. Który napęd wygrywa wyścig?

Porównanie kosztów: Kierowcy samochodów elektrycznych wyprzedzają – pomimo wysokich cen energii elektrycznej

Portal porównawczy Verivox zbadał koszty trzech obecnie najpopularniejszych typów dysków. Wynik za miniony rok 2022 był następujący: Kierowcy samochodów elektrycznych mogą spodziewać się znacznych oszczędności w porównaniu z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi. Kto już w 2022 Strom zatankowane, ma średnią roczną Płacili o 41 proc. mniej niż kierowcy aut benzynowych. W przeciwieństwie do silników Diesla, kierowcy Stromer nadal mieli przewagę kosztową na poziomie 37 procent.

W liczbach: Według Verivox, dziesięć najczęściej rejestrowanych nowych samochodów elektrycznych w Niemczech w 2022 r. będzie miało średnie zużycie 20 kWh na 100 km. Płacili 43,02 centa za kWh rocznie. 100 km kosztuje kierowców e-samochodów około 8,60 euro. Przy przebiegu 15 000 km rocznie daje to ok 1291 euro za sam prąd ładowania.

To, co brzmi jak dużo pieniędzy, jest porównywane z perspektywą: przy średnim zużyciu 7,8 litra i cenie benzyny 1,86 euro za litr, dystans 100 km kosztuje kierowcę około 14,51 euro w 2022 roku. Przy takim samym przebiegu konsumenci płacą czyim jeździ samochodem na benzynie, czyli około 2176 euro rocznie.

Porównaj ceny i taryfy energii elektrycznej w Verivox

Diesel był jeszcze droższy i kosztował około 1,95 euro za litr, ale niższe średnie zużycie jest korzystne dla pojazdów z silnikiem Diesla w porównaniu kosztów: według Verivox 7 litrów na 100 km kosztowało 13,62 euro w 2022 roku. Obliczony w skali roku Całkowity koszt 2043 euro.

W porównaniu do 2021 r wszystkie typy napędów odnotowały silne wzrosty cen: Energia elektryczna zdrożała o około 40 proc., benzyna o 27 proc., a olej napędowy nawet o 41 proc. „Wysokie ceny energii w 2022 roku sprawiły, że jazda samochodem jest znacznie droższa” – mówi Thorsten Storck z Verivox. „Jednakże koszty paliwa dla samochodów elektrycznych są nadal takie same znacznie niższe niż samochody z silnikami spalinowymi”.

Do oceny firma Verivox wykorzystała ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, ponieważ a Większość procesów ładowania e-samochodów w domu które odbędzie się. Podczas ładowania na publicznych stacjach ładowania koszty są znacznie wyższe, co zmniejsza przewagę cenową e-samochodów.

Zmienne koszty energii elektrycznej wpływają na przewagę kosztową samochodów elektrycznych:

Ceny paliw spadają: czy przewaga kosztowa e-samochodów maleje?

Ponadto rok 2022 nie był zwykłym rokiem: ekstremalne wzrosty cen spowodowały, że koszty benzyny i oleju napędowego osiągnęły niespotykany dotąd poziom. Cena energii elektrycznej za kWh również znacznie wzrosła, a jej koniec prawdopodobnie jeszcze nie został osiągnięty. Podczas gdy letnia zniżka na tankowanie utrzymywała ceny oleju napędowego i benzyny w ryzach przez co najmniej trzy miesiące, początek hamulca cen energii elektrycznej dopiero nadejdzie.

Ponadto mają ceny paliwa nieco odbiły się od szczytów z poprzedniego roku. Nie należy więc wnioskować z cen z 2022 roku, że jeszcze tyle można zaoszczędzić na aucie elektrycznym.

Nie chcesz przegapić więcej wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i przewodników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech