12-miesięczna elektrownia balkonowa: naprawdę zaoszczędziłem tyle pieniędzy dzięki mini systemowi słonecznemu

12-miesięczna elektrownia balkonowa: naprawdę zaoszczędziłem tyle pieniędzy dzięki mini systemowi słonecznemu

W czerwcu 2021 uruchomiłem mój mini system solarny i od tego czasu produkuję energię za pomocą słońca, którą mogłem wykorzystać bezpośrednio w swoim mieszkaniu i dlatego nie musiałem kupować. W tym artykule opowiem Ci ile energii wyprodukowałem, zużyłem sam i dzięki temu naprawdę zaoszczędziłem.

Mini układ słoneczny: Ponad 1 rok elektrowni balkonowej

Podłączany mini system solarny to łatwy sposób na wytwarzanie własnej energii, której używasz bezpośrednio. Jeśli wyprodukujesz więcej, nie otrzymasz za to wynagrodzenia, ponieważ dopuszczanie takich systemów jest uproszczone. Podsumowałem, co należy tutaj wziąć pod uwagę. Ale ile energii faktycznie wyprodukował mój 600-watowy system w ciągu jednego roku i ile pieniędzy dzięki temu zaoszczędziłem? Spójrzmy na Dochód od lipca 2021 do czerwca 2022 włącznie – dokładnie 12 miesięcy.

Ponieważ mam FritzBox, do pomiaru przepływu energii użyłem inteligentnego gniazda zewnętrznego AVM FRITZ!DECT 210 (patrz Amazon). Wygląda to tak:

Tyle energii wyprodukował mój mini system solarny w ciągu 12 miesięcy. (Źródło obrazu: GIGA)

Poszczególne miesiące w skrócie

Lipiec 2021: 49 kWhSierpień 2021: 42 kWhWrzesień 2021: 32 kWhPaździernik 2021: 22 kWhListopad 2021: 8,8 kWhGrudzień 2021: 3,1 kWhStyczeń 2022: 5,1 kWhLuty 2022: 15 kWhMarzec 2022: 43 kWhKwiecień 2022: 62 kWhhh:71J kWkWRazem: 420 kWh

Mam 420 kWh, które wyprodukowała moja elektrownia balkonowa efektywnie zużywa 360 kWh. Nie zużyłem 60 kWh i oddałem je mojemu operatorowi sieci. Możesz użyć dwukierunkowego licznika energii elektrycznej, aby zobaczyć, ile energii dostarczyłeś do sieci. Nie dostaniesz za to żadnej rekompensaty z mini-systemem słonecznym.

Naprawdę zaoszczędziłem tyle pieniędzy

Jedna kWh kosztuje mnie obecnie około 30 centów. Więc mam 108 euro zaoszczędzone na kosztach energii elektrycznej. Mój system kosztował 800 euro. Po ośmiu latach system zwróciłby się sam, a przy żywotności około 25 lat nadal produkowałby energię elektryczną przez kolejne 17 lat bezpłatnie. Jeśli ceny prądu będą nadal rosły, moja elektrownia balkonowa zwróci się znacznie wcześniej. Tak czy inaczej, na dłuższą metę zarobisz dużo. I nie wykorzystuję w pełni potencjału, o czym możesz przeczytać poniżej.

Zobacz elektrownie balkonowe w serwisie eBay

Co musisz wiedzieć o elektrowniach balkonowych:

Ważne szczegóły dotyczące mojego układu słonecznego

Od czerwca 2021 do marca 2022 mój układ słoneczny znajdował się na ziemi i często znajdował się w cieniu. Odkąd zawiesiłem panele słoneczne (patrz zdjęcie tytułowe), plony w okresie od kwietnia do czerwca 2022 r. były znacznie lepsze. Oczekuję więc jeszcze większych plonów w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Od października do lutego słońce nie świeci wystarczająco, by wyprodukować dużo energii. Słońce jest tam nisko, a na mojej drodze stoi też duże drzewo, którego cień pada na panele słoneczne około godziny 15:00. Więc jeśli nie masz cieni, możesz oczywiście lepiej wykorzystać godziny słoneczne.

To dla mnie najważniejsza lekcja: Niezwykle ważne jest prawidłowe ustawienie elektrowni balkonowej. Im więcej słońca przechwycisz, a następnie zużyjesz energię, tym bardziej opłacalny jest taki system. Ale nawet jeśli warunki nie są tak idealne jak moje, miniaturowy system solarny typu plug-in jest opłacalny. Po prostu musisz mieć na to (właściwe) miejsce.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech