Naukowcy odkrywają potencjalne powiązania mikrobiomu ze starzeniem się skóry

Naukowcy odkrywają potencjalne powiązania mikrobiomu ze starzeniem się skóry

Wpływ starzenia i czynników zewnętrznych, takich jak ekspozycja na promieniowanie UV, na skórę jest dobrze udokumentowany. W miarę jak ludzie się starzeją lub spędzają więcej czasu na słońcu, ich skóra staje się bardziej sucha i bardziej pomarszczona,

Ostatnie odkrycia zidentyfikowały ekscytujący, potencjalny nowy związek z oznakami starzenia się skóry – mikrobiom skóry, zbiór mikroorganizmów zamieszkujących naszą skórę. Wyniki pochodzą ze wspólnego badania przeprowadzonego przez naukowców z Centrum Innowacji Mikrobiomów (CMI) na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego (UC San Diego) oraz Dział Badań i Innowacji L'Oréal.

Ich praca została opublikowana w Frontiers in Aging 11 stycznia 2024 r. w artykule zatytułowanym „Analiza obejmująca wiele badań umożliwia identyfikację potencjalnych cech drobnoustrojów związanych z oznakami starzenia się skóry”. Według najlepszej wiedzy zespołu, badanie to jest pierwszym, w którym wyizolowano drobnoustroje powiązane konkretnie z oznakami starzenia się i zdrowiem skóry, a nie z wiekiem chronologicznym.

Łącząc zaawansowane możliwości CMI w zakresie analizy danych z wiedzą i doświadczeniem L'Oréal w zakresie oceny zdrowia skóry, w badaniu kompleksowo zbadano dane zebrane podczas 13 badań przeprowadzonych przez L'Oréal w przeszłości, składające się z danych dotyczących sekwencji amplikonu 16S rRNA i odpowiadających im danych klinicznych skóry. w badaniu wzięło udział ponad 650 kobiet w wieku od 18 do 70 lat. Chociaż każde z badań uwzględnionych w analizie skupiało się na jednym konkretnym obszarze zainteresowań – na przykład kurzych łapkach lub utracie wilgoci – w tej analizie obejmującej wiele badań zebrano dane wyszukiwanie trendów związanych z konkretnymi drobnoustrojami przy uwzględnieniu innych zmiennych, takich jak wiek.

„Poprzednie badania wykazały, że rodzaje drobnoustrojów występujących na naszej skórze zmieniają się wraz z wiekiem w sposób dość przewidywalny” – powiedział korespondent Se Jin Song, dyrektor ds. badań CMI. „Nasza skóra również zmienia się fizjologicznie wraz z wiekiem; na przykład pojawiają się zmarszczki, a nasza skóra staje się bardziej sucha. Jednak u ludzi występuje różnica w wyglądzie tego zjawiska. Prawdopodobnie zauważyłeś, że niektórzy ludzie mają młodszy lub starszy wygląd. skórę niż wiele innych w ich wieku.Dzięki zaawansowanym metodom statystycznym udało nam się rozróżnić drobnoustroje powiązane z tego typu oznakami starzenia się skóry, takimi jak kurze łapki, od tych, które są kojarzone po prostu z wiekiem jako liczbą chronologiczną. “

Z analizy wyłoniły się dwa zauważalne trendy. Po pierwsze, zespół odkrył pozytywny związek między różnorodnością mikrobiomu skóry a bocznymi liniami kantonalnymi (kurzymi łapkami), które są powszechnie postrzegane jako jedna z kluczowych oznak starzenia się skóry. Po drugie, zaobserwowali ujemną korelację między różnorodnością mikrobiomu a przeznaskórkową utratą wody, czyli ilością wilgoci wyparowującej przez skórę. W ramach dalszej analizy trendów naukowcy zidentyfikowali kilka potencjalnych biomarkerów, które zasługują na zbadanie jako mikroorganizmy będące przedmiotem zainteresowania. Wyciąganie wniosków o związku przyczynowym lub praktycznych spostrzeżeniach byłoby przedwczesne, ale wyniki badania dostarczyły naukowcom wskazówek dotyczących kolejnych kroków w celu lepszego zrozumienia powiązań drobnoustrojów ze starzeniem się skóry.

„W L'Oréal naszym zaangażowaniem jest tworzenie produktów kosmetycznych, które odpowiadają unikalnym potrzebom każdej osoby. Nasza niedawna współpraca z Centrum Innowacji Mikrobiomu rzuciła światło na rolę mikrobiomu skóry w procesie starzenia, szczególnie na jego wpływ na zmarszczki i ogólną jakość skóry” – powiedział współautor Qian Zheng, dyrektor ds. badań zaawansowanych na Amerykę Północną w L'Oréal. „To badanie jest przełomowe w identyfikowaniu nowych biomarkerów drobnoustrojowych powiązanych z widocznymi oznakami starzenia, takimi jak kurze łapki. Stanowi to znaczący krok w kierunku opracowania technologii zapewniających zdrowszą, młodszą skórę. Z niecierpliwością czekamy na udostępnienie nowych wyników, gdy tylko będą dostępne, co przyczyni się do dalszego rozwoju zrozumienie przez społeczność naukową i przyczynianie się do udoskonalania nowych rozwiązań w zakresie pielęgnacji skóry.”

Przyszłe ścieżki badań zaproponowane przez zespół obejmują prace metabolomiczne mające na celu odkrycie biomarkerów chemicznych związanych ze starzeniem się skóry, a także badania metatranskryptomiczne nad potencjalnymi celami inżynierii genetycznej. Rozważano również badania innych warstw skóry, ponieważ wiele badań koncentruje się na skórze zewnętrznej ze względu na łatwość pobierania próbek.

„Chociaż wyniki badania stanowią postęp w naszej wiedzy na temat mikrobiomu skóry, postrzegamy je jako dopiero początek nowej fazy badań” – powiedział współautor Rob Knight, dyrektor wydziału CMI i profesor pediatrii, bioinżynierii, informatyki Nauka i inżynieria oraz nauka o danych na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. „Potwierdzając związek między mikrobiomem a zdrowiem skóry, położyliśmy podwaliny pod dalsze badania, które pozwolą odkryć konkretne biomarkery mikrobiomu związane ze starzeniem się skóry i pewnego dnia pokazać, jak je zmodyfikować, aby wygenerować nowe i wysoce ukierunkowane zalecenia dotyczące skóry zdrowie.”

Dodatkowi współautorzy to Tyler Myers, Shi Huang i Shalisa T. Hansen, wszyscy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego; oraz Amina Bouslimani, Cecile Clavaud, Anissa Azouaoui, Alban Ott, Audrey Gueniche, Charbel Bouez, Luc Aguilar i Magali Moreau, wszyscy w L'Oréal Research and Innovation.

Badanie zostało sfinansowane w ramach sponsorowanej umowy badawczej pomiędzy L'Oréal Research and Innovation a Centrum Innowacji Mikrobiomu na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego.

Ujawnienie informacji: Amina Bouslimani, Cecile Clavaud, Anissa Azouaoui, Alban Ott, Audrey Gueniche, Charbel Bouez, Qian Zheng, Luc Aguilar i Magali Moreau są pracownikami L'Oréal Research and Innovation. Pozostali autorzy nie deklarują potencjalnego konfliktu interesów.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science