Klasyfikacja ekosystemów całej planety

Klasyfikacja ekosystemów całej planety

Globalny, interdyscyplinarny zespół naukowców kierowany przez naukowców z UNSW Sydney opracował pierwszą kompleksową klasyfikację ekosystemów na świecie na lądzie, rzekach, terenach podmokłych i morzach. Typologia ekosystemów umożliwi bardziej skoordynowaną i skuteczną ochronę bioróżnorodności, która ma kluczowe znaczenie dla dobrostanu człowieka.

Szeroka współpraca obejmuje Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN), która składa się z około 1400 organizacji członkowskich, w tym krajów; Komisja IUCN ds. Zarządzania Ekosystemem; PLuS Alliance – Arizona State University, King’s College London i UNSW Sydney; oraz ponad 100 specjalistów zajmujących się ekosystemami na całym świecie.

Badanie, opublikowane dzisiaj w Nature, bada naukę leżącą u podstaw typologii, a także sposób, w jaki może ona pomóc w osiągnięciu celów globalnej polityki, która ma wpływ na poszczególne kraje. Dzięki wsparciu UNSW, IUCN uruchomiła pierwszą publiczną wersję typologii w 2020 roku i od tego czasu badacze ją udoskonalili i zaktualizowali.

Zespołem badawczym kierowali profesor David Keith z profesorem Richardem Kingsfordem z Centrum Nauki o Ekosystemach UNSW oraz profesor Emily Nicholson z Uniwersytetu Deakin.

„Po raz pierwszy mamy wspólną platformę, która identyfikuje, definiuje i opisuje pełny zestaw ekosystemów całej planety” – powiedział profesor Keith.

„Może wydawać się dość dziwne, że nie mieliśmy tego wcześniej, ale historycznie naukowcy poczynili postępy, pracując nieco oddzielnie w ekosystemach morskich, słodkowodnych i lądowych. Po raz pierwszy cała ta szczegółowa wiedza została zebrana w jedną całość. jednolite ramy wykorzystujące wspólną teorię w różnych dyscyplinach”.

Typologia pozwala nam zrozumieć szerokie wzorce globalne, w tym transformację ekosystemów przez ludzi. Dziesięć procent ekosystemów jest sztucznie tworzonych i utrzymywanych przez ludzi, ale zajmują ponad 30 procent powierzchni lądowej Ziemi – to, co pozostało, jest domem dla 94 procent zagrożonych gatunków z Czerwonej Listy IUCN.

Na poziomie polityki po raz pierwszy mamy taki przegląd, powiedział profesor Kingsford.

„Bardzo trudno jest zobaczyć duży obraz na układance, dopóki nie masz wszystkich elementów na swoim miejscu – i to właśnie mamy teraz. Mamy znacznie bardziej solidne podstawy, aby iść naprzód z nową erą polityki ochrony i zarządzania ekosystemami ”.

Na bardziej ogólnym poziomie przegląd umożliwia decydentom i przemysłowi planowanie swoich inicjatyw w pełnym kontekście. Dla rządów i organizacji pozarządowych (NGO) działających w wielu krajach przegląd ten może stanowić podstawę decyzji o tym, w jaki sposób ochrona ekosystemów i wysiłki na rzecz odbudowy mogą osiągnąć maksymalne korzyści w zakresie ochrony oraz gdzie infrastruktura rozwojowa jest najlepiej zlokalizowana, aby zminimalizować wpływ.

„Wysiłki na rzecz ochrony bioróżnorodności koncentrowały się w dużej mierze na poziomie gatunku, ponieważ wydaje się on być bardziej namacalny” – powiedział profesor Keith. „Ale szersze skupienie się zarówno na ekosystemach, jak i na gatunkach ma większe szanse na ochronę wszystkich roślin i zwierząt, a także podstawowych usług, które natura zapewnia ludziom”.

Na całym świecie kraje koordynują swoje wysiłki w ramach Konwencji Narodów Zjednoczonych o różnorodności biologicznej (CBD), której odnowienie ma nastąpić pod koniec 2022 roku. Delegaci z 193 krajów spotkają się w grudniu na 15. Konferencji Stron w Montrealu, Kanada, aby uzgodnić agendę CBD na okres po 2020 roku. Przygotowania do tego spotkania wskazują na większy nacisk na ochronę i zarządzanie ekosystemami w nadchodzących dziesięcioleciach.

„Globalna typologia ekosystemów umożliwi uwzględnienie trwających zmian ekosystemów, identyfikację zagrożonych typów ekosystemów oraz zaplanowanie lepszych działań zapobiegawczych i odbudowy w ramach odnowionego planu dla CBD” – powiedział profesor Nicholson.

Ta typologia stanowi przełom w zrównoważonym zarządzaniu światowymi ekosystemami, powiedziała dr Angela Andrade, przewodnicząca Komisji ds. Zarządzania Ekosystemem IUCN i jeden z autorów.

„Umożliwi to prawdziwy postęp w zakresie celów zrównoważonego rozwoju ONZ i rachunkowości środowiskowej i powinno pomóc umieścić ekosystemy w czołówce agendy ONZ na rzecz ochrony różnorodności biologicznej po 2020 roku”.

Aby to urzeczywistnić, potrzebujemy pełnego zestawu wysokiej jakości map dla wszystkich głównych typów ekosystemów, powiedział profesor Keith.

„Jesteśmy już na tej drodze, ale potrzebujemy pomocy w pokonaniu poważnych wyzwań, wykorzystując najnowsze postępy w technologii komputerowej i satelitarnej, a także globalne sieci naukowców obywatelskich”.

Typologia ekosystemu

Ekosystemy zapewniają domy i niezbędne wsparcie życia dla wszystkich roślin i zwierząt oraz dostarczają podstawowych usług ekosystemowych, które podtrzymują biznes, kulturę i dobrobyt ludzi. Usługi te – takie jak dostarczanie czystego powietrza i wody, sekwestracja dwutlenku węgla, zmniejszone ryzyko katastrof i możliwości rekreacji na świeżym powietrzu, które podtrzymują zdrowie psychiczne – są czasami uważane za bezpłatne, ale degradacja ekosystemu wiąże się z kosztami wykorzystania alternatywnych zasobów, pomocy w przypadku katastrof i odbudowy oraz do budżetów służby zdrowia.

Wszystkie ekosystemy na świecie wykazują znamiona wpływu człowieka, a wiele z nich jest narażonych na poważne ryzyko załamania, co ma konsekwencje dla siedlisk gatunków, różnorodności genetycznej, usług ekosystemowych, zrównoważonego rozwoju i dobrobytu człowieka.

Ogólnoświatowa typologia ekosystemów opisuje różnorodność lasów tropikalnych, dużych rzek, raf koralowych i innych ekosystemów, na które zazwyczaj zwraca się uwagę opinii publicznej. Ale obejmuje również mało znane ekosystemy głębokich rowów oceanicznych, gór podwodnych, jezior pod pokrywą lodową i mikroskopijnych ekosystemów w skałach.

„Na przykład nie myślimy często o tym, co znajduje się w głębokich oceanach” – powiedział profesor Keith. „Jest tam ogromna różnorodność życia i jest zorganizowana w wiele różnych ekosystemów. I te ekosystemy zaczynają odczuwać wpływ ekspansji człowieka.

„Głębokie rowy w oceanie wypełniają się mikrodrobinami plastiku i zaczynamy przyglądać się wydobyciu kominów wulkanicznych w poszukiwaniu minerałów. Musimy podejmować decyzje dotyczące tego rodzaju środowisk, tak jak robimy to w przypadku raf koralowych i lasów deszczowych”.

Struktura hierarchiczna

Nowa typologia ma strukturę hierarchiczną z sześcioma poziomami. Najwyższy poziom dzieli planetę na główne królestwa, w tym ekosystemy lądowe, słodkowodne, morskie i podziemne. Poziom drugi i trzeci obejmuje 25 biomów i 110 grup funkcjonalnych ekosystemów, opartych na procesach ekologicznych kształtujących różne ekosystemy i funkcjach, jakie pełnią ich kluczowe elementy. Te grupy funkcjonalne opracują plany zrównoważonego zarządzania ekosystemem.

Niższe poziomy hierarchii opierają się na drobniejszych cechach ekosystemu i umożliwiają integrację istniejących klasyfikacji krajowych. Te krajowe klasyfikacje i mapy ekosystemów korzystają ze szczegółowych obserwacji naukowych i znacznych inwestycji na przestrzeni wielu lat. Mają kluczowe znaczenie dla ochrony, ponieważ wiele krajów zbudowało wokół nich swoje zarządzanie środowiskowe i przepisy, a także sieci obszarów chronionych. Po raz pierwszy globalnie uzgodniona typologia umożliwia pogodzenie tych wielu różnych systemów ponad granicami państw, jednocześnie wspierając ich bieżące stosowanie w każdym kraju.

Jakie są następne kroki?

Profesor Keith powiedział, że kolejną ważną granicą dla lepszego zarządzania ekosystemem jest ustanowienie globalnych map i monitoringu.

„Chociaż wiele ze 110 typów ekosystemów na świecie jest już obsługiwanych za pomocą wysokiej jakości map, które można aktualizować za pomocą technologii satelitarnej, dane dla niektórych innych typów są nadal szczątkowe.

„Nie możemy skutecznie planować, gdzie chronić ekosystemy ani jak nimi zarządzać w sposób zrównoważony, chyba że mamy wiarygodne mapy dla pełnego zakresu typów ekosystemów i integrujemy je z systemami podejmowania decyzji i monitorowania” – powiedział.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science