Chemia kwantowa: molekuły złapane w tunelowaniu

Chemia kwantowa: molekuły złapane w tunelowaniu

Reakcje tunelowe w chemii są bardzo trudne do przewidzenia. Mechanicznie kwantowo dokładny opis reakcji chemicznych z więcej niż trzema cząstkami jest trudny, z więcej niż czterema cząstkami jest prawie niemożliwy. Teoretycy symulują te reakcje za pomocą fizyki klasycznej i muszą pomijać efekty kwantowe. Ale gdzie jest granica tego klasycznego opisu reakcji chemicznych, który może dostarczać jedynie przybliżeń?

Roland Wester z Wydziału Fizyki Jonów i Fizyki Stosowanej na Uniwersytecie w Innsbrucku od dawna chciał zbadać tę granicę. „Wymaga to eksperymentu, który umożliwia bardzo precyzyjne pomiary i nadal można go opisać mechaniką kwantową” – mówi fizyk eksperymentalny. „Pomysł przyszedł mi do głowy 15 lat temu podczas rozmowy z kolegą na konferencji w USA” — wspomina Wester. Chciał prześledzić kwantowo-mechaniczny efekt tunelowy w bardzo prostej reakcji.

Ponieważ efekt tunelowy sprawia, że ​​reakcja jest bardzo mało prawdopodobna, a przez to powolna, jej eksperymentalna obserwacja była niezwykle trudna. Jednak po kilku próbach zespołowi Westera udało się to zrobić po raz pierwszy, jak donoszą w bieżącym wydaniu czasopisma Nature.

Przełom po 15 latach badań

Zespół Rolanda Westera wybrał wodór – najprostszy pierwiastek we wszechświecie – do swojego eksperymentu. Wprowadzili deuter – izotop wodoru – do pułapki jonowej, schłodzili ją, a następnie napełnili pułapkę gazowym wodorem. Ze względu na bardzo niskie temperatury ujemnie naładowane jony deuteru nie mają energii, aby reagować z cząsteczkami wodoru w konwencjonalny sposób. Jednak w bardzo rzadkich przypadkach dochodzi do reakcji, gdy zderzają się te dwa elementy.

Jest to spowodowane efektem tunelowym: „Mechanika kwantowa pozwala cząstkom przebić się przez barierę energetyczną ze względu na ich kwantowo-mechaniczne właściwości falowe i zachodzi reakcja” – wyjaśnia pierwszy autor badania, Robert Wild. „W naszym eksperymencie podajemy możliwe reakcje w pułapce około 15 minut, a następnie określamy ilość powstałych jonów wodorowych. Z ich liczby możemy wywnioskować, jak często reakcja zachodziła”.

W 2018 roku fizycy teoretyczni obliczyli, że w tym systemie tunelowanie kwantowe występuje tylko w przypadku jednego zderzenia na sto miliardów. Odpowiada to bardzo ściśle wynikom mierzonym obecnie w Innsbrucku i po 15 latach badań po raz pierwszy potwierdza precyzyjny teoretyczny model efektu tunelowania w reakcji chemicznej.

Fundament lepszego zrozumienia

Istnieją inne reakcje chemiczne, które mogą wykorzystywać efekt tunelu. Po raz pierwszy dostępny jest pomiar, który jest również dobrze rozumiany w teorii naukowej. Na tej podstawie badania mogą opracować prostsze modele teoretyczne reakcji chemicznych i przetestować je na reakcji, która została z powodzeniem zademonstrowana.

Efekt tunelowy jest wykorzystywany na przykład w skaningowym mikroskopie tunelowym iw pamięciach flash. Efekt tunelowy jest również używany do wyjaśnienia rozpadu alfa jąder atomowych. Uwzględniając efekt tunelu, można również wyjaśnić niektóre astrochemiczne syntezy cząsteczek w ciemnych obłokach międzygwiazdowych. Eksperyment zespołu Westera kładzie zatem podwaliny pod lepsze zrozumienie wielu reakcji chemicznych.

Badania były wspierane finansowo m.in. przez Austriacki Fundusz Nauki FWF oraz Unię Europejską.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science