Wynajem zamiast kupowania, ciekawość zamiast zakazów: ekspert ujawnia, jak technologia i zrównoważony rozwój rosną razem

Wynajem zamiast kupowania, ciekawość zamiast zakazów: ekspert ujawnia, jak technologia i zrównoważony rozwój rosną razem

Nie zawsze musisz kupować technologię: firma Grover wspiera gospodarkę o obiegu zamkniętym, wynajmując elektronikę. W wywiadzie ekspert Grovera ds. zrównoważonego rozwoju opowiedział nam więcej o firmie.

Zawsze jesteś do tego popychany ze wszystkich stron najnowszy z najnowszych chcieć (lub lepiej: musieć) mieć. Jest to szczególnie widoczne w technologii: stale pojawiają się na rynku nowe urządzenia, które chcą być lepsze od konkurencji. Ale to szaleństwo konsumenckie nie tylko wpływa na portfel, ale jest również niedopuszczalne z uwagi na obecne problemy środowiskowe i klimatyczne.

Grover chce być tutaj alternatywą, ponieważ firma wynajmuje technologię. Jeśli nie chcesz chodzić latem na odkryty basen bez urządzenia Bluetooth lub nie chcesz obejść się bez „Władcy Pierścieni” przez projektor w Boże Narodzenie, nie musisz już kupować urządzeń – wynajem jest również możliwy. Ponadto jest to świetna opcja, aby sprawdzić, czy dane urządzenie Ci odpowiada. Niedawno pojechaliśmy na Green Tech Festival i mieliśmy okazję Marianne KuhlmannHead of Sustainability w Grover oraz zadać kilka pytań o firmę, koncepcję wynajmu, ale przede wszystkim o zrównoważony rozwój.

Wynajem jako zrównoważona alternatywa

GIGA: Dlaczego warto wypożyczyć technologię?

Marianne Kuhlmann: „Myślę, że dla każdej grupy klientów jest to bardzo różne. Więc na przykład jestem niezdarą. Często upuszczam telefon komórkowy. Dlatego aspekt wygody jest dla mnie kluczowy. Myślę, że warto wiedzieć: mam w kieszeni produkt za 500 euro i może spaść, ale jeśli spadnie, nie muszę się martwić. Jestem objęty opieką Grover Care i naprawią to dla mnie.

Jednak dla innych może się zdarzyć, że powiedzą, że chcą podróżować lub wspinać się przez następne 2 miesiące i naprawdę chcą GoPro tylko przez te 2 miesiące. Ta elastyczność jest zatem dla nich ważniejsza. A jeszcze inni mówią: „Nie chcę niczego posiadać, prowadzę minimalistyczny styl życia”. Lub: „Dla mnie to zrównoważony rozwój”. Właśnie przeprowadziliśmy w grudniu ankietę, w której zapytaliśmy naszych klientów i widzimy, że istnieją naprawdę różne powody, ale nie wykluczają się wzajemnie”.

GIGA: Temat zrównoważonego rozwoju staje się coraz bardziej aktualny, czy zauważyłeś to również w Grover – to znaczy, że więcej ludzi chce wynajmować zamiast posiadać?

Kuhlmann: „Zasadniczo popyt na modele do wypożyczenia i wypożyczenia gwałtownie rośnie i widzimy to również w Grover. Mamy duże cele rozwojowe i stale się rozwijamy i dodajemy nowe produkty do naszego portfolio, ponieważ jest na nie coraz większy popyt. To fundamentalny trend: prawdopodobnie nie korzystamy z Netflixa, ponieważ nie chcemy już kupować płyt DVD ze względu na zrównoważony rozwój, ale dlatego, że jest to wygodniejsze i zapewnia dobre wrażenia klientów.

W grudniu przeprowadziliśmy ankietę wśród klientów na temat zrównoważonego rozwoju i 40 procent klientów stwierdziło, że zrównoważony rozwój jest głównym powodem wynajmu. Widzimy, że temat staje się również coraz ważniejszy dla klientów. Wierzę również, że będzie to kontynuowane w przyszłości”.

W domu lub w podróży: możesz wypożyczyć różne technologie od Grovera (źródło zdjęcia: Getty Images / Westend61)

Wypożyczamy nawet słuchawki douszne

GIGA: Czy są jakieś produkty, które cię zaskakują, że są tak dobrze lub nie tak dobrze przyjmowane?

Kuhlmann: „Tak, myślę, że byliśmy szczególnie zaskoczeni słuchawkami EarPods, ponieważ są tak dobrze przyjmowane. Jest tam ogromne zapotrzebowanie. Oczywiście czyścimy je profesjonalnie i są naprawdę całkowicie bezpieczne i czyste. Ale to nawet nas zaskoczyło. […] Jeśli wiesz, że kryje się za tym proces, w którym profesjonalna dbałość o to, aby produkt został wyczyszczony i naprawiony, to działa – nawet z produktami takimi jak EarPods, na przykład.”

GIGA: Jakie produkty planujesz na przyszłość, które chcesz włączyć do swojej oferty?

Kuhlmann: „Myślę, że Grover ma wielkie możliwości. I myślę, że jesteśmy bardzo dobrzy w dostarczaniu tego modelu do wypożyczenia na drogę. Wielu producentów nie może tego zrobić lub nie tak dobrze. Czasami bardziej sensowne jest, aby wszyscy skupili się na czymś, w czym są naprawdę dobrzy. Dlatego mamy bardzo dużo zapytań od producentów, którzy pytają: „Czy nie moglibyście włączyć również naszego produktu do swojego asortymentu?”

Niedawno zgłosił się do mnie znajomy, który założył startup. To sprzedaje technologie, które można wykorzystać do określania płodności za pomocą powietrza, którym oddychasz, i jest przeznaczone dla kobiet, które chcą mieć dzieci. Powiedział: „Mamy ten produkt i sami staramy się go wypożyczyć, ale to wymaga dużo wysiłku. Czy nie byłby to pomysł, że mógłbyś wziąć to do portfolio? To byłoby naprawdę ekscytujące i jest to w zasadzie zakres możliwości, w które może pójść podróż.

W zasadzie jednak koncentrujemy się na elektronice użytkowej i na razie tak pozostanie. Istnieją dwa obszary, które z pewnością będą się rozwijać: Z jednej strony, po stronie fizycznej, e-mobilność. Na rynku jest generalnie dużo ruchu i już teraz oferujemy szereg produktów. I ogólnie: wypożyczamy sprzęt – warto też wynająć oprogramowanie. […] Szczególnie w obszarze B2B bardzo ekscytujące jest dla nas powiedzenie: „Hej, czy nie możesz mieć pakietu Office bezpośrednio na komputerze?”

GIGA: Wracając do tematu e-mobilności: na przykład samochody elektryczne nie są jeszcze wypożyczane. Ale czy to byłby cel dla ciebie?

Kuhlmann: „Myślę, że na rynku samochodowym są zupełnie różni gracze. To też zupełnie inna kategoria. Ale w naszym programie mamy skutery i rowery”.

E-hulajnogi można również znaleźć w asortymencie Grover (źródło zdjęcia: GIGA).E-hulajnogi można również znaleźć w asortymencie Grover (Źródło zdjęcia: GIGA)

„Jeśli nie możesz już wypożyczyć sprzętu, pytanie brzmi: dlaczego nie?”

GIGA: Co dzieje się z urządzeniami po wypożyczeniu?

Kuhlmann: „Zasadniczo najpierw do nas wracają. Oznacza to, że je nagrywamy, czyścimy i usuwamy dane. […] Robimy przeglądy techniczne i sprawdzamy smartfony, na przykład, czy działa bateria, pamięć itp., a potem wracają prosto do wypożyczalni. Chyba że są zepsute, w takim przypadku oczywiście zostaną naprawione.

GIGA: Co robisz, gdy urządzeń nie można już wypożyczyć – czy masz własny proces recyklingu?

Kuhlmann: „Jeśli nie możesz już go wynajmować, pytanie brzmi: dlaczego nie? Wtedy odpowiedź mogłaby brzmieć: ponieważ obecnie nie ma na nią zapotrzebowania w naszej grupie klientów. Nie oznacza to jednak, że generalnie nie ma już popytu na ten produkt. […] Nadal chcemy, aby były ponownie używane, więc umieszczamy je w Second Life. Nasi partnerzy sprzedają je następnie na rynku wtórnym. Ale pierwsze pytanie dla nas zawsze brzmi: czy możemy ponownie wypożyczyć produkty? Czy jest coś jeszcze, co możemy zrobić z ceną, aby można je było wypożyczyć?

Porada eksperta

GIGA: I na koniec, czy masz wskazówkę, jak ułatwić zwracanie większej uwagi na zrównoważony rozwój (poza oczywiście wynajmem technologii)?

Kuhlmann: „Myślę, że w codziennym życiu zawsze jest interesujące mieć otwarte oczy. Dużo jest kwestią przyzwyczajenia się do tego i powinieneś być ciekawy: Co tam właściwie jest? Na przykład w żywieniu. Nie jestem fanem mówienia: „Nie jedz mięsa!” Ale jestem przyjacielem, który mówi „Spróbuj produktów wegetariańskich”.

Niedawno przeczytałem w ankiecie, że 50 procent produktów wegetariańskich kupuje się z ciekawości. To super. Kilka lat temu asortyment był jeszcze bardzo mały i raczej przeciętnej jakości, a teraz pojawiło się wiele nowych rzeczy. Jestem też taką ciekawostką i regularnie jestem zdumiona tym, jak dobrze smakują produkty. Zwłaszcza spaghetti Bolognese może być cudownie przyrządzone z wegetariańskim mielonym – nawet nie zauważysz różnicy. Lub niektóre rzeczy smakują inaczej i są zupełnie nowe i są zupełnie nowym doświadczeniem. To po prostu miłe, jeśli jesteś trochę ciekawy i widzisz, co tam jest ”.

GIGA: Myślę, że to bardzo dobra wskazówka. Dziękuję za wywiad!

Kuhlmann: “Jestem szczęśliwy, ja też byłem szczęśliwy!”

O naszym rozmówcy:
Marianne Kuhlmann jest obecnie dyrektorem ds. zrównoważonego rozwoju w Grover i robi doktorat w ETH Zurich w dziedzinie gospodarki o obiegu zamkniętym. Założyła również stowarzyszenie Circularity eV, którego zadaniem jest promowanie niemieckiej gospodarki o obiegu zamkniętym. Wywiad miał miejsce w czerwcu 2022 r. i został zredagowany dla czytelności.

Sonda: Odnowiony czy nowy?

Nie chcesz przegapić nowych wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i poradników? Śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android