Sony Xperia 5 V vs Xperia 1 V: Jaka jest różnica i który kupić?

Sony Xperia 5 V vs Xperia 1 V: Jaka jest różnica i który kupić?

Najnowsza seria Sony Xperia 5 pojawia się zawsze chwilę po premierze swojego większego brata, Sony Xperia 1. Wraz z premierą Xperii 1 V w maju 2023 r. wiedzieliśmy, że pojawienie się Xperii 5 V jest tylko kwestią czasu. Skoro już tu jesteśmy, chcemy przyjrzeć się bliżej, jak telefon wypada na tle większego krewnego w porównaniu Sony Xperia 1 V z Xperią 5 V.

Sony Xperia 5 V vs Xperia 1 V: W skrócie
Ciekawi Cię, jak oba telefony mają się do siebie? Oto krótkie podsumowanie kluczowych różnic: Sony Xperia 1 V jest większym telefonem niż Xperia 5 V. Sony Xperia 1 V ma większą pamięć podstawową niż Xperia 5V. Sony Xperia 1 V ma teleobiektyw, ale Sony Xperia 5V nie.

Sony Xperia 5 V vs Xperia 1 V: Dane techniczne

Sony Xperia 1 VSony Xperia 5 VWyświetlacz
Sony Xperia 1 V6,5-calowy OLED 4K
Wyświetlacz 120 Hz
Proporcje 21:9Sony Xperia 5 V6.1-calowy HDR OLED FHD+
Częstotliwość odświeżania 120 Hz
Proporcje 21:9
Edytor
Sony Xperia 1 VSnapdragon 8 Gen 2
Sony Xperia 5 VSnapdragon 8 Gen 2
Baran
Sony Xperia 1 V8GB
LPDDR5X
Sony Xperia 5 V8GB
Składowanie
Sony Xperia 1 V256 GB
Obsługa kart microSD (do 1 TB) Sony Xperia 5 V128 GB
Obsługa microSDXC (do 1 TB) Moc
Bateria Sony Xperia 1 V5000 mAh
Ładowanie przewodowe 30 W (30 min, 50% ładowania)
Ładowanie bezprzewodowe
Udział baterii
Bateria Sony Xperia 5 V5000 mAh
Ładowanie przewodowe 30 W
Ładowanie bezprzewodowe 18 W
Kamery
Sony Xperia 1 VRucho:
– 52 MP, 1/1,35 cala, ƒ/1,9, 2,24 μm
– 12 MP, 1/3,5 cala, ƒ/2,3, 1,0um
– 12 MP, 1/2,5, ƒ/2,2, 1,4 μm Przód:
– 12 MP, 1/2,9 cala, ƒ/2,0 1,22 μmSony Xperia 5 VRucho:
– Główny 52 MP (24 mm), efektywny 48 MP, 1/1,35 cala, OIS
– 12 MP ultraszerokokątny (16 mm), 1/2,5 cala Przód:
– 12 MP, 1/2,9 cala
Audio
Gniazdo słuchawkowe Sony Xperia 1 VSony Xperia 5 V3,5 mm
Pełnostopniowe głośniki stereo
DSEE Ultimate
LDAC
Dźwięk wysokiej rozdzielczości
Upmiksowanie dźwięku 360 Reality Audio
Muzyka profesjonalna
Łączność
Sony Xperia 1 VBluetooth 5.3
Wsparcie 5G
Sony Xperia 5 VBluetooth LE Audio
Wsparcie 5G
Wymiary i waga
Sony Xperia 1 V165 x 71 x 8,3 mm
187g
Sony Xperia 5 V154 x 68 x 8,6 mm
183g
Oprogramowanie
Sony Xperia 1 VSony Xperia 5 VAndroid 13
Zabarwienie
Sony Xperia 1 VCzarna
Khaki Zielony
Platynowe srebro
Sony Xperia 5 VCzarna
Niebieski
Platynowe srebro
Trwałość
Sony Xperia 1 VIP65/IP68
Corning Gorilla Glass Victus 2
Sony Xperia 5 VIP65/IP68
Corning Gorilla Glass Victus 2
Nierzadko zdarza się, że telefony kompaktowe mają słabsze specyfikacje w porównaniu do ich większych odpowiedników. Na szczęście Sony zawsze przeciwstawia się temu trendowi. Xperia 5 V ma prawie takie same podstawowe parametry, jak jej większy i starszy brat, ale jest co najmniej kilka drobnych różnic. Zacznijmy od największej i najbardziej oczywistej różnicy: wyświetlacza. Podczas gdy Xperia 1 V ma duży i piękny 6,5-calowy wyświetlacz OLED 4K, Xperia 5 V to skromniejszy 6,1-calowy ekran FHD+. Oba telefony z Androidem mają tę samą częstotliwość odświeżania 120 Hz. Poza wyświetlaczem nie znajdziesz nic innego poza niewielką zmianą w konfiguracji aparatu, do której wkrótce wrócimy.

Sony Xperia 5 V vs Xperia 1 V: Porównanie rozmiarów

Xperia 5 VSony Xperia 1 V w dłoni na zewnątrz metalowego tłaXperia 1 V Chociaż oba telefony mają niemal identyczną konstrukcję, łatwo je rozróżnić po samym rozmiarze. Chociaż z pewnością istnieją większe telefony, Sony Xperia 1 V jest dość duża w porównaniu do swojego młodszego rodzeństwa. Mówimy o wymiarach 165 x 71 x 8,3 mm w Xperii 1 V w porównaniu do 154 x 68 x 8,6 mm w Xperii 5 V. Najnowszy kompaktowy flagowiec Sony jest nieco masywniejszy niż 1 V, ale to dlatego, że zajmuje dużo miejsca specyfikacji i dużej baterii w znacznie mniejszej ramie. Z drugiej strony, Sony Xperia 5 V jest lżejsza i waży 183 g w porównaniu do 187 g. Jedyną różnicą estetyczną (poza aparatem, o którym tu mówimy) są oferowane kolory. Sony Xperia 1 V jest dostępna w kolorze czarnym, zielonym khaki i platynowo-srebrnym. Natomiast mniejszy flagowiec Xperia oferuje opcje w kolorze czarnym, niebieskim i platynowo-srebrnym.

Sony Xperia 5 V vs Xperia 1 V: Aparat

Zestaw kamer Sony Xperia 1 VRobert Triggs / Android Authority Choć nie do końca dotrzymała kroku czołowym telefonom z aparatem, takim jak Google Pixel 7, Apple iPhone 14 i Samsung Galaxy S23, w naszej recenzji Sony Xperia 1 V wypadła całkiem blisko. Zdjęcia miały wyraziste kolory i przyzwoity kontrast. Ekspozycja nie była zła, choć nieco powściągliwa. Odnotował także znaczny skok jakościowy w porównaniu z poprzedniczką 1 V, Xperią 1 IV. Oczywiście też nie była idealna. Fotografowanie przy słabym oświetleniu może być strzałem w dziesiątkę, ponieważ skupienie się w ciemniejszym otoczeniu okazało się wyzwaniem. Chociaż niektóre obrazy wyglądały całkiem nieźle, inne były dość zaszumione. Sony Xperia 1 V ma również problemy z dokładnością kolorów w przypadku ultraszerokokątnego aparatu i jakości zoomu, która nie jest tak dobra, jak można by się spodziewać po aparacie ze zmiennym zoomem. Ogólnie rzecz biorąc, jest to solidny aparat i przez większość czasu robi doskonałe zdjęcia, ale pamiętaj, że nie jest pozbawiony kilku dziwactw. Po co więc tak głęboko zagłębiać się w aparat Sony Xperia 1 V? Ponieważ wrażenia z aparatu Sony Xperia 5 V będą niemal identyczne. Najnowszy telefon Sony ma ten sam główny aparat 52 MP Exmor T (1/1,35 cala, OIS) o rozdzielczości 48 MP. Powraca także ultraszerokokątny aparat 12 MP. Jedyne, czego brakuje, to teleobiektyw. Sony tym razem porzuciło teleobiektyw na rzecz opcji 2X zoomu w aparacie głównym. Chociaż jest to rozczarowująca zmiana, prawdopodobnie pomogła zaoszczędzić miejsce w projekcie. Z przodu znajduje się 12-megapikselowy aparat do selfie 1/2,9 cala, który również pochodzi z Sony Xperia 1 V.

Sony Xperia 5 V vs Xperia 1 V: Bateria i ładowanie

Zawartość pudełka Sony Xperia 1 VRobert Triggs / Android Authority W telefonach kompaktowych często spotykamy znacznie mniejsze baterie niż w ich większych wariantach. W tym przypadku tak nie jest, ponieważ bateria Sony Xperia 5 V to ten sam potwór o pojemności 5000 mAh, który znajduje się w Sony Xperia 1 V. To całkiem niesamowite, biorąc pod uwagę, że Xperia 5 V ma mniejszy wyświetlacz o niskiej rozdzielczości, więc prawdopodobnie na początku pobiera mniej energii. Nie mamy jeszcze żadnych konkretnych danych na temat wydajności, ale biorąc pod uwagę wydajność 1,5 V, można spodziewać się co najmniej tak dobrego czasu pracy baterii jak w Xperii 1 V — a prawdopodobnie nieco lepszego. Oznacza to, że możesz spodziewać się co najmniej pełnego dnia pracy i prawdopodobnie możesz rozpocząć drugi dzień przy bardziej umiarkowanym użytkowaniu. Możesz także spodziewać się takiego samego (nie takiego?) szybkiego ładowania jak w Xperii 1 V, które trwało około godziny i Jak zauważyliśmy w naszej recenzji, ładowanie z pustego akumulatora zajmuje 34 minuty. Nie jest to zbyt szybki wynik w porównaniu z telefonami Samsunga i tym podobnych, ale dobra wiadomość jest taka, że ​​może osiągnąć 50% w zaledwie 29 minut, co powinno wystarczyć na resztę dnia przy niewielkim użytkowaniu.

Sony Xperia 5 V vs Xperia 1 V: Cena

Sony Xperia 1 V jest już w sprzedaży w kilku krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych. Niestety, nie można jeszcze dostać w swoje ręce Xperii 5 V. Sony nie ujawniło jeszcze faktycznej daty premiery, choć przypuszczamy, że nie będzie to zbyt odległa przyszłość i na pewno zaktualizujemy ten post gdy dowiemy się więcej. Po premierze można się spodziewać, że dotrze do Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Europy i części Azji.

Sony Xperia 1 V vs Xperia 5 V: Co kupić?

Zarówno Sony Xperia 1 V, jak i Sony Xperia 5 V oferują te same podstawowe specyfikacje i wrażenia. Jedyne większe różnice to wyświetlacz i wielkość korpusu, brak teleobiektywu w tym ostatnim oraz kilka różnych opcji kolorystycznych. To sprawia, że ​​decyzja jest dość łatwa, ponieważ sprowadza się do Twoich osobistych preferencji. Jeśli jesteś podobny do mnie, chcesz dużego telefonu i nie przeszkadza Ci dodatkowy ciężar. Ci, którzy chcą czegoś nieco lżejszego, odczują ulgę, wiedząc, że w porównaniu z Sony Xperia 1 V oferują prawie zerowy rozmiar. Nie masz preferencji co do rozmiaru? Szczerze mówiąc, wybralibyśmy Sony Xperię 5 V. Stracisz teleobiektyw, ale zaoszczędzisz też kilkaset dolarów.

Czy powinieneś kupić Sony Xperia 5 V, czy pozostać przy większej Sony Xperia 1 V?

5 głosówSony Xperia 5 V80%Sony Xperia 1 V20%

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android