OnePlus 8, 8 Pro, 8T i Nord nadal otrzymują 5G w sieci o2

OnePlus 8, 8 Pro, 8T i Nord nadal otrzymują 5G w sieci o2

Niemieccy klienci korzystający ze smartfona OnePlus w sieci o2 mają problem: z 5G nie można korzystać na wielu urządzeniach OnePlus. Teraz odpowiednie wsparcie powinno zostać przekazane później.

Skrócona forma: Po rozmowie z obsługą klienta, wsparciem technicznym i działem prasowym OnePlus obiecuje, że smartfony 2020 OnePlus 8, 8 Pro, 8T i Nord nadal otrzymają wsparcie 5G w niemieckiej sieci o2 w pierwszej połowie 2022 roku . Jeśli interesuje Cię wersja długa, wejdź za mną do króliczej nory.

Odyseja 5G w smartfonach OnePlus na o2

Byłem zdumiony, gdy niedawno przeszedłem na umowę na telefon komórkowy w niemieckiej sieci od o2 Telefónica . Bo chociaż moja taryfa obejmuje obsługę 5G i mój smartfon, OnePlus 8T (premiera we wrześniu 2020 r.), ma obsługiwać 5G… to nie zadziałało . Nie można było nawiązać połączenia z szybkim standardem bezprzewodowym w Berlinie, który w rzeczywistości jest dobrze rozwinięty dzięki 5G, ani opcji 5G nie można było wybrać w ustawieniach połączenia.

Poszukałem w Google i znowu byłem zdumiony: to nie ja, moja karta SIM czy moje urządzenie. Według różnych wpisów na różnych forach, wielu klientów o2 wydaje się nie być w stanie korzystać z 5G z młodszymi smartfonami OnePlus .

To, że 5G nie działa w o2 początkowo było dla mnie niezrozumiałe. Z jednej strony wszystkie urządzenia są wyposażone w układy Qualcomm Snapdragon, których modemy 5G działają bezproblemowo w innych smartfonach. Z drugiej strony OnePlus mocno reklamował swoje smartfony z funkcją 5G i uchodzi za producenta wyczulonego na potrzeby społeczności. W przypadku urządzeń, które kosztują wiele setek euro, takie problemy nie powinny się pojawiać lub przynajmniej być naprawiane natychmiast po ich ujawnieniu – właściwie.

Chciałem wiedzieć więcej: czy to OnePlus czy o2? Czy o2 wypieka własne bułki z 5G, które utrudniają kompatybilność z urządzeniami OnePlus? Czy OnePlus wyposaża swoje urządzenia w nieodpowiedni sprzęt i/lub oprogramowanie? Czy istnieją inne powody niezgodności, może średniowieczny spór spadkowy, czy też jedna z dwóch partii wywołała niezadowolenie, jak to zwykle bywa wśród śpiewaków mowy? Zagłębiłem się w temat.

Podczas moich badań znalazłem kilka podstawowych informacji. Jest tylko kilka doniesień medialnych na ten temat. Donosił o tym tylko kolega Matthias z go2android, na blogu Caschy'ego pojawiła się na ten temat wzmianka.

Wyniki w skrócie:

Oprócz OnePlus 8T dotyczy to również innych urządzeń , a mianowicie czterech smartfonów wydanych w 2020 roku: OnePlus 8, 8T, 8 Pro, Nord . Niektóre urządzenia z 2021 r. również miały problem. W przypadku OnePlus 9 i 9 Pro wsparcie 5G dla o2 Germany zostało przesłane poprzez łatkę w lipcu 2021 roku, czyli około trzech miesięcy po premierze. Nord 2 wspierał 5G w o2 od samego początku. Sednem problemu wydaje się być to, że OnePlus nie zatwierdził polityki 5G dla kodu sieci komórkowej 262-03. Oznacza to, że w oprogramowaniu brakuje oświadczenia: Zezwól na 5G, jeśli karta SIM jest zarejestrowana w niemieckiej sieci o2. Tak więc naprawdę wydaje się, że jest to tylko banalny wpis w pliku tekstowym, którego brakuje lub należy go zmienić. Istnieje obejście, które pozwala ręcznie dodać obsługę 5G do większości urządzeń OnePlus. Obejmuje to nieco podejrzane oprogramowanie, niepodpisane sterowniki urządzeń Windows, które należy ponownie zainstalować w celu aktualizacji oprogramowania układowego i dlatego nie jest zalecane dla zwykłych użytkowników. Ale: Raporty o sukcesach kilku odważnych i wykwalifikowanych użytkowników pokazują, że 5G jest możliwe z o2 na urządzeniach z serii OnePlus 8, czyli nie ma niedoboru sprzętu.

Oczywiście skontaktowałem się wtedy z obsługą klienta OnePlus, która skierowała mnie do pomocy technicznej. Zostałem poprowadzony przez kilka menu za pośrednictwem poczty e-mail i poproszony o nagranie i przesłanie plików dziennika. Mimo, że nie do końca rozumiałem cel, to zrozumiałem. Obiecali, że przejrzę logi i naprawię mój problem przy następnej aktualizacji systemu operacyjnego.

Dodatkowo skontaktowałem się z biurem prasowym OnePlus i opisałem problem. Na szczęście Barbara Reindl, niemiecka rzeczniczka OnePlus, również odpowiedziała pozytywnie:

Pracujemy nad umożliwieniem korzystania z 5G wszystkim użytkownikom w Niemczech. Dlatego też seria OnePlus 9 (z OnePlus 9 i 9 Pro), Nord 2 i Nord CE mają już wymagania techniczne, aby korzystać z 5G również w niemieckiej sieci o2. OnePlus 8T, seria OnePlus 8 (z OnePlus 8 i OnePlus 8 Pro) oraz OnePlus Nord pojawią się w pierwszej połowie 2022 roku. – OnePlus

Obsługa 5G dla o2 w Niemczech dla wspomnianych urządzeń powinna faktycznie nadejść, prawdopodobnie wraz z następną poważną aktualizacją Androida 12 – ale może to potrwać kilka tygodni lub miesięcy, ponieważ wraz z tą aktualizacją wariant Androida OnePlusa OxygenOS przechodzi na bazę techniczną Oppos ColorOS. OnePlus 9/9 Pro miał kilka błędów i problemów, które spowodowały, że OnePlus początkowo wycofał aktualizację.

Pomimo zasadniczo pozytywnych wiadomości, pozostaje dla mnie gorzki wniosek. Moim zdaniem można wybaczyć, że niezbędna, szeroko reklamowana funkcja smartfonów, taka jak kompatybilność z 5G, nie działa od razu, przynajmniej jeśli jest to problem z oprogramowaniem i dlatego można go naprawić. Fakt, że nie został naprawiony wcześniej, ponad rok po premierze (OnePlus 8 wystartował 14 kwietnia 2020 r. – 21 miesięcy temu!), pomimo tego, że problem był dobrze znany i zakładam, że również wiele prośby o wsparcie, znów jest gorzki. Miejmy nadzieję, że OnePlus wyciągnie z tego wnioski i będzie lepiej radził sobie w przyszłości. Już wiesz: nigdy nie osiedlaj się.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android