Nowe prawo UE może wymagać współpracy iMessage i WhatsApp z innymi, mniejszymi platformami

Nowe prawo UE może wymagać współpracy iMessage i WhatsApp z innymi, mniejszymi platformami

Nowo przyjęta przez UE ustawa o rynkach cyfrowych może wymagać od twórców aplikacji do przesyłania wiadomości, aby ich aplikacje współpracowały ze sobą, jeśli w końcu zostanie uchwalona. W komunikacie prasowym UE napisano, że prawodawcy zgodzili się, że firmy stojące za WhatsApp, Facebook Messenger lub iMessage będą musiały sprawić, by ich aplikacje były „interoperacyjne” z mniejszymi platformami komunikacyjnymi na prośbę programistów. Oto odpowiednia część oświadczenia UE:

Podczas trwającego blisko 8 godzin rozmów trójstronnych (rozmowy trójstronne między Parlamentem, Radą i Komisją) prawodawcy UE zgodzili się, że największe serwisy komunikacyjne (takie jak Whatsapp, Facebook Messenger czy iMessage) będą musiały otworzyć się i współpracować z mniejszymi komunikatorami platformy, jeśli sobie tego zażyczą. Użytkownicy małych lub dużych platform mogliby wówczas wymieniać wiadomości, wysyłać pliki lub prowadzić rozmowy wideo w aplikacjach do przesyłania wiadomości, dając im w ten sposób większy wybór. Jeśli chodzi o obowiązek interoperacyjności sieci społecznościowych, współprawodawcy uzgodnili, że takie przepisy dotyczące interoperacyjności zostaną ocenione w przyszłości.

Chociaż prawo nie zostało jeszcze uchwalone, język, do którego odnosi się UE, może zmusić firmy takie jak Apple i Meta do otwarcia systemów, które wcześniej całkowicie kontrolowały. Na przykład: możesz wysyłać iMessage tylko za pomocą aplikacji Apple iMessage, która działa tylko na jej urządzeniach. Wygląda na to, że UE chce zmusić Apple do umożliwienia innym aplikacjom do przesyłania wiadomości komunikowania się z iMessage – co oznacza, że ​​możesz prowadzić rozmowę między użytkownikiem iMessage na iPhonie a użytkownikiem Telegrama na komputerze z systemem Windows. Język w komunikacie prasowym nie jest jasny, czy duże aplikacje będą musiały ze sobą współpracować (np. użytkownicy WhatsApp mogą wysyłać do iMessage lub iMessage kontra zielone bańki na Androida), ale UE twierdzi, że próbuje zburzyć mury wokół ogrodów, bez nadmiernej regulacji małych firm. Blokowanie aplikacji do przesyłania wiadomości to wybór, a nie ograniczenie techniczne Chociaż tworzenie tego rodzaju interoperacyjności może wydawać się skomplikowane z technologicznego punktu widzenia (nawet jeśli firmy całym sercem przyjęły ten pomysł, co wydaje się mało prawdopodobne), UE nie dała firmom dużo czasu to zrobić. Przepisy wejdą w życie nieco ponad sześć miesięcy po zatwierdzeniu ustawy o rynkach cyfrowych przez Parlament i Radę UE. Historia pokazuje, że firmy zamykają swoje systemy przesyłania wiadomości, ponieważ mogą, a nie dlatego, że nie można zmusić ich do współpracy. Meta zintegrowała już niektóre ze swoich systemów przesyłania wiadomości, a Apple wiele lat temu udostępnił przewoźnikom bardziej otwartą wersję iMessage. Sam Steve Jobs określił FaceTime jako open source. Jednak w niedawnej historii wydaje się, że melodia Apple się zmieniła – wewnętrzna komunikacja sugeruje, że Apple nie wprowadził iMessage na Androida, aby ludzie nadal kupowali iPhone’y. Innymi słowy, istniał powód biznesowy, aby pozostać zamkniętym. Jeśli propozycja UE przejdzie, będzie niezwykle pilny powód biznesowy, aby zastosować się do jej rozkazów otwarcia. Jak stwierdza UE w komunikacie prasowym, może ukarać firmę grzywną w wysokości do 10 procent jej globalnych rocznych przychodów. W przypadku powtarzających się naruszeń skacze do 20 procent, a Komisja jest w stanie nawet uniemożliwić firmie dokonywanie przejęć, jeśli uzna się, że systematycznie łamie przepisy. W oświadczeniu przesłanym e-mailem do The Verge, rzecznik Apple, Fred Sainz, powiedział:

Wciąż obawiamy się, że niektóre postanowienia DMA stworzą niepotrzebne luki w prywatności i zabezpieczeniach naszych użytkowników, podczas gdy inne zabronią nam pobierania opłat za własność intelektualną, w którą dużo inwestujemy. Głęboko wierzymy w konkurencję i tworzenie dobrze prosperujących, konkurencyjnych rynków na całym świecie i będziemy nadal współpracować z interesariuszami w całej Europie w nadziei na złagodzenie tych słabych punktów.

Meta nie odpowiedziała od razu na prośbę The Verge o komentarz. Aby dowiedzieć się więcej o ustawie o rynkach cyfrowych, zapoznaj się z naszym głównym artykułem tutaj.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android