Fałszywy SMS otwarty – co robić?

Fałszywy SMS otwarty – co robić?

Źródło obrazu: Getty Images / finwal


Raz po raz otrzymujesz SMS-y w imieniu znanych firm i urzędów, za którymi nie stoją żadne realne obawy, ale próby oszustwa. Co możesz zrobić, jeśli otworzyłeś taki fałszywy SMS?

Phishing: co to jest?  Wykrywaj i broń się przed atakami

Fałszywe wiadomości są wysyłane głównie w imieniu dużych marek, takich jak DHL czy Amazon, ale także przez oficjalne organy, takie jak urząd skarbowy.

Fałszywy SMS otrzymany i otwarty – co teraz?

O ile to taki fałszywy sms tylko otwarte i przeczytane masz, nic się nie dzieje. Żadne niebezpieczeństwa, takie jak wirusy lub trojany, nie mogą wynikać z samych wiadomości tekstowych. Jeśli otrzymasz oszukańczą wiadomość SMS i ją przeczytasz, możesz to zrobić po prostu usuń i odłóż smartfon na bok. Sytuacja wygląda jednak inaczej, jeśli podążasz za linkamiktóre są zawarte w SMS-ie.

Zasadniczo nie powinieneś pozwolić, aby wiadomości tekstowe wywierały na ciebie presję i żadnych linków konsekwencje. Zaradni oszuści często używają adresów URL, które wyglądają łudząco podobnie do oficjalnych ofert. Z tych linków może wynikać kilka zagrożeń:

W takich fałszywych SMS-ach często proszony jest o dokonanie płatności, którą należy uregulować za pomocą dołączonego linku. Tam albo podasz swoje dane karty kredytowej lub konta bankowego w ręce oszustów lub zapłać od razu Kwota na konto przestępców. W innych przypadkach zostaniesz poproszony o zalogowanie się, na przykład na swój adres e-mail lub konto PayPal. Jest to klasyczny phishing, w którym oszuści odtwarzają strony internetowe znanych firm w celu kradzieży danych logowania. W niektórych przypadkach przypadkowo wpadasz w drogie pułapki subskrypcji za takimi linkami. Jeśli zostaniesz poproszony o pobranie aplikacji lub programu, zwykle ukrywasz się tutaj Wirus lub trojan. Pliki PDF, takie jak fałszywe faktury, również często są zanieczyszczone złośliwym oprogramowaniem.
kradzież tożsamości poprzez dane osobowe, które wprowadzasz za takimi linkami, jest również jednym z powszechnych oszustw za pośrednictwem wiadomości SMS. Czasami oszuści używają wiadomości tekstowych, aby udawać kogoś, kogo znają, na przykład syna lub wnuka. W takim przypadku należy nakłonić osoby starsze do płacenia. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule o sztuczce z wnukiem i oszustwie „Hello Mama” na WhatsApp. Zawsze bądź ostrożny w przypadku wiadomości z nieznanych numerów, nawet jeśli nadawca podaje się za kogoś, kogo powinieneś znać.

Powinieneś to zrobić natychmiast

Najlepiej byłoby usunąć fałszywą wiadomość SMS, gdy tylko ją otrzymasz. Ale co powinieneś zrobić, jeśli już kliknąłeś link i prawdopodobnie wpadłeś tam w pułapkę przestępców?

Natychmiast przełącza telefon w tryb samolotowy. W przypadku niektórych oszustw SMS-y są automatycznie wysyłane na numery usług w tle, co może wiązać się z wysokimi kosztami. W razie potrzeby skontaktuj się z operatorem sieci komórkowej, aby uzyskać dowód kosztów wysyłania SMS-ów. Wyślij inne oczka ukryte aplikacje dane oszustom. Ta opcja jest wyłączona w trybie samolotowym.
Złóż doniesienie na policję. Tworzy w tym celu zrzuty ekranu i zbiera dalsze informacje, aby móc udowodnić oszustwo. Uruchamia smartfon w trybie awaryjnym i sprawdza, czy nie zostały zainstalowane nowe, nieznane aplikacje szpiegujące urządzenie. Usuwa nieznane aplikacje.
Błyskawicznie zmienia hasłaktóre wprowadziłeś na stronach phishingowych. Jeśli używasz tego samego hasła na wielu portalach, zmień je wszędzie. Oszuści lubią próbować skradzionych kombinacji adresu e-mail i hasła w popularnych usługach. Czy podałeś dane swojego banku lub karty kredytowej? niezwłocznie skontaktować się z bankiem lub wystawcą karty kredytowej. W razie potrzeby zablokuj konto, aby uniknąć szkód finansowych. Jeśli podałeś swój numer telefonu lub adres e-mail na stronie za linkiem, bądź ostrożny w przyszłości podejrzanych połączeń lub spamu. Jeśli poniosłeś szkodę finansową, możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności Ubezpieczenie gospodarstwa domowego. Dlatego skontaktuj się ze swoją firmą ubezpieczeniową, aby uzyskać więcej informacji.

Możesz również zgłosić podejrzane wiadomości tekstowe do Federalnej Agencji ds. Sieci. Jednak powinieneś tam iść tylko wtedy, gdy masz do czynienia z irytującymi SMS-ami reklamowymi, a nie z niebezpiecznymi wiadomościami typu „smishing”. Aby uniknąć problemów w przyszłości, możesz blokować nieznane numery i blokować SMS-y.

GIGA poleca

Więcej ciekawych artykułów

Nie chcesz przegapić więcej wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i przewodników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android