Dwa tygodnie z Pixelem 7a: czas jeszcze nie dojrzał

Dwa tygodnie z Pixelem 7a: czas jeszcze nie dojrzał

Rzadko zdarza się, aby smartfon eliminował wady poprzednika tak konsekwentnie, jak Pixel 7a. Nowy telefon komórkowy Google stawia wykrzyknik w klasie średniej. Jednak Pixel 7a nie jest bez zastrzeżeń polecany. Wynika to mniej z samego urządzenia, a bardziej z konkurencji z jego własnej rodziny.

Być może osoby odpowiedzialne w Google są stałymi czytelnikami GIGA. Ponieważ nowy Pixel 7a stara się wyeliminować punkty krytyki, które poświadczyliśmy poprzednikowi około rok temu. Po dwóch tygodniach z Pixelem 7a mogę powiedzieć: misja wykonana! Google może też zapłacić za lepszy sprzęt, co prowadzi do m.in nieprzyjemna sytuacja konkurencyjna w rodzinie Pixel wskazówki. Ale najpierw najważniejsze.

Problemy z wizjerem

Ostra dolna krawędź wizjera jest nie do przyjęcia (Źródło zdjęcia: GIGA)

Zewnętrznie Pixel 7a jest zgodny z językiem projektowym obecnej serii Pixel. Jednak charakterystyczna listwa aparatu („przyłbica”) jest teraz w kolorze srebrnym, przez co wyraźniej widać wycięcie na obiektywy aparatu – podoba mi się.

Prawdziwym nie do przejścia jest ostra dolna krawędź daszka, która zawsze naciskała niewygodnie na palec wskazujący, gdy go trzymała. Po kilku dniach problem zniknął. Skóra na czubku mojego palca prawdopodobnie trochę zeszlifowała krawędź. Nie wiem, czy to ogólny problem z Pixelem 7a, czy tylko z testowanym urządzeniem. Ale to nie powinno się zdarzyć.

Kurz i kłaczki mają tendencję do gromadzenia się wokół wizjera. Jeśli jednak użyjesz osłony, unikniesz tego problemu. Wszystkie obecne smartfony z pikselami muszą borykać się z tym mankamentem.

Płynny wyświetlacz 90 Hz

Grube ramki Pixela 7a wyglądają na przestarzałe. (Źródło obrazu: GIGA)

Podobała mi się obsługa: Pixel 7a jest ładnie wyważony i nadal można go wygodnie obsługiwać jedną ręką. To głównie zasługa 6,1-calowego wyświetlacza (OLED). W tym miejscu od razu rzuca się w oczy być może największa innowacja Pixela 7a: Częstotliwość odświeżania 90 Hz. W rezultacie działanie wydaje się zauważalnie płynniejsze niż w przypadku poprzednika. Brak wyświetlacza 90 Hz był jednym z nielicznych zarzutów wobec Pixela 6a.

Niezrozumiałe jest, że domyślnie aktywowane jest tylko 60 Hz i że najpierw trzeba aktywować wyższą częstotliwość odświeżania w ustawieniach w „Płynnym wyświetlaczu”. Pomimo 90 Hz, w niektórych aplikacjach również znacznie szarpie. Wydaje się, że są w stanie obejść wyższą częstotliwość odświeżania. Google musi wymyślić tutaj aktualizację.

Dobre ogólne wrażenie jest nieco przyćmione przez grube krawędzie ekranu. W 2023 roku będą wyglądać na dość przestarzałe. Na przykład Pixel 7 pokazuje, jak można to zrobić inaczej przy stosunku ekranu do ciała wynoszącym około 85 procent. 7a dochodzi tu do prawie 82 proc. Dzięki standardowemu pikselowi Google uzyskuje więcej ekranu z istniejącego obszaru mieszkalnego.

Google Pixel 7a i ładowarka - smartfon z Androidem obsługujący 5G bez blokady SIM, z szerokokątnym obiektywem

Google Pixel 7a i ładowarka – smartfon z Androidem obsługujący 5G bez blokady SIM, z szerokokątnym obiektywem

Teraz cena może być wyższa. Cena od 06.05.2023 06:40

Sam ekran ma rozdzielczość 2400 x 1080 pikseli, co moim zdaniem jest w zupełności wystarczające. Kąty widzenia są jednak stabilne wyświetlacz mógłby być trochę jaśniejszy. Ja osiągnąłem dopiero jasność od 80 procent, którą mam już od nieco ponad 60 procent na moim iPhonie 12. Jednak iPhone 12 kosztował wówczas dwa razy więcej. Z ekranem zintegrowano również czytnik linii papilarnych, który zawsze działa niezawodnie, choć nie tak szybko, jak we flagowej konkurencji. Nie przeszkadzało mi to jednak, ponieważ zwykle odblokowywałem Pixela 7a za pomocą rozpoznawania twarzy.

Szlachetne uczucie z wadami

W dłoni Pixel 7a wydaje się bardziej klasyczny niż telefon ze średniej półki. (Źródło obrazu: GIGA)

Matowa metalowa ramka i dobrze zaprojektowane punkty nacisku klawiszy podkreślają elegancki wygląd, a przycisk zasilania jest nieco bardziej miękki niż regulator głośności.
Z drugiej strony plastikowy tył jest mniej elegancki. Przy cenie 509 euro Google musiało jednak pójść na pewne kompromisy. Przynajmniej tył nie wydaje się tani, nawet jeśli brzmi nieco pusto po stuknięciu w dolną trzecią część.

Pixel 7a na filmie:

Wprowadzenie Google Pixel 7a

wystarczająca wydajność

W Pixelu 7a Google zainstalował Tensor G2, a tym samym ten sam układ co w Pixelu 7 i Pixelu 7 Pro. Do tego dochodzi 8 GB pamięci RAM i 128 GB miejsca na dane. W standardowym pikselu nie ma nic więcej.

Pod względem wydajności Pixel 7a dorównuje Pixelowi 7, co widać również w codziennym użytkowaniu. W żadnym momencie telefon komórkowy Google nie ujawnia swoich słabości. Jednak od czasu do czasu robi się trochę cieplej, gdy wymagają tego wymagające gry lub ciężka wielozadaniowość – ale nigdy na tyle, aby przekroczyć granicę niewygody.

Wysoka wydajność to także zasługa oprogramowania: Android 13. Dzięki serii Pixel Google ma kontrolę nad sprzętem i oprogramowaniem i może je koordynować. Ponadto amerykańska grupa nie korzysta z oprogramowania typu bloatware, które spowalniałoby system. Elegancki Android bez zbędnych dodatków maksymalnie wykorzystuje wbudowany sprzęt.

Oprogramowanie protekcjonalne

Oprogramowanie Google ma protekcjonalne roszczenie. (Źródło obrazu: GIGA)

Z drugiej strony to, czy podoba Ci się język projektowania Google (Material You), jest kwestią gustu. Osobiście tego nie lubię. Irytuje mnie wiele animacji, często marnuje się miejsce na zbyt duże przyciski (słowo kluczowe: szybkie ustawienia), a cały interfejs ma jeden paternalizm, co uważam za wątpliwe – na przykład w pozycji menu „Tło i styl” czy brak opcji ustawień w szufladzie aplikacji lub na ekranie głównym. Tutaj Google może uzyskać Wytnij kawałek Samsunga i daj użytkownikom więcej opcji.

W końcu Tensor G2 i KI-Magic Google ale także niektóre funkcje, które nie są dostępne gdzie indziej. Na przykład magiczna gumka na zdjęciach, konwersja wiadomości głosowych na tekst, a nawet tłumaczenie na żywo.

Co kwartał pojawiają się nowe funkcje jako tak zwane „krople pikseli” bezpośrednio od Google. Tak więc Pixel 7a z czasem nauczy się kolejnych sztuczek. Niezależnie od tego Google gwarantuje co najmniej pięć lat aktualizacji oprogramowania dla Pixela 7a. Obietnica obejmuje trzy lata aktualizacji Androida i kolejne dwa lata aktualizacji zabezpieczeń.

Oznacza to, że Pixel 7a będzie aktualizowany do najnowszego oprogramowania do 2028 roku.

Mocny aparat

Seria Google Pixel znana jest z doskonałych aparatów, a Pixel 7a nie jest wyjątkiem. Z tyłu dostępny jest podwójny aparat, który łączy szeroki kąt (64 MP) z ultraszerokim kątem (13 MP). Filmy w 4K są nagrywane z maksymalną prędkością 60 klatek na sekundę.

Umierać Wyniki można zobaczyć: Odwzorowanie kolorów, szczegółowość i zakres dynamiczny są doskonałe i dorównują drogim flagowcom. Zdjęcia nocne też są przekonujące. Nie jest to zaskakujące, ponieważ eksperci od aparatów z DxOMark poświadczają również Pixela 7a jako doskonały aparat, który dotrzymuje kroku nawet droższym smartfonom, takim jak iPhone 14 Plus czy Galaxy S23 Plus.

Kilka przykładowych ujęć wykonanych Pixelem 7a:

Udane są również selfie wykonane przednim aparatem 13 MP. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku opcjonalnego trybu portretowego. W tym miejscu Google napina mięśnie sztucznej inteligencji. Moim zdaniem efekt bokeh był odrobinę za mocny, ale ogólnie przykładowe selfie jest przekonujące. Przede wszystkim skuteczne jest wykrywanie krawędzi obiektu.

Wolna bateria (ale z ładowaniem bezprzewodowym)

Dzięki akumulatorowi o pojemności 4385 mAh mogą z niego korzystać nawet wymagający użytkownicy łatwo przez jeden dzień. Jeśli nie przeciążasz Pixela 7a, możesz też wytrzymać 1,5 dnia. Jednak zużycie w trybie gotowości jest stosunkowo wysokie.

Przy maksymalnej mocy 18 watów magazyn energii można ładować za pomocą kabla. Konkurencja, zwłaszcza z Chin, oferuje tutaj wyższe prędkości ładowania. W końcu Pixel 7a też może być używany ładuj bezprzewodowo mocą 7,5 W – oprócz wyświetlacza 90 Hz i nowego podwójnego aparatu, trzecia główna innowacja w telefonie komórkowym Google. Szkoda: kupujący muszą obejść się bez wtyczki zasilającej. Nie wchodzi w zakres dostawy.

Poczekaj lub chwyć Pixela 7

Google Pixel 7a i ładowarka - smartfon z Androidem obsługujący 5G bez blokady SIM, z szerokokątnym obiektywem

Google Pixel 7a i ładowarka – smartfon z Androidem obsługujący 5G bez blokady SIM, z szerokokątnym obiektywem

Teraz cena może być wyższa. Cena od 06.05.2023 06:40

Wniosek: dzięki Pixelowi 7a Google dostarcza przekonujący pakiet całościowy z dala. Wydajność, oprogramowanie (nawet jeśli nie jestem fanem Material You) i aparat są przekonujące. Są też długo wyczekiwane innowacje, takie jak wyświetlacz 90 Hz i ładowanie bezprzewodowe. Jakość projektowania i przetwarzania jest również odpowiednia.

Jednak sugerowana cena detaliczna wynosząca 509 euro jest nieco za wysoka. Jeśli cena zmieni się w ciągu najbliższych kilku miesięcy Przeniesiony do 400 euro i niższych, Pixel 7a jest wyraźną rekomendacją zakupu. Czas jeszcze nie dojrzał.

Jeśli nie chcesz czekać, ale nadal chcesz mieć aktualnego Pixela, powinieneś raczej wybrać Pixela 7. Jest tylko nieznacznie droższy w wolnym handlu, ale przewyższa 7a niemal pod każdym względem.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android