Czym jest Ty Materialny?  Wyjaśnienie języka projektowania Google

Czym jest Ty Materialny? Wyjaśnienie języka projektowania Google

Jimmy Westenberg / Android Authority Wraz z wydaniem Androida 12 firma Google ogłosiła Material You — ponowne uruchomienie struktury Material Design, którą po raz pierwszy wprowadziła w 2014 r. Obecnie elementy Material You można znaleźć na wielu smartfonach z Androidem, ale tylko niektóre ze zmian są od razu oczywiste. W tym artykule przyjrzyjmy się bliżej Material You, jak wygląda i jak możesz dostosować jego zachowanie na własnym urządzeniu z Androidem.

Czym jest Ty Materialny?

Google Pixel 5 Android 12 rok późniejRobert Triggs / Android AuthorityMaterial You, znany również jako Material Design 3, to najnowszy język projektowania i platforma Google. Oprócz Androida znajdziesz go w produktach Google, takich jak Pixel Watch, a nawet inteligentne wyświetlacze. Material You wprowadza personalizację użytkownika do oryginalnego frameworka Material Design. Kiedy gigant wyszukiwania po raz pierwszy wprowadził Material Design w 2014 roku, miał na celu wprowadzenie nowoczesnego i spójnego projektu interfejsu użytkownika we wszystkich swoich aplikacjach i produktach. Szybko do 2021 roku, kiedy Google dodało personalizację do miksu z Material You. Pomysł jest prosty: wybierz nową tapetę, a telefon automatycznie wygeneruje pasującą paletę kolorów. To jest „ty” w Material You, oczywiście, ale co z częścią „materialną”? Pierwsza iteracja Material Design polegała na przedstawieniu namacalnych materiałów (takich jak papier) w przestrzeni 3D. Projektanci Google zaprojektowali elementy interfejsu użytkownika tak, aby naśladowały powierzchnie i obiekty, z którymi już wchodzimy w interakcje w prawdziwym świecie. Na przykład we wczesnych wersjach demonstracyjnych podkreślali, w jaki sposób cienie reprezentowałyby układanie obiektów w stosy, takie jak przycisk unoszący się na wierzchu przypominającej papier karty lub wysuwane menu unoszące się nad elementami interfejsu użytkownika pod spodem.elementy warstwowe do projektowania materiałówNakładanie warstw w Material Design Ruch to także duża część Material Design — animacje czerpią inspirację z rzeczywistych sił, takich jak grawitacja i tarcie. Podobnie dotknięcie przycisku generuje efekt falowania od miejsca dotknięcia, a nowa karta stopniowo rozszerza się, wypełniając ekran. Wreszcie, Material Design wprowadziło bardzo potrzebną plamę koloru do mobilnego systemu operacyjnego. Zastąpił motyw Holo Androida, który religijnie wykorzystywał kolor akcentu Holo Blue w całym systemie operacyjnym. Z kolei Material Design zawierał żywe pastelowe odcienie, które pozwalały poszczególnym aplikacjom i markom wyrazić swoją tożsamość poprzez sam kolor.
Zobacz też: Historia AndroidMaterial You przenosi wszystkie te zasady projektowania o krok dalej. Oto krótkie podsumowanie najważniejszych wydarzeń.

Ekstrakcja koloru

Google IO 2021 Sameer Samat mówi o Androidzie 12 04 1Kiedy Matías Duarte, wiceprezes Google ds. projektowania, zaprezentował Material You na dorocznej konferencji programistów firmy w 2021 roku, przedstawił go jako indywidualistyczną i ekspresyjną ewolucję oryginalnego Material Design. Zapytał publiczność: „Zamiast formy podążającej za funkcją, co by było, gdyby forma podążała za uczuciem?” Mówiąc bardziej praktycznie, Material You pozbywa się domyślnego motywu Material Design i standardowej palety kolorów. Zamiast tego wprowadza dynamiczny system motywów, który algorytmicznie wybiera kolor podstawowy na podstawie tapety urządzenia. Generuje również pełną paletę tonalną i stosuje ją w całym interfejsie użytkownika systemu Android, a także w aplikacjach wbudowanych i innych firm. Dzięki Material You Twoje urządzenie automatycznie generuje pasującą paletę kolorów, gdy wybierzesz nową tapetę. Zmiany wprowadzone w Material You stają się widoczne, zanim jeszcze dotrzesz do ekranu głównego. Na przykład zegar na ekranie blokady jest stylizowany na podstawie dominującego koloru tapety (na zdjęciu powyżej). Kalkulator giełdowy, dialer i aplikacje zegara mają również kolory oparte na Material You.materialny projekt kontra materialny tyGoogle zaczęło wdrażać motyw Material You do wszystkich swoich własnych aplikacji wraz z wydaniem Androida 12 na smartfony Pixel. Gmail (na zdjęciu powyżej), Gboard, Mapy i Google Meet stosują kolory dominujące i uzupełniające na przyciskach, paskach wyszukiwania i innych komponentach.

Odważniejsze widżety

widżety pogodowe na Androida materiał na Androida 12 ty Google Apps betaJimmy Westenberg / Android AuthorityWraz z wydaniem Androida 12 i Material You firma Google po raz pierwszy od kilku lat udoskonaliła widżety ekranu głównego. Pierwsza duża zmiana dotyczyła wyglądu i działania — widżety mają teraz zaokrąglone rogi i obsługę motywów urządzeń, z obsługą trybu ciemnego. Oba te ulepszenia znacznie przyczyniają się do dopasowywania widżetów do innych aspektów interfejsu użytkownika. W telefonach Google widżety zmieniają nawet kolor w zależności od tego, gdzie je umieścisz na ekranie głównym.

Dopracowany panel powiadomień i animacje

android 12 beta 1 ręce o szybkich ustawieniach jedno przesunięcie w dół panel powiadomień ciemny motyw 2Jimmy Westenberg / Android Authority Menu szybkich ustawień — i ogólnie cień powiadomień — zostało znacznie zmienione dzięki Material You. Zaczynając od góry, zauważysz zmniejszenie liczby przełączników ustawień i zamiast tego organizuje je w siatkę z etykietami z rzędu ikon. Poszczególne ustawienia wyglądają jak pigułki lub bąbelki i używają dominującego koloru Material You, aby wskazać, czy są włączone, czy nie. Powiadomienia otrzymują ten sam efekt wizualny z wyglądem przypominającym bąbelki, co pasuje do zaokrąglonej estetyki Material You.Material Wprowadzono również udoskonalenia w animacjach, aby były bardziej naturalne i reagowały na działania użytkownika. Na przykład po wybudzeniu telefonu ekran zapala się od miejsca, w którym znajduje się przycisk zasilania. Podobnie nakładki, takie jak menu zasilania i regulacja głośności, teraz z wdziękiem przesuwają się do widoku.

Poprawiona dostępność

Menu ustawień Androida 12Joe Hindy / Android Authority Dzięki Material You Google dodał kilka nowych funkcji ułatwień dostępu do Androida. Najbardziej zauważalna zmiana jest widoczna w domyślnej aplikacji Ustawienia Androida, która zawiera teraz puste białe znaki u góry listy. Spowoduje to przesunięcie pierwszej pozycji menu na środek ekranu i ułatwi obsługę jedną ręką na większych urządzeniach. Po raz pierwszy widzieliśmy, jak Samsung wprowadził tę funkcję ułatwień dostępu w swojej skórce One UI, ale począwszy od Androida 12, jest to teraz część ogólnego języka projektowania Androida.

Czy Material You jest dostępny na wszystkich telefonach z Androidem?

OnePlus 10 Pro Oxygen OS 13 beta materiał, z którego korzystaszDhruv Bhutani / Android Authority Mimo że wyodrębnianie kolorów było rozliczane jako główna funkcja, Google nie udostępnił swojego mechanizmu motywów opartego na tapetach (nazwa kodowa „monet”) w wersji AOSP Androida 12. W rzeczywistości Google nie dodał monet do AOSP aż do wydania Androida 12L w marcu 2022 r. To pozostawiło producentów urządzeń, takich jak Samsung i Oppo, bez innego wyboru niż zbudowanie własnych systemów ekstrakcji kolorów na czas przed aktualizacjami Androida 12. Czy Material You jest dostępny na wszystkich urządzeniach z Androidem? Na smartfonach innych niż Pixel powinieneś zobaczyć przynajmniej niektóre aspekty (takie jak ekstrakcja kolorów) na Androidzie 12 i nowszych wersjach. Większość telefonów z Androidem 12 lub nowszym ma przynajmniej kilka elementów Material You. Google nie zmusił producentów do przyjęcia elementów projektu Material You, więc wiele zmian, takich jak odnowione widżety, szybkie przełączanie ustawień i animacje, nie trafiło do skórek innych firm, takich jak One UI lub Oxygen OS z Androidem 12. To powiedziawszy , widzieliśmy, jak niektórzy producenci, tacy jak OnePlus, przenoszą jeszcze więcej elementów Material You w swoich aktualizacjach Androida 13. Silnik tematyczny Google monet jest zaimplementowany w skórkach takich jak Nothing OS i Motorola My UX, które są bliższe systemowi Android. Ale jeśli chcesz mieć pełny i odpowiedni materiał, którego doświadczasz, prawdopodobnie znajdziesz go tylko na urządzeniach Google, takich jak seria Pixel 7.

Jak zmienić schemat kolorów Material You na Androidzie

tapeta i styl Google Pixel 7 ProRyan Haines / Android AuthorityAby zmienić schemat kolorów Material You na urządzeniu z systemem Android 12 lub nowszym, wykonaj następujące czynności: Otwórz Ustawienia aplikację i przejdź do Tapeta i styl Sekcja. Wybierz nową tapetę z wybraną kolorystyką. Na dole znajdziesz nową sekcję, w której możesz wybierać spośród kilku opcji palety kolorów na podstawie tapety. Jeśli nie podoba Ci się żadna z istniejących opcji, przełącz się na Podstawowe kolory kartę i wybierz swój własny kolor akcentu. U góry zauważysz mały podgląd pokazujący, jak wygląda schemat kolorów w różnych aplikacjach. Jeśli jesteś zadowolony z wyglądu, stuknij Zastosować. To wszystko — powinieneś teraz zobaczyć, jak wybrana paleta kolorów Material You zaczyna obowiązywać w interfejsie Androida i aplikacjach Google.

Zobacz też: Najlepsze aplikacje Material You, które możesz wypróbować w komentarzach na Androida

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android