Czym jest Thread i dlaczego ma znaczenie w inteligentnym domu?

Czym jest Thread i dlaczego ma znaczenie w inteligentnym domu?

Thread to etykieta, którą prawdopodobnie widujesz coraz częściej, jeśli kupowałeś akcesoria do inteligentnego domu w ciągu ostatniego roku. Jest jednak całkowicie możliwe, że przeoczyłeś, czym jest Thread lub dlaczego powinieneś się tym przejmować — w takim przypadku tutaj jest wprowadzenie do technologii, dlaczego powinieneś na nią polować i niektóre z najlepszych urządzeń Thread, które możesz kupić.

Co to jest wątek?

Logo zbudowane na wątkuW swej istocie Thread jest protokołem bezprzewodowym opartym na Zigbee, standardzie niskiego poboru mocy używanym przez wielu producentów inteligentnych domów. Nierzadko zdarza się, że produkty takie jak inteligentne żarówki i czujniki ruchu obsługują Zigbee, właśnie dlatego, że mogą działać przy minimalnym zużyciu — nawet czujnik oparty na technologii Bluetooth musi być większy niż odpowiednik Zigbee, aby pomieścić większą baterię, nie mówiąc o energochłonnym Wi -Fi.Ponieważ są to odrębne protokoły, Zigbee i Thread zmniejszają również obciążenie sieci Wi-Fi. Doskonałym tego przykładem jest ekosystem Philips Hue, który łączy do 50 lamp Zigbee z jednym mostkiem / koncentratorem Wi-Fi. Gdybyś używał 50 żarówek z indywidualnymi połączeniami Wi-Fi, nawet router Wi-Fi 6 prawdopodobnie byłby przesycony. Inną wspólną cechą jest to, że protokoły umożliwiają „samonaprawianie się” oczek. To f, urządzenia mogą komunikować się ze sobą bezpośrednio bez koncentratora lub Internetu, a jeśli jedno urządzenie jest problematyczne, sieć mesh może przekierować ruch. Nawet żarówka po przeciwnej stronie domu może nadal komunikować się z bliższym sprzętem, o ile jest wystarczająco dużo urządzeń pomiędzy nimi, aby utworzyć przekaźnik. natywny IPv6, niezależnie od producenta — to IP jak w Internet Protocol, numeryczny format adresu używany przez większość rzeczy online. Jedynym rzeczywistym wymaganiem, aby produkty Thread docierały do ​​Internetu i/lub ustanawiały sieć lokalną, jest „router graniczny”, a wiele akcesoriów Thread może działać jako własne. Urządzenia Zigbee niezmiennie potrzebują koncentratora.

Dlaczego Thread to wielka sprawa?

Inteligentna wtyczka Eve EnergyZapotrzebowanie na dedykowane koncentratory ograniczyło potencjał Zigbee, a także podobnego standardu Z-Wave. Ludzie mogą być niechętni do wydawania na nie dodatkowej gotówki lub mogą nie mieć wiedzy, jak zainstalować jeden i sparować akcesoria. W niektórych przypadkach możesz potrzebować koncentratorów specyficznych dla marki, aby akcesoria działały, przynajmniej z pełnymi zestawami funkcji. Możesz sparować światła Hue z koncentratorami Zigbee innych firm, ale nie oczekuj, że uzyskasz ten sam poziom kontroli. Sytuacja doprowadziła do tego, że wiele akcesoriów pozostało z oddzielnymi połączeniami Wi-Fi i wszystkimi następującymi ograniczeniami. Oprócz problemów z zasilaniem, uzależnienie od Wi-Fi oznacza, że ​​każde urządzenie musi łączyć się bezpośrednio z centralnym punktem, czyli routerem. Jeśli ten punkt jest przesycony lub zbyt odległy, natkniesz się na rezygnację. Wątek eliminuje problemy Wi-Fi i reaguje szybciej. W wielu przypadkach automatyzacja akcesoriów Wi-Fi zależy od usług w chmurze. W przypadku lokalnej przerwy w dostępie do Internetu te automatyzacje nie będą działać. Może to stanowić poważny problem, jeśli liczysz na to, że zapewnią Ci bezpieczeństwo i wygodę. Wątek nie tylko radzi sobie z tymi problemami, ale reaguje szybciej. Podczas gdy akcesoria Wi-Fi mogą czasami potrzebować sekundy lub dwóch, aby zareagować na polecenia, wątek jest prawie natychmiastowy. Jest jeszcze szybszy niż Zigbee lub Bluetooth, eliminując niezręczne opóźnienia, zwłaszcza w przypadku takich rzeczy, jak automatyzacja wyzwalana ruchem. Jednak nie musimy jeszcze zająć się największym punktem sprzedaży Thread — tworzącym rdzeń Matter.

Skąd szum na temat Matter over Thread?

Apple ogłasza wsparcie Matter dla HomeKit na WWDC 2022Roger Fingas / Android AuthorityMożesz przeczytać więcej o Matter w naszym przewodniku, ale krótkie streszczenie jest takie, że jest to nadchodzący protokół sieciowy, który pozwoli akcesoriom współpracować ze wszystkimi głównymi platformami, w tym Amazon Alexa, Apple HomeKit, Google Assistant i Samsung SmartThings. Do tej pory branża była podzielona przez problemy z kompatybilnością — nowicjusze mogą nie mieć pojęcia, które produkty będą z czym współpracować, i/lub nie mogą korzystać z wybranej przez siebie platformy. Sprawa powinna rozwiązać to wszystko, gdy pojawi się tej jesieni, jeśli początkowo wykluczy się niektóre kategorie urządzeń, takie jak kamery bezpieczeństwa i roboty odkurzające. Matter oferuje uniwersalną kompatybilność, podczas gdy Thread zapewnia szybkość i niezawodność. Na poziomie technicznym Matter obsługuje sieci mesh nie tylko przez Thread, ale także Wi-Fi, Bluetooth i Ethernet. Oznacza to mniejszą zależność od koncentratorów, a nawet od Internetu. Nadal będziesz potrzebować koncentratora Wi-Fi zgodnego z Matter do takich rzeczy, jak zdalne sterowanie, ale gdy jesteś w domu, nawet telefon powinien wystarczyć do kontroli i aktualizacji. z myślą o poprawie szybkości i niezawodności akcesoriów na różnych platformach. W rzeczywistości im więcej posiadasz produktów Thread, tym bardziej sprężysta staje się Twoja siatka. Spodziewaj się, że sprawa nad wątkiem stanie się domyślna dla inteligentnych domów w przyszłości.

Czy są jakieś wady wątku?

Kamera Google Nest z bohaterem FloodlightC. Scott Brown / Android AuthorityNajwiększym ograniczeniem technologii jest przepustowość. Przenosi znacznie mniej danych niż Wi-Fi, więc po prostu nie radzi sobie z takimi rzeczami, jak przesyłanie strumieniowe audio i wideo. Chociaż niektóre inteligentne głośniki, wyświetlacze i streamery multimedialne zawierają Thread, to ma to na celu połączenie innych akcesoriów, a nie przesyłanie strumieniowe muzyki lub sprawdzanie kamery dzwonka do drzwi. Nici lepiej nadają się do takich rzeczy, jak światła, czujniki, zamki, wtyczki, termostaty i małe urządzenia. Niska moc oznacza również niski zasięg, co oznacza, że ​​rozrzucenie produktów Thread w całym domu jest koniecznością, jeśli chcesz czerpać korzyści. Nie ma sensu mieć garści żarówek opartych na wątkach, jeśli ich siatka jest przez większość czasu zbyt oddalona od telefonu lub routera granicznego. Prawdopodobnie nie potrzebujesz Thread w każdym pokoju, ale im więcej urządzeń, tym lepiej. Pewne zamieszanie jest nadal rozwiązywane. Jedna z wczesnych użytkowników, Eve, klasyfikuje niektóre ze swoich produktów jako „urządzenia o minimalnej liczbie wątków”, co oznacza, że ​​mogą one działać tylko jako punkty końcowe, a nie routery graniczne. Przed pojawieniem się Matter implementacje Thread są również ogólnie specyficzne dla platformy, więc nie możesz liczyć na połączenie urządzenia HomeKit Thread z Alexą. stają się problemami. Wątek to przyszłość. Zawsze, gdy ma to zastosowanie, wybierz produkt gotowy do gwintów.

Najlepsze urządzenia z obsługą wątków

Eero 6 Plus

Trzy routery Eero 6 PlusPodczas gdy 6 Plus jest przede wszystkim routerem siatkowym Wi-Fi 6, każda jednostka podwaja się jako router Thread, zabijając dwie pieczenie na jednym ogniu. Kompatybilność wątków jest obecnie ograniczona do lamp Nanoleaf — ale Eero obiecuje uniwersalne wsparcie, gdy nadejdzie Matter, i możesz również podłączyć akcesoria Zigbee, jeśli masz na to ochotę. W przypadku Wi-Fi, 6 Plus jest niezwykle łatwy w konfiguracji i zarządzaniu, szczególnie jeśli masz Alexę. Może również obsługiwać gigabitowy Internet, chociaż rzeczywiste połączenia Wi-Fi będą wolniejsze. Najsłodsze jest to, że możesz dostać trzypak za 299 USD lub mniej, co wystarczy, aby pokryć domy o powierzchni do 4500 stóp kwadratowych (418 metrów kwadratowych).

Ruch Ewa

Czujnik ruchu Eve i iPhoneEve Motion wychwytuje zarówno ruch, jak i poziomy światła, dzięki czemu można go używać do wyzwalania automatyzacji w oparciu o rzeczywiste warunki oświetleniowe. Możesz na przykład ustawić oświetlenie w pomieszczeniu, które będzie aktywowane ruchem tylko wtedy, gdy jest wystarczająco ciemno, czy to z powodu chmur, czy zbliżającej się nocy. Jest również wodoodporny IPX3, dzięki czemu można go używać na zewnątrz lub w łazience, w przeciwieństwie do większości konkurencji.

Żarówka Nanoleaf Essentials

Żarówki i paski świetlne Nanoleaf Essentials fioletoweSame żarówki Nanoleaf Essentials są po prostu w porządku – możesz uzyskać lepsze żarówki od Philips Hue – ale są tanie i jedne z pierwszych, które obsługują Thread. Aby używać ich z Thread w świecie sprzed Matter, zazwyczaj potrzebujesz HomeKit (w tym koncentratora) lub kompatybilnego routera Eero. Będą również współpracować ze SmartThings w różnych warunkach, najprostszym jest, jeśli masz panele Nanoleaf Shapes lub Elements. Bez materii lub nici nadal będą działać z HomeKit i Asystentem Google przez Bluetooth. Można je również zsynchronizować z komputerem za pomocą Razer Chroma lub aplikacji komputerowej Nanoleaf.

Apple TV 4K

Apple TV 4K z pilotemEric Zeman / Android Authority Staraliśmy się unikać zbytniego skupienia się na Apple na tej liście z oczywistych powodów, ale jak mogłeś się domyślić, jest to trudne. Apple był jednym z pierwszych użytkowników wątków, a HomeKit ma wątek. Apple TV 4K działa zarówno jako router graniczny Thread, jak i koncentrator HomeKit, co może sprawić, że będzie on niezbędny w każdej konfiguracji HomeKit. Dotyczy to również HomePod mini, ale Apple TV 4K jest prawdopodobnie najlepszym streamerem multimediów, który możesz kupić, nawet jeśli nie zależy Ci na HomeKit. Oferuje doskonałą wydajność, prosty interfejs i praktycznie każdą aplikację, w tym wiele gier. Nie możemy się doczekać rozszerzonych możliwości, gdy może kontrolować sprzęt Matter.

FAQ

Kto jest właścicielem standardu Thread? Piękno wątku polega na tym, że nie ma jednego dokładnego właściciela, zamiast tego połączyła się grupa firm, które wspierają ten standard. Członkowie grupy Thread Group to Google, Yale, Apple, Qualcomm i inni. Co jest lepsze, Zigby czy Thread? Biorąc pod uwagę, że Thread nie wymaga już konwencjonalnego koncentratora, powiedzielibyśmy, że jest wyraźnym zwycięzcą. Jest też szybszy. To powiedziawszy, jeśli już zainwestowałeś dużo w Zigby, możesz chcieć powstrzymać się od skoku do nowego standardu. Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android