Co to jest Google Bard AI?  Oto wszystko, co musisz wiedzieć

Co to jest Google Bard AI? Oto wszystko, co musisz wiedzieć

Wraz ze wzrostem popularności chatbotów języka naturalnego, takich jak ChatGPT, wzrost konkurencji był tylko kwestią czasu. Google Bard AI to konkurencyjny chatbot zaprojektowany jako uzupełnienie wyszukiwarki firmy. Bard jest oparty na modelu językowym LaMDA firmy Google, który jest podobny do GPT-3.5 firmy ChatGPT. Oznacza to, że może prowadzić rozmowy na różne tematy i generować zupełnie nowy tekst, który nie istnieje nigdzie indziej. Ale co dokładnie odróżnia Google Bard od innych alternatyw ChatGPT, z których możesz korzystać dzisiaj? Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Co to jest Google Bard AI?

bard google 2Firma twierdzi, że Bard może pomóc w kreatywnych zadaniach, wyjaśnianiu złożonych tematów i ogólnie destylowaniu informacji z różnych źródeł w Internecie. Chatbot będzie również w stanie pomóc w szczegółowych zapytaniach, takich jak znajdowanie przepisów dostosowanych do składników, które masz w lodówce. Nie jest to coś, co można dziś zrobić za pomocą samej wyszukiwarki Google. Bard przekształca Google ze skromnej wyszukiwarki w wydajnego wirtualnego asystenta. W swoim poście na blogu Google powiedział, że możemy użyć chatbota, aby „dowiedzieć się więcej o najlepszych napastnikach w piłce nożnej w tej chwili, a następnie uzyskać ćwiczenia, aby rozwinąć swoje umiejętności” lub „wyjaśnić nowe odkrycia z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba dla 9-letniego lat”. Poza prostymi pytaniami możesz też zapytać o opinie, np. „Czy nauka gry na pianinie lub gitarze jest łatwiejsza i ile praktyki wymaga każde z nich?” Odpowiedzi na te otwarte pytania mogą być trudne nawet dla człowieka i wymagają co najmniej kilku minut badań. Jednak Google twierdzi, że Bard może skondensować informacje z dziesiątek stron internetowych w zaledwie kilku akapitach. Na podstawie obrazów i wersji demonstracyjnych, które widzieliśmy do tej pory, odpowiedzi te mogą pojawiać się u góry stron wyników wyszukiwania.

Jak działa Google Bard?

demonstracja odpowiedzi Google BardJak wspomniano wcześniej, chatbot Google Bard ma pewne podobieństwa z ChatGPT. Oba wykorzystują duży model językowy i zostały zoptymalizowane pod kątem otwartych rozmów. Jednak nie używają tego samego modelu — ChatGPT używa GPT-3.5, podczas gdy Bard ma używać własnego modelu LaMDA firmy Google. Bard używa innego modelu językowego niż ChatGPT, co może mieć wpływ na jego działanie. Problem z dużymi modelami językowymi, takimi jak LaMDA i ChatGPT, polega na tym, że chociaż potrafią one wyjątkowo dobrze generować tekst, jakość odpowiedzi jest bardzo różna. Dlaczego? Ponieważ zdolność chatbota do generowania tekstu zależy od jego danych treningowych. Na przykład ChatGPT ma datę graniczną wiedzy na 2021 rok. Jeśli zapytasz o wydarzenia, które miały miejsce później, może odpowiedzieć całkowicie zmyślonymi informacjami. Podobnie wszelkie odchylenia w danych treningowych mogą również prowadzić do wypaczonych odpowiedzi. Te dwa ograniczenia prawdopodobnie wyjaśniają, dlaczego Google tak długo zajęło wprowadzenie Barda na rynek. Bard może potencjalnie generować niedokładne, ale autorytatywnie brzmiące odpowiedzi, co może następnie prowadzić do rozpowszechniania dezinformacji. W rzeczywistości ta dokładna sytuacja już się rozegrała. Akcje Google spadły, gdy firma opublikowała oficjalny film demonstracyjny, który pokazał, że Bard popełnia błąd rzeczowy.

Co to jest LaMDA?

LaMDA to skrót od Language Model for Dialogue Applications. W prostym języku angielskim jest to model uczenia maszynowego, który jest szkolony na próbkach tekstu i zoptymalizowany pod kątem przewidywania słów i zdań. Rezultatem jest konwersacyjny chatbot, który generuje dialog podobny do ludzkiego. Aby zbudować LaMDA, Google wykorzystał własną architekturę sieci neuronowej typu open source opartą na Transformer i udoskonalił model dialogu. Nawiasem mówiąc, OpenAI używa tej samej architektury Transformer dla swojej rodziny modeli językowych GPT. Google użył zestawu danych zawierającego 1,56 biliona słów dla LaMDA, który pozyskał z „publicznych danych dialogowych i innych publicznych dokumentów internetowych”. Oznacza to, że firma specjalnie przeszkoliła LaMDA do zadań konwersacyjnych. LaMDA to model językowy Google, który firma opracowała wewnętrznie i za zamkniętymi drzwiami. Zgodnie z postem na blogu Google Research, LaMDA ma trzy kluczowe cele: jakość, bezpieczeństwo i uziemienie. W skrócie, te cele pomagają chatbotowi generować odpowiedzi, które mają logiczny sens i brzmią interesująco w kontekście zachęty. Na przykład firma LaMDA nigdy nie odpowie słowami ogólnymi, takimi jak „Rozumiem” lub „Cieszę się, że to słyszę”. Aby poprawić ocenę dokładności rzeczowej, firma Google umożliwiła firmie LaMDA wyszukiwanie informacji w zewnętrznych źródłach. Innymi słowy, może przeszukiwać Internet w czasie rzeczywistym, aby zwiększyć swoje odpowiedzi.

Jak korzystać z Google Bard AI?

Logo ekranu powitalnego Google Chrome AndroidCalvin Wankhede / Android Authority Niestety, Google nie ujawniło jeszcze informacji o ogólnej dostępności Barda. Z najnowszych informacji, jakie posiadamy, wynika, że ​​chatbot jest w tej chwili dostępny dla „zaufanych testerów”. Google twierdzi, że otworzy dostęp dla ogółu społeczeństwa w nadchodzących tygodniach, ale nie mamy konkretnego harmonogramu. Biorąc pod uwagę ogromne zapotrzebowanie na konwersacyjne chatboty, Google prawdopodobnie początkowo ograniczy dostęp do niewielkiej liczby użytkowników. Innymi słowy, faza podglądu Barda może być zablokowana za listą oczekujących podobną do tej, do której musisz teraz dołączyć na czacie Bing. Bard jeszcze nie został wydany, ale spodziewamy się, że wkrótce rozpocznie się publiczne wdrażanie. Podobnie jak inne chatboty oparte na uczeniu maszynowym, Bard prawdopodobnie będzie kosztować Google dużo pieniędzy w postaci zasobów obliczeniowych. Według niektórych szacunków każda odpowiedź chatbota będzie kosztować firmę dziesięć razy więcej niż zwykłe wyszukiwanie. Ograniczenie widoczności i wykorzystania Bard do niewielkiej liczby użytkowników może pomóc firmie skalować te koszty w czasie.

Bard AI vs ChatGPT: Jak się porównują?

ChatGPT — zdjęcie 8Edgar Cervantes / Android AuthorityNajwiększą różnicą między Bard a ChatGPT jest to, że chatbot Google będzie miał dostęp do informacji na żywo w Internecie. W przeciwieństwie do ChatGPT, który ma dostęp tylko do tekstu w swoich danych szkoleniowych zebranych przed 2021 r. Bard może również pasować do różnych produktów Google niezwiązanych z wyszukiwaniem, takich jak Android, system operacyjny Chrome, Gmail, Dokumenty, a nawet przeglądarka internetowa Chrome. Microsoft ze swojej strony zintegrował już Bing Chat z przeglądarką internetową Edge, czatami Skype i aplikacją Teams. Dzięki tym integracjom możesz potencjalnie poprosić Barda o streszczanie stron internetowych i pisanie dokumentów bezpośrednio w aplikacjach, bez konieczności kopiowania i wklejania . Możesz także mieć możliwość interakcji z Bardem za pomocą głosu, czego nie możesz zrobić w ChatGPT. Chatbot Google Bard może oferować interakcję głosową i inne korzyści w porównaniu z ChatGPT. Inna różnica dotyczy ich zdolności językowych — Bard przedstawi nam po raz pierwszy model LaMDA firmy Google. Do tej pory praktycznie wszystkie chatboty AI (w tym ChatGPT i Bing Chat) polegały zamiast tego na jakiejś odmianie modelu GPT-3.5 OpenAI. Model Google może działać równie dobrze lub lepiej, ale będziemy wiedzieć na pewno dopiero po wydaniu Bard. Wreszcie chatbot Google Bard może również zapewniać krótsze odpowiedzi, aby pomóc użytkownikom szybciej znaleźć to, czego szukają. Oznacza to, że jeśli musisz napisać długi esej lub e-mail, wysoki limit znaków ChatGPT może zapewnić lepsze wrażenia. To powiedziawszy, Bing Chat zyskał ostatnio tryb „Kreatywny”, który pozwala generować dłuższe odpowiedzi.


Często zadawane pytania

Kiedy Google udostępni publicznie Bard AI? Google nie powiedział, kiedy ogół społeczeństwa będzie mógł uzyskać dostęp do swojego chatbota Bard. Jeśli firma pójdzie w ślady Microsoftu, możemy najpierw zobaczyć ograniczone wdrożenie lub listę oczekujących. Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android