Bardzo silne pragnienie wolności routera w Austrii

Bardzo silne pragnienie wolności routera w Austrii

Od redakcji 30 marca 2022 r.

Użytkownicy nie chcą, aby ich dostawca dyktował, jakiego urządzenia końcowego używają w swoim połączeniu internetowym. To wynik nowego reprezentatywnego badania przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Producentów Telekomunikacyjnych Urządzeń Końcowych (VTKE) w Austrii i sześciu innych krajach UE. Obecna ankieta po raz kolejny pokazuje, że rośnie chęć zniesienia obowiązkowych routerów. Wprowadzenie swobody routera w Austrii oznaczałoby między innymi, że konsumenci mogliby korzystać z najlepszego urządzenia końcowego dla swoich potrzeb. Jednocześnie posiadanie własnego urządzenia ułatwiłoby zmianę dostawcy. Ponadto rywalizacja o najlepsze urządzenie końcowe tworzy innowacje, z których szczególnie korzystają konsumenci, którzy mogą cieszyć się większą różnorodnością innowacyjnych produktów.

Do tej pory w Austrii to, czy jako klient możesz obsługiwać swoje urządzenie bezpośrednio przez połączenie internetowe, nadal zależy od odpowiedniego dostawcy telefonii stacjonarnej. Pomimo bardzo różnych wymagań i życzeń, większość wszystkich użytkowników Internetu musi nadal korzystać z urządzeń zalecanych przez dostawcę.

Jak wynika z aktualnego badania przeprowadzonego przez VTKE, potrzeba szybkiego zakończenia obowiązkowych routerów w Austrii rośnie. Zdecydowana większość dwóch trzecich (67 proc.) uważa, że ​​swobodna decyzja o urządzeniu końcowym na własnym łączu internetowym jest ważna, a nawet bardzo ważna. W porównaniu z poprzednim rokiem odsetek ten jest o pięć punktów procentowych wyższy (2021: 62 proc.). Gdyby mieli swobodę wyboru, 40 proc. ankietowanych kupiłoby własne urządzenie przy pierwszej okazji (2021: 34 proc.).

Zdjęcie: Shutterstock.com/ Casezy pomysł

Wraz z nową ustawą o telekomunikacji (TKG 2021), która weszła w życie 1 listopada 2021 r., organ regulacyjny RTR otrzymał uprawnienia umożliwiające swobodę wyboru konsumentom w Austrii. Jednak RTR nie ogłosił jeszcze żadnych konkretnych planów w tym zakresie.

W innych krajach UE, takich jak Niemcy, Włochy, Holandia i Finlandia, prawo użytkowników końcowych do wyboru własnego urządzenia z Rozporządzenia o neutralności sieci jest już z powodzeniem praktykowane. Tutaj klienci mają taką samą swobodę wyboru urządzenia końcowego w połączeniu stacjonarnym, jak preferowanego smartfona w komunikacji mobilnej. W Niemczech, gdzie swobodny wybór urządzenia końcowego został wprowadzony ustawowo dla wszystkich technologii dostępowych (światłowód, kablówka i DSL) 1 sierpnia 2016 r., 81 procent ankietowanych rozważa teraz swobodę wyboru urządzenia końcowego w swoim łączu szerokopasmowym być raczej lub nawet bardzo ważnym, jak pokazuje badanie. Połowa ankietowanych korzysta obecnie z urządzenia kupionego w domu; tylko 45 procent wynajmuje urządzenie od swojego dostawcy.

Podobny obraz wyłania się w innych krajach. Wyniki ankiety pokazują po raz kolejny: Swoboda korzystania z urządzeń końcowych okazuje się być międzynarodowym modelem sukcesu, który spełnia życzenia użytkowników, a jednocześnie zapewnia innowacje w przyszłości poprzez rywalizację o najlepsze urządzenie końcowe.

Najważniejsze wyniki ankiety w skrócie:

We wszystkich krajach co najmniej dwie trzecie ankietowanych uważa, że ​​swobodny wybór urządzenia jest szczególnie ważny dla ich połączenia internetowego.
W krajach takich jak Austria, gdzie nie ma regulacji dotyczących wolności urządzeń końcowych, bardzo wyraźna większość konsumentów chce swobodnego wyboru urządzeń końcowych podłączonych do Internetu.
Tam, gdzie swoboda urządzeń końcowych jest już zakotwiczona w przepisach, jest ona również aktywnie wykorzystywana. Średnio około 50 procent uczestników ankiety planuje kupić własne urządzenie przy następnej zmianie urządzenia.

Dalsze wyniki ankiet z poszczególnych krajów można znaleźć na stronie https://vtke.eu/aktuelles/

W poszczególnych krajach pytano użytkowników, czy wolność wyboru urządzenia końcowego podłączonego do Internetu jest ważna lub byłaby istotna (jeśli mieszkają w kraju bez wolności urządzeń końcowych). Ponadto respondenci zostali zapytani, czy przy następnej zmianie urządzenia powinni skorzystać z urządzenia, które kupili sami, czy z urządzenia dostarczonego przez ich dostawcę. Dokonano rozróżnienia między krajami, w których swobodny wybór urządzeń końcowych jest już prawnie wiążący (Niemcy, Finlandia, Włochy i Holandia) iw których do tej pory nie ma krajowych przepisów dotyczących swobody urządzeń końcowych.

________________________

Źródło: Badanie VTKE przeprowadzone przez instytut badań rynku Kantar od 3 do 7 lutego 2022 r. Panel reprezentatywny dla każdego kraju w wieku od 16 do 65 lat

Wyjaśnić: Niezależnie od nieistnienia wiążącego rozporządzenia w sprawie swobodnego wyboru urządzenia końcowego we wspomnianych krajach, poszczególni operatorzy sieci już teraz umożliwiają swoim klientom wybór urządzenia końcowego do ich połączenia internetowego, albo w zależności od technologii dostępu lub kompleksowo.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android