Apple A16 Bionic: wszystko, co trzeba wiedzieć o najnowszym chipsecie iPhone’a

Apple A16 Bionic: wszystko, co trzeba wiedzieć o najnowszym chipsecie iPhone’a

Apple wypuściło serię iPhone 14 kilka dni temu, a modele Pro otrzymują lwią część ulepszeń. Spodziewaj się aparatów głównych 48 MP, wycięcia na wyświetlacz zamiast wycięcia i aparatów teleobiektywowych. Jednak kolejną godną uwagi aktualizacją jest chipset A16 Bionic. Czym więc dokładnie jest ten procesor? Jak wypada w porównaniu z najlepszymi systemami SoC na Androida? Co go wyróżnia? Odpowiadamy na to wszystko i więcej w naszym przewodniku Apple A16 Bionic.

Co to jest Bionic A16?

A16 to najnowszy i najlepszy chipset firmy Apple, debiutujący w iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max. Jeśli chodzi o podstawowe specyfikacje, procesor jest wytwarzany w procesie 4 nm TSMC i zawiera sześciordzeniowy procesor (dwa rdzenie wydajności i cztery wydajne rdzenie) i pięciordzeniowy procesor graficzny. Inne godne uwagi funkcje obejmują 16-rdzeniowy „Neural Engine” do zadań uczenia maszynowego, a także modem Qualcomm do łączności poniżej 6 GHz i mmWave 5G.

A16 Bionic: Jak wypada w porównaniu z rywalami Androida?

Podświetlane logo smartfona dla Snapdragon InsidersProcesory smartfonów firmy Robert Triggs / Android AuthorityApple tradycyjnie są lepsze od najlepszych chipsetów Androida, zwykle zapewniając lepszą wydajność procesora i karty graficznej. Jednak nasze testy wykazały również, że Snapdragon 8 Gen 1 jest lepszy od A15 pod względem wydajności GPU. Zasilane przez Snapdragon Galaxy S22 Ultra, Oppo Find X5 Pro i Red Magic 7 dały lepsze wyniki w 3DMark i GFXBench. Warto zauważyć, że procesor Google Tensor pozostaje daleko w tyle za A15 Bionic i Snapdragon 8 Gen 1. głównie ze względu na to, że Google używa starszych rdzeni procesora i starszej technologii GPU. Mówiąc o tym, Tensor wprowadza ciężki układ uczenia maszynowego. Umożliwia to korzystanie z takich funkcji, jak dyktowanie w trybie offline, Magiczna gumka, technologia usuwania rozmycia twarzy w przypadku zdjęć i nie tylko. Apple A16 Bionic zapowiada się na łagodne ulepszenie wydajności w najlepszym razie w stosunku do A15. Nie testowaliśmy jeszcze chipsetu A16 Bionic, ale nie spodziewamy się poważnej aktualizacji generacyjnej. W końcu firma nie ujawniła, o ile szybszy jest nowy chipset pod względem wydajności procesora i karty graficznej. Nasz własny Gary Sims zauważył również, że niejasny wykres wydajności procesora firmy (widoczny poniżej) nie pokazuje poprzedniego A15 Bionic . To dodatkowo uwiarygadnia sugestie, że nie powinniśmy spodziewać się znacznej poprawy wydajności w stosunku do zeszłorocznego procesora.Wydajność Apple Event 2022 A16Niemniej jednak jest oczywiste, że Apple może utrzymać prowadzenie w kategorii procesorów. Wydajność GPU to jednak inna sprawa, więc jesteśmy ciekawi, jak wypada tutaj nowy chip. A16 Bionic jest jednak tylko pierwszym w nowej generacji procesorów do smartfonów. Qualcomm zaprezentuje w listopadzie własny nowy procesor, Snapdragon 8 Gen 2. Jesteśmy więc zdecydowanie zainteresowani porównaniem tych dwóch SoC. Google ujawni również swój chipset Tensor G2 wraz z serią Pixel 7, podczas gdy Mediatek ma ujawnić swój nowy flagowy SoC jeszcze w tym roku. Na rynku nie zabraknie więc rywali A16.

Jak wydajny jest A16 Bionic?

iPhone 14 Pro w tryptykuApple wspomniał o wydajności energetycznej nowego chipsetu. Mówi, że wydajne rdzenie procesora A16 Bionic zużywają o 20% mniej energii niż wcześniej. Producent iPhone’a dodaje, że wydajne rdzenie procesora zużywają jedną trzecią mocy rywali. Zgadujemy, że jest to porównywane do Arm Cortex-A510 widzianego w serii Snapdragon 8 Gen 1, Samsung Exynos 2200 i Mediatek Dimensity 9000.
Większe pokrycie silikonem: Co powinieneś wiedzieć o procesorach i procesorach graficznych Arm 2023 Innymi słowy, Apple może nadal używać mniejszych baterii w swoich iPhone’ach w porównaniu do urządzeń z Androidem. Te chipy w połączeniu z iOS zapewniają po prostu większą wydajność niż telefony z Androidem.

Obsługiwane telefony

Apple Event 2022 iPhone 14 cena proChipsety smartfonów Apple są przeznaczone wyłącznie dla iPhone’ów, a A16 Bionic nie jest wyjątkiem. Jednak nowy procesor nie pojawia się we wszystkich modelach iPhone’a. Zamiast tego Apple wprowadza A16 Bionic tylko do iPhone’a 14 Pro i iPhone’a 14 Pro Max. Standardowy iPhone 14 i iPhone 14 Plus trzymają się zeszłorocznego chipsetu A15 Bionic. Zgadujemy, że firma z Cupertino wprowadzi A16 Bionic do iPhone’a 15 i iPhone’a 15 Plus, podczas gdy iPhone 15 Pro i Pro Max otrzymają A17 chipset.


Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android