Analiza 430 000 dorosłych w USA wykazała, że używanie konopi indyjskich, najczęściej poprzez palenie, jedzenie lub waporyzacja, było znacząco powiązane z większym ryzykiem zawału serca i udaru mózgu, nawet po ograniczeniu palenia tytoniu (palne papierosy i inne wyroby tytoniowe). i inne czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, jak wynika z nowych badań opublikowanych dzisiaj w Journal of the American Heart Association, recenzowanym czasopiśmie American Heart Association o otwartym dostępie.
Chociaż konopie indyjskie, czyli marihuana, są nielegalne na poziomie federalnym, 24 stany i Waszyngton zalegalizowały rekreacyjne używanie konopi indyjskich. Ponadto, jak wynika z Krajowego badania dotyczącego używania narkotyków i zdrowia przeprowadzonego w 2019 r. przez Administrację ds. nadużywania substancji i usług w zakresie zdrowia psychicznego Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych, liczba osób używających konopi indyjskich w USA znacznie wzrosła w ostatnich dziesięcioleciach. Coroczne badanie wykazało, że w 2019 r. 48,2 mln osób w wieku 12 lat lub starszych przyznało, że przynajmniej raz zażyło konopie indyjskie, w porównaniu z 25,8 mln osób w wieku 12 lat lub starszych w 2002 r., co oznacza wzrost do 17% z 11%.
„Pomimo powszechnego stosowania niewiele wiadomo na temat zagrożeń związanych ze stosowaniem konopi indyjskich, a w szczególności ryzyka chorób sercowo-naczyniowych” – stwierdziła główna autorka badania, dr Abra Jeffers, analityk danych w Massachusetts General Hospital w Bostonie. „Maleje postrzeganie szkodliwości palenia konopi indyjskich, a ludzie nie uważają, że używanie konopi indyjskich jest niebezpieczne dla ich zdrowia. Jednak poprzednie badania sugerowały, że konopie indyjskie mogą być powiązane z chorobami układu krążenia. Ponadto palenie konopi indyjskich – dominująca metoda zażywania – może stwarzać dodatkowe ryzyko w wyniku wdychania cząstek stałych.”
W tym badaniu naukowcy dokonali przeglądu danych ankietowych zebranych wśród 430 000 dorosłych w latach 2016–2020, aby zbadać związek między używaniem konopi indyjskich a niekorzystnymi skutkami sercowo-naczyniowymi, w tym chorobami serca, zawałem serca i udarem mózgu. Dane z badania zebrano za pośrednictwem systemu nadzoru nad czynnikami ryzyka behawioralnego – krajowego, przekrojowego badania przeprowadzanego co roku przez amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom.
Naukowcy szczegółowo sprawdzili, czy używanie konopi indyjskich wiąże się z niekorzystnymi skutkami sercowo-naczyniowymi w ogólnej populacji dorosłych, wśród osób, które nigdy nie paliły tytoniu ani nie używały e-papierosów oraz wśród młodszych dorosłych (definiowanych jako mężczyźni poniżej 55. roku życia i kobiety poniżej 65. roku życia) w ryzyko chorób serca. Uwzględnili także liczbę dni w miesiącu, w których ludzie używali konopi indyjskich.
Analizy wykazały:
Każde zażywanie konopi indyjskich (palenie, spożywanie lub waporyzacja) było niezależnie powiązane z większą liczbą niekorzystnych skutków sercowo-naczyniowych (choroba niedokrwienna serca, zawał mięśnia sercowego i udar), a przy częstszym używaniu (więcej dni w miesiącu) ryzyko wystąpienia działań niepożądanych było nawet wyższy. Wyniki były podobne po uwzględnieniu innych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, w tym palenia tytoniu i/lub e-papierosów, spożycia alkoholu, wskaźnika masy ciała, cukrzycy typu 2 i aktywności fizycznej. Zarówno u osób, które codziennie, jak i sporadycznie zażywają konopie indyjskie, ryzyko zawału serca jest wyższe w porównaniu do osób nieużywających konopi indyjskich; osoby używające konopi indyjskich codziennie miały o 25% większe ryzyko zawału serca w porównaniu do osób nieużywających konopi. Ryzyko udaru w przypadku osób codziennie używających konopi indyjskich było o 42% wyższe w porównaniu z osobami nieużywającymi konopi, przy niższym ryzyku wśród osób, które zażywały konopie indyjskie rzadziej niż codziennie. Wśród młodszych osób dorosłych z grupy ryzyka przedwczesnej choroby sercowo-naczyniowej (definiowanej jako mężczyźni w wieku poniżej 55 lat i kobiety w wieku poniżej 65 lat) używanie konopi indyjskich było istotnie powiązane z 36% wyższym łącznym ryzykiem choroby niedokrwiennej serca, zawału serca i udaru mózgu, niezależnie od tego, czy czy nie, używali także tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Odrębna analiza mniejszej podgrupy tych dorosłych, którzy nigdy nie palili papierosów tytoniowych ani nie używali e-papierosów z nikotyną, również wykazała istotny związek między używaniem konopi indyjskich a wzrostem łącznego ryzyka choroby niedokrwiennej serca, zawału serca i udaru mózgu.
„Nasza próba była na tyle duża, że mogliśmy zbadać związek używania konopi indyjskich z występowaniem powikłań sercowo-naczyniowych wśród dorosłych, którzy nigdy nie palili papierosów tytoniowych ani e-papierosów” – powiedział Jeffers. „Dym z konopi indyjskich nie różni się zbytnio od dymu tytoniowego, z wyjątkiem substancji psychoaktywnej: THC w porównaniu z nikotyną. Nasze badanie pokazuje, że palenie konopi indyjskich wiąże się ze znacznym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, podobnie jak palenie tytoniu. Jest to szczególnie ważne, ponieważ używanie konopi indyjskich wzrasta, a używanie konwencjonalnego tytoniu spada.”
Tło badania i szczegóły:
Respondenci w badaniu byli w wieku 18-74 lata, a średnia wieku wynosiła 45 lat. Około połowa uczestników określiła się jako kobiety. 60,2% określiło się jako dorośli rasy białej, 11,6 jako dorośli rasy czarnej, 19,3 jako dorośli Latynosów i 8,9% jako inni. Prawie 90% dorosłych w ogóle nie używało konopi indyjskich; 7% używało go rzadziej niż codziennie; a 4% korzystało z nich codziennie. Wśród obecnych użytkowników konopi indyjskich 73,8% stwierdziło, że palenie jest najczęstszą formą zażywania konopi indyjskich. Ponad 60% ogółu respondentów nigdy nie paliło papierosów tytoniowych; 28,6% osób codziennie używających konopi indyjskich nigdy nie paliło papierosów tytoniowych; 44,6% osób zażywających konopie indyjskie niecodziennie nigdy nie paliło papierosów tytoniowych, a 63,9% uczestników, którzy nie używali konopi indyjskich, nigdy nie paliło papierosów tytoniowych.
Badanie miało kilka ograniczeń, w tym fakt, że choroby sercowo-naczyniowe i używanie konopi indyjskich były zgłaszane przez samych pacjentów, co potencjalnie powodowało błędy w zapamiętywaniu (potencjalne błędy w pamięci); że autorzy nie dysponowali danymi zdrowotnymi mierzącymi wyjściowy profil lipidowy uczestników lub ciśnienie krwi; a w badaniu zebrano dane dla uczestników tylko dla jednego punktu w czasie. Autorzy zauważają, że istnieje potrzeba przeprowadzenia prospektywnych badań kohortowych – badań obejmujących grupy osób na przestrzeni czasu – w celu zbadania związku używania konopi indyjskich i skutków sercowo-naczyniowych, przy jednoczesnym uwzględnieniu częstotliwości używania konopi indyjskich.
„Wyniki tego badania mają bardzo ważne implikacje dla zdrowia populacji i powinny być wezwaniem do działania dla wszystkich praktyków, ponieważ badanie to uzupełnia rosnącą literaturę, że używanie konopi indyjskich i choroby układu krążenia mogą być potencjalnie niebezpieczną kombinacją” – powiedział Robert L. Strona II, Pharm.D., MSPH, FAHA, przewodnicząca grupy wolontariuszy piszącej oświadczenie naukowe American Heart Association na rok 2020: Marihuana medyczna, marihuana rekreacyjna i zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Page jest profesorem farmacji klinicznej, medycyny i medycyny fizycznej w Skaggs School of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences na Uniwersytecie Kolorado w Aurora w stanie Kolorado. Page nie brał udziału w tym badaniu.
„W całej populacji wyniki badania są spójne z innymi badaniami wskazującymi, że codzienne używanie konopi indyjskich było powiązane ze wzrostem częstości zawałów serca, udarów mózgu i łącznym punktem końcowym, jakim była choroba niedokrwienna serca, zawał serca i udar mózgu” – stwierdził. „W miarę jak legalność i dostępność używania konopi indyjskich w całych Stanach Zjednoczonych stale rośnie, praktycy i klinicyści muszą pamiętać o ocenie używania konopi indyjskich podczas każdego spotkania z pacjentem, aby móc przeprowadzić pozbawioną oceny, wspólną rozmowę na temat potencjalnego ryzyka sercowo-naczyniowego i sposobów jego ograniczenia. ryzyko.”