zbrojenia

Zwiększenie wydatków na marynarkę wojenną

Washington Times poinformował, że rząd Polski w środę ogłosił zwiększenie wydatków na marynarkę wojenną, uzasadniając to rosyjskim potencjałem morskim i rakietowym na Bałtyku.

Dziennik następująco określił cele tej decyzji:

"Celem jest osiągnięcie potencjału zablokowania rosyjskiej floty przy wyjściu z zamarzających portów i ataku na kraje bałtyckie i skandynawskie w możliwym przyszłym konflikcie".

USA żądają od państw NATO większych wydatków wojskowych

Nowy sekretarz obrony USA Jim Mattis w czasie wizyty w Brukseli zażądał od pańśtw członkowskich NATO zwiększenia wydatków wojskowych, mówiąc:

"Ameryka nie będzie się bardziej troszczyć o wasze dzieci niż wy sami"
"Jeśli wasze narody nie chcą, by Ameryka ograniczyła swoje zobowiązania wobec Sojuszu, każde z państw musi wnieść swój wkład do wspólnych celów".
"USA od wielu lat oczekuje zwiększenia wydatków wojskowych do 2% PKB. W 2017 r. musimy zobaczyć postęp, konieczny jest też plan z konkretnymi datami dochodzenia do tego celu".

Rosja: Iskandery z Kaliningradu nie będą usunięte

Dymitr Pieskow, rzecznik Kremla, stwierdził, że systemy rakietowe Iskander nie zostaną usunięte z Kaliningradu, dopóki w Europie są budowane wycelowane w Rosję systemy rakietowe.

Poinformował o tym w czasie wywiadu dla BBC.

W ubr. rosyjski MON potwierdził informacje o rozmieszczeniu mobilnych systemów rakietowych Iskander-M w Kaliningradzie. Są one przeznaczone do niszczenia celów naziemnych w promieniu 500 km.

Europa przygotowuje wspólny fundusz obronny

Komisja Europejska przygotowała projekt funduszu obronnego wielkości 4 miliardów euro, który finansowałby nakłady na badania i rozwój oraz wspólne zakupy europejskiego uzbrojenia. Możliwe oszczędności to 25 miliardów euro, a wydatki nie byłyby wliczane do deficytów budżetowych.

"Tylko nowe wspólne programy uzbrojenia pozwolą przetrwać przemysłowi obronnemu" - powiedział niemiecki parlamentarzysta Michael Gahler. W Unii jest 19 typów wozów bojowych piechoty, gdy w USA tylko jeden.

Program jest korzystny dla państw mających rozwinięte przemysły zbrojeniowe jak np. Niemcy.

Polska kupuje rakiety JASSM-ER - jest zgoda USA

Departament Stanu i D. Obrony wyraziły zgodę na zakup przez Polskę 70 rakiet AGM-158B Joint Air-to-Surface Standoff Missile Extended Range (JASSM-ER), umożliwiających zaatakowanie teryturium wroga z powietrza z własnego terytorium.

Departament Stanu oświadczył: "Sprzedaż będzie wkładem do polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych, pomoże też w bezpieczeństwie sojusznika w NATO. Polska jest ważną siłą stanowiącą o stabilności i rozwoju gospodarczym środkowej Europy".

Kraje bałtyckie zwiększają wydatki wojskowe

Kraje bałtyckie znacząco zwiększają w ostatnich latach wydatki wojskowe. Mają one w 2020 r. być więcej niż podwojone od czasu wstąpienia do NATO w 2004 r. - do poziomu 2100 milionów dolarów.

Jest to najszybciej zwiększający wydatki na zbrojenia region świata.

Powodem są obawy o agresję ze strony Rosji.

W trzech krajach bałtyckich stacjonuje obecnie 150 żołnierzy USA, przerzuconych tam po zajęciu przez Rosję Krymu. Kontyngent rotacyjny zwiększy się do 1000 żołnierzy w przyszłym roku.

Polska zbroi Ukrainę

W trakcie warszawskiego szczytu NATO Antoni Macierewicz podpisał umowę o dostawach broni na Ukrainę.

Umowę o dostawach uzbrojenia, techniki wojskowej i świadczenie usług o charakterze wojskowo-technicznym podpisali: z polskiej strony szef MON Antoni Macierewicz, z ukraińskiej jego odpowiednik Stepan Połtorak. Umowa przewiduje między innymi dostawy polskiej broni na Ukrainę, choć z zastrzeżeniem, że ma być to głównie broń nieofensywna. 

Pages

Subscribe to RSS - zbrojenia