zbrojenia

Rosja przezbraja armię

Udział nowoczesnego wyposażenia w siłach powietrznych Rosji osiągnął 68% w 2017 r. Nowe śmigłowce, samoloty, środki obrony antyrakietowej - zasilają wojsko rosyjskie.

Także RS-24 Yars - nowy typ rakiet balistycznych, przenoszących głowice jądrowe, startujących z silosów czy z ruchomych platform - osiągnie 72% udziału w wojskach rakietowych na koniec 2017 r.

Marynarka w 2016 r. otrzymała 24 nowe okręty wojenne, łącznie z fregatami i okrętami podwodnymi, wyposażonymi w rakiety Kalibr. Udział nowoczesnej broni wynosi 47% i ma wzrosnąć do 55% na koniec roku.

USA zbroi Kurdów, nie patrząc na protesty Turcji

Prezydent Trump zaakceptował dostawy uzbrojenia dla oddziałów kurdyjskich, pomimo protestów Turcji. Uważa ona oddziały Kurdów za terrorystów. "Doskonale sobie zdajemy sprawę z obaw naszych partnerów koalicyjnych w Turcji" - powiedział rzecznik Białego Domu.

Kurdowie walczą w ramach Syryjskich Sił Demokratycznych, popieranych i zbrojonych przez Amerykę.

Obecnie na terenie Syrii znajduje się 1000 amerykańskich żołnierzy, po uzupełnieniu ich w marcu o 300 osób.

Wydatki wojskowe: USA 611 mld$, Chiny...

Rosną światowe wydatki wojskowe. W 2016 roku wyniosły 1686 miliardów dolarów (2,2 procent światowego PKB), co oznacza realny wzrost o 0.4 procenta wobec 2015 r.

Największe wydatki poniosły

  1. USA - 611 mld$,
  2. Chiny - 215 mld
  3. Rosja - 69 mld

Trzecie miejsce w ub.r. zajmowała Arabia Saudyjska, która obniżyła wydatki o 30% do 53 miliardów $.

Kraje europejskie zwiększyły wydatki na wojsko, także USA po raz pierwszy od 2010 r. podniosły je. Znacząco obniżyły wydatki kraje - producenci ropy naftowej.

Przełomowe działo wojska USA

,,Nowa odsłona działa elektromagnetycznego Amerykańskie wojsko nie zwalnia prac nad rewolucyjną bronią - działem elektromagnetycznym. Ujawniono nagranie, na którym widać testy jego nowego wariantu na poligonie. Amerykanie mają nadzieje dopracować tę broń w ciągu dekady. Jeśli im się to uda, zyskają wielką przewagę nad innymi państwami.''

Trump zapowiada budżet wojskowy wyższy o 54 miliardy

Prezydent Trump zapowiedział podwyższenie budżetu wojskowego o 54 miliardy dolarów. Jest to prawie 10 procent więcej niż obecny budżet Pentagonu.

Kwota 54 miliardów dolarów to ponad 80 procent całego budżetu wojskowego Rosji.

Dotychczasowe wydatki wojskowe USA są większe niż łączne wydatki kolejnych 7-miu państw.

zbrojenia

Wydatki USA stanowią 36% światowych wydatków zbrojeniowych.

Zwiększenie wydatków na marynarkę wojenną

Washington Times poinformował, że rząd Polski w środę ogłosił zwiększenie wydatków na marynarkę wojenną, uzasadniając to rosyjskim potencjałem morskim i rakietowym na Bałtyku.

Dziennik następująco określił cele tej decyzji:

"Celem jest osiągnięcie potencjału zablokowania rosyjskiej floty przy wyjściu z zamarzających portów i ataku na kraje bałtyckie i skandynawskie w możliwym przyszłym konflikcie".

Pages

Subscribe to RSS - zbrojenia