zbrojenia

Budżet wojskowy USA jeszcze większy

Amerykański senat niemal jednogłośnie (89-9) przegłosował budżet Pentagonu (National Defense Authorization Act). Na nowy rok finansowy wydatki wojskowe będą wynosić 700 miliardów dolarów - o

Ustawa o 1215 stronach przewiduje 640 mld $ na podstawowe potrzeby Pentagonu - o 37 mld$ więcej niż chciał prezydent Trump. Dodatkowo 60 miliardów na wojny zagraniczne w Afganistanie, Iraku, Syrii i innych miejscach.

Wydatki wojenne mają się podwoić

Polska przeznaczy dodatkowo 200 mld złotych na obronność w ciągu następnych 15 lat - powiedział wiceminister obrony Tomasz Szatkowski.

Wskazał, że jest to zgodne z planami stopniowego zwiększania wydatków na obronność do poziomu 2,5 proc. PKB. "To nie jest błaha suma" - podkreślił. Polski rząd uzgodnił w czerwcu stopniowe podnoszenie wydatków na obronność z 2 proc. do 2,5 proc. PKB, co oznacza, iż roczne wydatki na obronność prawie się podwoją do ok. 80 miliardów złotych do 2032 roku.

USA zwiększają budżet wojskowy o 30 mld$

Amerykański budżet wojskowy został ustalony na 825 miliardów dolarów w roku budżetowym 2018 (od października 217 r.). To już trzeci rok, gdy budżet wojskowy Stanów rośnie, wzrost wobec roku poprzedniego wynosi 30 miliardów dolarów.

Budżet wojskowy USA jest większy niż połączone wydatki kolejnych dziewięciu państw.

Wydatki wojskowe to druga pod względem wielkości pozycja w amerykańskim budżecie, po wydatkach socjalnych (około biliona dolarów).

W setce największych zbrojeniówki żadnej polskiej firmy

W setce największych firm zbrojeniowych pisma Defence News pierwsze miejsce zajął Lockheed Martin z 43 miliardami dolarów sprzedaży.

W setce znalazły si 42 korporacja z USA, 10 z Wielkiej Brytanii, 8 z Japonii, 6 z Rosji, 4 z Francji, 4 z Izraela, 2 z Niemiec a nawet firma Ukroboronprom z Ukrainy

Na liście nie znalazł się żaden polski producent.

Oto lista 10 największych koncernów zbrojeniowych

Polska kupuje Patrioty

Minister obrony Antoni Macierewicz podpisze w czwartek porozumienie z Departamentem Obrony USA w sprawie nabycia przez Polskę systemu obrony powietrznej Patriot - zapowiedział resort w środę wieczorem.

O wyborze zestawów Patriot jako przedmiotu rozmów o kontrakcie w programie obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła zdecydował w 2015 r. rząd PO-PSL. Od tamtej pory negocjacje o zakupie baterii Patriot prowadzono między rządami Polski i USA.

Polska - więcej na zbrojenia

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy zwiększającej liczebność sił zbrojnych i wydatki obronne. Wydatki na obronność mają w 2018 r. wynieść co najmniej 2 proc. PKB, w roku 2020 wrosnąć do 2,1 proc. PKB, a docelowo - do minimum 2,5 proc. PKB w 2030 r.

Zwiększony ma być stan etatowy Sił Zbrojnych RP do 200 tys. żołnierzy. Obecnie obowiązuje limit 150 tys. stanowisk.

Zmieniono sposób obliczania udziału wydatków obronnych w PKB. Ma on być odnoszony do PKB z tego samego roku, a nie do PKB z roku poprzedniego (metodologia NATO).

Rosja przezbraja armię

Udział nowoczesnego wyposażenia w siłach powietrznych Rosji osiągnął 68% w 2017 r. Nowe śmigłowce, samoloty, środki obrony antyrakietowej - zasilają wojsko rosyjskie.

Także RS-24 Yars - nowy typ rakiet balistycznych, przenoszących głowice jądrowe, startujących z silosów czy z ruchomych platform - osiągnie 72% udziału w wojskach rakietowych na koniec 2017 r.

Marynarka w 2016 r. otrzymała 24 nowe okręty wojenne, łącznie z fregatami i okrętami podwodnymi, wyposażonymi w rakiety Kalibr. Udział nowoczesnej broni wynosi 47% i ma wzrosnąć do 55% na koniec roku.

USA zbroi Kurdów, nie patrząc na protesty Turcji

Prezydent Trump zaakceptował dostawy uzbrojenia dla oddziałów kurdyjskich, pomimo protestów Turcji. Uważa ona oddziały Kurdów za terrorystów. "Doskonale sobie zdajemy sprawę z obaw naszych partnerów koalicyjnych w Turcji" - powiedział rzecznik Białego Domu.

Kurdowie walczą w ramach Syryjskich Sił Demokratycznych, popieranych i zbrojonych przez Amerykę.

Obecnie na terenie Syrii znajduje się 1000 amerykańskich żołnierzy, po uzupełnieniu ich w marcu o 300 osób.

Pages

Subscribe to RSS - zbrojenia