zbrojenia

Wydatki wojskowe: USA 611 mld$, Chiny...

Rosną światowe wydatki wojskowe. W 2016 roku wyniosły 1686 miliardów dolarów (2,2 procent światowego PKB), co oznacza realny wzrost o 0.4 procenta wobec 2015 r.

Największe wydatki poniosły

  1. USA - 611 mld$,
  2. Chiny - 215 mld
  3. Rosja - 69 mld

Trzecie miejsce w ub.r. zajmowała Arabia Saudyjska, która obniżyła wydatki o 30% do 53 miliardów $.

Kraje europejskie zwiększyły wydatki na wojsko, także USA po raz pierwszy od 2010 r. podniosły je. Znacząco obniżyły wydatki kraje - producenci ropy naftowej.

Przełomowe działo wojska USA

,,Nowa odsłona działa elektromagnetycznego Amerykańskie wojsko nie zwalnia prac nad rewolucyjną bronią - działem elektromagnetycznym. Ujawniono nagranie, na którym widać testy jego nowego wariantu na poligonie. Amerykanie mają nadzieje dopracować tę broń w ciągu dekady. Jeśli im się to uda, zyskają wielką przewagę nad innymi państwami.''

Trump zapowiada budżet wojskowy wyższy o 54 miliardy

Prezydent Trump zapowiedział podwyższenie budżetu wojskowego o 54 miliardy dolarów. Jest to prawie 10 procent więcej niż obecny budżet Pentagonu.

Kwota 54 miliardów dolarów to ponad 80 procent całego budżetu wojskowego Rosji.

Dotychczasowe wydatki wojskowe USA są większe niż łączne wydatki kolejnych 7-miu państw.

zbrojenia

Wydatki USA stanowią 36% światowych wydatków zbrojeniowych.

Zwiększenie wydatków na marynarkę wojenną

Washington Times poinformował, że rząd Polski w środę ogłosił zwiększenie wydatków na marynarkę wojenną, uzasadniając to rosyjskim potencjałem morskim i rakietowym na Bałtyku.

Dziennik następująco określił cele tej decyzji:

"Celem jest osiągnięcie potencjału zablokowania rosyjskiej floty przy wyjściu z zamarzających portów i ataku na kraje bałtyckie i skandynawskie w możliwym przyszłym konflikcie".

USA żądają od państw NATO większych wydatków wojskowych

Nowy sekretarz obrony USA Jim Mattis w czasie wizyty w Brukseli zażądał od pańśtw członkowskich NATO zwiększenia wydatków wojskowych, mówiąc:

"Ameryka nie będzie się bardziej troszczyć o wasze dzieci niż wy sami"
"Jeśli wasze narody nie chcą, by Ameryka ograniczyła swoje zobowiązania wobec Sojuszu, każde z państw musi wnieść swój wkład do wspólnych celów".
"USA od wielu lat oczekuje zwiększenia wydatków wojskowych do 2% PKB. W 2017 r. musimy zobaczyć postęp, konieczny jest też plan z konkretnymi datami dochodzenia do tego celu".

Rosja: Iskandery z Kaliningradu nie będą usunięte

Dymitr Pieskow, rzecznik Kremla, stwierdził, że systemy rakietowe Iskander nie zostaną usunięte z Kaliningradu, dopóki w Europie są budowane wycelowane w Rosję systemy rakietowe.

Poinformował o tym w czasie wywiadu dla BBC.

W ubr. rosyjski MON potwierdził informacje o rozmieszczeniu mobilnych systemów rakietowych Iskander-M w Kaliningradzie. Są one przeznaczone do niszczenia celów naziemnych w promieniu 500 km.

Pages

Subscribe to RSS - zbrojenia