zbrojenia

Rakiety z Kaliningradu wycelują w Polskę

Rosja na stałe będzie utrzymywać rakiety Iskander-M w obwodzie kaliningradzkim - informują rosyjskie media, powołując się na źródła w najwyższym dowództwie armii. O decyzji resortu obrony Rosji poinformował dziennik "Kommiersant". Systemy rakietowe "ziemia-ziemia" Iskander-M mają rozpocząć stałą służbę w pobliżu granic Polski na początku 2018 roku.

Pentagon gotów sprzedać Polsce Patrioty

Pentagon poinformował Kongres o "proponowanej sprzedaży" systemu antyrakietowego Patriot Polsce wskazał, że "planowana transakcja jest zgodna z celami polityki zagranicznej i względami bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych" poprzez wzmocnienie bezpieczeństwa Polski, "sojusznika z NATO, który był i jest istotnym czynnikiem politycznej stabilności i postępu gospodarczego w Europie".

USA dostarczają pomoc wojskową 73 procentom światowych dyktatur

Według Freedom House na świecie istnieje 49 państw, które określić można jako dyktatury (na rok 2015). Stany Zjednoczone dostarczały pomoc wojskową do 36 z nich. Stanowi to 73 procent państw o takim ustroju.

Liczby te pokazują, że pomoc takim krajom jak Arabia Saudyjska czy Egipt nie jest wyjątkiem, ale regułą.

Przeczy to tezie, rozpowszechnianej w mediach, że USA wspierają demokrację w świecie i likwidują dyktatury (jak w Libii czy Syrii).

Budżet wojskowy USA jeszcze większy

Amerykański senat niemal jednogłośnie (89-9) przegłosował budżet Pentagonu (National Defense Authorization Act). Na nowy rok finansowy wydatki wojskowe będą wynosić 700 miliardów dolarów - o

Ustawa o 1215 stronach przewiduje 640 mld $ na podstawowe potrzeby Pentagonu - o 37 mld$ więcej niż chciał prezydent Trump. Dodatkowo 60 miliardów na wojny zagraniczne w Afganistanie, Iraku, Syrii i innych miejscach.

Wydatki wojenne mają się podwoić

Polska przeznaczy dodatkowo 200 mld złotych na obronność w ciągu następnych 15 lat - powiedział wiceminister obrony Tomasz Szatkowski.

Wskazał, że jest to zgodne z planami stopniowego zwiększania wydatków na obronność do poziomu 2,5 proc. PKB. "To nie jest błaha suma" - podkreślił. Polski rząd uzgodnił w czerwcu stopniowe podnoszenie wydatków na obronność z 2 proc. do 2,5 proc. PKB, co oznacza, iż roczne wydatki na obronność prawie się podwoją do ok. 80 miliardów złotych do 2032 roku.

USA zwiększają budżet wojskowy o 30 mld$

Amerykański budżet wojskowy został ustalony na 825 miliardów dolarów w roku budżetowym 2018 (od października 217 r.). To już trzeci rok, gdy budżet wojskowy Stanów rośnie, wzrost wobec roku poprzedniego wynosi 30 miliardów dolarów.

Budżet wojskowy USA jest większy niż połączone wydatki kolejnych dziewięciu państw.

Wydatki wojskowe to druga pod względem wielkości pozycja w amerykańskim budżecie, po wydatkach socjalnych (około biliona dolarów).

W setce największych zbrojeniówki żadnej polskiej firmy

W setce największych firm zbrojeniowych pisma Defence News pierwsze miejsce zajął Lockheed Martin z 43 miliardami dolarów sprzedaży.

W setce znalazły si 42 korporacja z USA, 10 z Wielkiej Brytanii, 8 z Japonii, 6 z Rosji, 4 z Francji, 4 z Izraela, 2 z Niemiec a nawet firma Ukroboronprom z Ukrainy

Na liście nie znalazł się żaden polski producent.

Oto lista 10 największych koncernów zbrojeniowych

Polska kupuje Patrioty

Minister obrony Antoni Macierewicz podpisze w czwartek porozumienie z Departamentem Obrony USA w sprawie nabycia przez Polskę systemu obrony powietrznej Patriot - zapowiedział resort w środę wieczorem.

O wyborze zestawów Patriot jako przedmiotu rozmów o kontrakcie w programie obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła zdecydował w 2015 r. rząd PO-PSL. Od tamtej pory negocjacje o zakupie baterii Patriot prowadzono między rządami Polski i USA.

Pages

Subscribe to RSS - zbrojenia