zbrojenia

Trump zapowiada budżet wojskowy wyższy o 54 miliardy

Prezydent Trump zapowiedział podwyższenie budżetu wojskowego o 54 miliardy dolarów. Jest to prawie 10 procent więcej niż obecny budżet Pentagonu.

Kwota 54 miliardów dolarów to ponad 80 procent całego budżetu wojskowego Rosji.

Dotychczasowe wydatki wojskowe USA są większe niż łączne wydatki kolejnych 7-miu państw.

zbrojenia

Wydatki USA stanowią 36% światowych wydatków zbrojeniowych.

Zwiększenie wydatków na marynarkę wojenną

Washington Times poinformował, że rząd Polski w środę ogłosił zwiększenie wydatków na marynarkę wojenną, uzasadniając to rosyjskim potencjałem morskim i rakietowym na Bałtyku.

Dziennik następująco określił cele tej decyzji:

"Celem jest osiągnięcie potencjału zablokowania rosyjskiej floty przy wyjściu z zamarzających portów i ataku na kraje bałtyckie i skandynawskie w możliwym przyszłym konflikcie".

USA żądają od państw NATO większych wydatków wojskowych

Nowy sekretarz obrony USA Jim Mattis w czasie wizyty w Brukseli zażądał od pańśtw członkowskich NATO zwiększenia wydatków wojskowych, mówiąc:

"Ameryka nie będzie się bardziej troszczyć o wasze dzieci niż wy sami"
"Jeśli wasze narody nie chcą, by Ameryka ograniczyła swoje zobowiązania wobec Sojuszu, każde z państw musi wnieść swój wkład do wspólnych celów".
"USA od wielu lat oczekuje zwiększenia wydatków wojskowych do 2% PKB. W 2017 r. musimy zobaczyć postęp, konieczny jest też plan z konkretnymi datami dochodzenia do tego celu".

Rosja: Iskandery z Kaliningradu nie będą usunięte

Dymitr Pieskow, rzecznik Kremla, stwierdził, że systemy rakietowe Iskander nie zostaną usunięte z Kaliningradu, dopóki w Europie są budowane wycelowane w Rosję systemy rakietowe.

Poinformował o tym w czasie wywiadu dla BBC.

W ubr. rosyjski MON potwierdził informacje o rozmieszczeniu mobilnych systemów rakietowych Iskander-M w Kaliningradzie. Są one przeznaczone do niszczenia celów naziemnych w promieniu 500 km.

Europa przygotowuje wspólny fundusz obronny

Komisja Europejska przygotowała projekt funduszu obronnego wielkości 4 miliardów euro, który finansowałby nakłady na badania i rozwój oraz wspólne zakupy europejskiego uzbrojenia. Możliwe oszczędności to 25 miliardów euro, a wydatki nie byłyby wliczane do deficytów budżetowych.

"Tylko nowe wspólne programy uzbrojenia pozwolą przetrwać przemysłowi obronnemu" - powiedział niemiecki parlamentarzysta Michael Gahler. W Unii jest 19 typów wozów bojowych piechoty, gdy w USA tylko jeden.

Program jest korzystny dla państw mających rozwinięte przemysły zbrojeniowe jak np. Niemcy.

Polska kupuje rakiety JASSM-ER - jest zgoda USA

Departament Stanu i D. Obrony wyraziły zgodę na zakup przez Polskę 70 rakiet AGM-158B Joint Air-to-Surface Standoff Missile Extended Range (JASSM-ER), umożliwiających zaatakowanie teryturium wroga z powietrza z własnego terytorium.

Departament Stanu oświadczył: "Sprzedaż będzie wkładem do polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych, pomoże też w bezpieczeństwie sojusznika w NATO. Polska jest ważną siłą stanowiącą o stabilności i rozwoju gospodarczym środkowej Europy".

Kraje bałtyckie zwiększają wydatki wojskowe

Kraje bałtyckie znacząco zwiększają w ostatnich latach wydatki wojskowe. Mają one w 2020 r. być więcej niż podwojone od czasu wstąpienia do NATO w 2004 r. - do poziomu 2100 milionów dolarów.

Jest to najszybciej zwiększający wydatki na zbrojenia region świata.

Powodem są obawy o agresję ze strony Rosji.

W trzech krajach bałtyckich stacjonuje obecnie 150 żołnierzy USA, przerzuconych tam po zajęciu przez Rosję Krymu. Kontyngent rotacyjny zwiększy się do 1000 żołnierzy w przyszłym roku.

Pages

Subscribe to RSS - zbrojenia