zadłużenie

Zahamowany wzrost długu publicznego

W 2017 r. zahamowaliśmy wzrost długu publicznego; na koniec ub.r nominalnie został utrzymany na poziomie zbliżonym do 2016 r., a względem PKB spadł o ponad 2 pkt proc. - powiedziała PAP minister finansów Teresa Czerwińska.

Teresa Czerwińska, minister finansów: Na pewno deficyt budżetu państwa na koniec 2017 r. będzie poniżej 30 mld zł, co jest bardzo pozytywną wiadomością, jak i wysokość długu publicznego na koniec 2017 r. - po raz pierwszy został zahamowany jego przyrost – zgodnie ze wstępnym szacunkiem, nominalnie został na poziomie zbliżonym do roku 2016.

Średnie zadłużenie Ziemianina = 30 tysięcy dolarów

Globalny dług wzrósł do rekordowego poziomu 233 bilionów dolarów w trzecim kwartale 2017 r. To o ponad 16 bilionów dolarów więcej niż na koniec 2016 r. - wynika z analizy Institute of International Finance. 

Zadłużenie prywatnego sektora niefinansowego osiągnęło najwyższy poziom w Kanadzie, Francji, Hongkongu, Korei Południowej, Szwajcarii i Turcji.

Globalna populacja wynosi obecnie ok. 7,6 miliarda ludzi, więc światowy dług per capita to ponad 30 tys. dol.

Frankowicze rzetelnie spłacają zadłużenie

Dzięki wahaniom kursu franka szwajcarskiego maleje kwota do spłaty z tytułu kredytów mieszkaniowych zaciągniętych w walucie. Obecnie do spłaty pozostaje 114 miliardów zł i jest to o 6,8 proc. mniej niż w czerwcu br. - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Spadek zadłużenia w kredytach spłacanych w szwajcarskiej walucie należy przypisać najniższej wartości kursu franka szwajcarskiego od »pamiętnego stycznia 2015 r.
 

Ukraina - IMF - więcej spłat niż kredytów

Ukraina w 2017 roku spłaciła Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu (IMF) 1,3 miliard dolarów.

Ukraina w 2017 r. otrzymała z IMF transzę kredytu wysokości 1 miliarda dolarów.

Ukraina ma przed sobą lata coraz wyższych spłat kredytów (zestawienie zakłada spłatę aktualnych długów, bez zaciągania następnych)

ukraina

Koszty pożyczania pieniędzy przez Ukrainę są jednymi z najwyższych w świecie. Drożej pożycza tylko Zambia.

Wierzyciele zdobywają kolejne przewagi nad dłużnikami

Dłużnicy szybciej trafią do rejestru. Zamiast 60 dni wystarczy 30 dni zwłoki w spłacie rachunku czy faktury, by trafić do rejestru dłużników. Powoduje to ograniczony dostęp do kredytów, może stanąć na przeszkodzie w podpisaniu umowy z kontrahentem czy też innych umów długoterminowych z odroczonym terminem płatności jak choćby abonament na telefon, internet czy telewizję".

Polska - dobrobyt na kredyt

Statystyki GUS pokazują, że we wrześniu zrobiliśmy o 8,6 proc. większe zakupy niż rok temu. Jednak duża część wydatków i ogólnie pojmowanej zamożności jest na kredyt. Od początku 2015 roku zadłużenie gospodarstw domowych z tytułu kredytów konsumpcyjnych wzrosło ze 132 do 159 mld zł, a więc o 20 proc.

Przez ponad dwa i pół roku kwota kredytów wzrosła o jedną piątą, co plasuje nas w czołówce najszybciej zadłużających się społeczeństw. Kredyt konsumpcyjny ma około 8,3 mln Polaków. To prawie jedna czwarta wszystkich dorosłych mieszkańców naszego kraju.

Białoruś zadłuża się i zbiera złoto

Dług zagraniczny Białorusi osiągnął historyczne maksimum - wynosi 39 procent PKB.

Według białoruskiego ministerstwa finansów zadłużenie zagraniczne Białorusi 1 października wynosiło 16,3 mld dol. Od początku roku wzrosło o 2,7 mld dol., czyli o 19,5 proc. i obecnie osiągnęło najwyższy poziom w historii. W sumie dług publiczny wynosi 41,4 mld rubli (ok. 21 mld dol.), w tym zadłużenie wewnętrzne to 9,4 mld rubli.

W 2017 r. na obsługę długu publicznego Białoruś ma wydać 3,4 mld dol., a w 2018 r. - 3,7 mld dol.

Pages

Subscribe to RSS - zadłużenie