wybory

5 lat więzienia za nielegalne głosowanie

Crystal Mason, kobieta głosująca w 2016 r. i będąca na warunkowym zwolnieniu z więzienia, została skazana na 5 lat więzienia za nielegalne głosowanie.

Skazana argumentowała, że nie wiedziała, że skazanie w 2011 r. pozbawiło jej praw obywatelskich.

Prawo Teksasu zabrania głosowania osobom z wyrokami.

W USA co 40-ty obywatel nie może głosować ze względu wyroki za przestępstwa. W wyborach 2016 r. tę liczbę określało się na 6,1 miliona osób.

Kampania prezydencka w Rosji kosztowała 26 milionów dolarów

Komisja Wyborcza Rosji ogłosiła, jakie wydatki ponieśli kandydaci na prezydenta w swoich kampaniach. Wydatki wszystkich kandydatów wyniosły 26 milionów dolarów (1,5 miliarda rubli).

Władymir Putin wydał ponad 6.4 miliona dolarów (370 milionów rubli). Podobną kwotę wydał Żyrynowski.

Większość wydatków dotyczyła dystrybucji materiałów wyborczych i organizacja spotkań publicznych.

Włochy - wygrali anty-establishmentowi eurosceptycy

W wyborach we Włoszech wygrał Ruch Pięciu Gwiazd - z wynikiem około 33 procent będzie pierwszym ugrupowaniem w Izbie Deputowanych i w Senacie.

Według wstępnych wyników blok partii centroprawicowych złożony z Forza Italia, Ligi i Braci Włoch otrzymał około 35-36 procent głosów. Wewnątrz tej koalicji po raz pierwszy większe poparcie niż Forza Italia Silvio Berlusconiego dostała Liga Matteo Salviniego (kiedyś Liga Północna).

Na rządzącą Partię Demokratyczną głosowało około 20 proc. obywateli.

Putin będzie kandydował na prezydenta Rosji

Prezydent Władymir Putin ogłosił w Niżnym Nowgorodzie, że będzie kandydował w najbliższych wyborach prezydenckich w 2018 roku.

Badania opinii publicznej mówią, że głosować na niego zamierza 70% elektoratu.

Pierwszy raz wygrał wybory w 2000 roku, otrzymując 53% w pierwszej turze. W 2004 r. otrzymał 71,3% głosów także w pierwszej turze, w 2012 r. - 63,6%.

Putin

Babisz zdecydowanie wygrywa wybory w Czechach

Centroprawicowy ruch ANO, kierowana przez Andrieja Babisza, wygrał wybory do czeskiej Izby Poselskiej. Po przeliczeniu głosów z ponad 90 procent lokali wyborczych partia Andreja Babisza prowadzi z rezultatem 30,4 procent.

Tak wysokie poparcie dla współrządzącej obecnie partii ANO kierowanej przez Andrieja Babisza to ogromny sukces. Poparcie dla ANO znacznie wzrosło od wyborów w 2013 roku, kiedy uzyskała zaledwie 19 procent.

Austria: bardzo dobry wynik prawicy w wyborach

Pierwsze miejsce w niedzielnych wyborach do austriackiego parlamentu zajęła chadecka Austriacka Partia Ludowa (OeVP) zdobywając 31,36 proc. głosów. Na czele OeVP stoi dotychczasowy minister spraw zagranicznych, 31-letni Sebastian Kurz

Na miejscu drugim znalazła się prawicowo-populistyczna Austriacka Partia Wolności (FPOe) z 27,35 proc. głosów, a na trzecim współrządząca dotąd z chadekami w ramach "wielkiej koalicji" Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPOe), którą poparło 26,75 proc. głosujących.

Pages

Subscribe to RSS - wybory