wybory

Putin będzie kandydował na prezydenta Rosji

Prezydent Władymir Putin ogłosił w Niżnym Nowgorodzie, że będzie kandydował w najbliższych wyborach prezydenckich w 2018 roku.

Badania opinii publicznej mówią, że głosować na niego zamierza 70% elektoratu.

Pierwszy raz wygrał wybory w 2000 roku, otrzymując 53% w pierwszej turze. W 2004 r. otrzymał 71,3% głosów także w pierwszej turze, w 2012 r. - 63,6%.

Putin

Babisz zdecydowanie wygrywa wybory w Czechach

Centroprawicowy ruch ANO, kierowana przez Andrieja Babisza, wygrał wybory do czeskiej Izby Poselskiej. Po przeliczeniu głosów z ponad 90 procent lokali wyborczych partia Andreja Babisza prowadzi z rezultatem 30,4 procent.

Tak wysokie poparcie dla współrządzącej obecnie partii ANO kierowanej przez Andrieja Babisza to ogromny sukces. Poparcie dla ANO znacznie wzrosło od wyborów w 2013 roku, kiedy uzyskała zaledwie 19 procent.

Austria: bardzo dobry wynik prawicy w wyborach

Pierwsze miejsce w niedzielnych wyborach do austriackiego parlamentu zajęła chadecka Austriacka Partia Ludowa (OeVP) zdobywając 31,36 proc. głosów. Na czele OeVP stoi dotychczasowy minister spraw zagranicznych, 31-letni Sebastian Kurz

Na miejscu drugim znalazła się prawicowo-populistyczna Austriacka Partia Wolności (FPOe) z 27,35 proc. głosów, a na trzecim współrządząca dotąd z chadekami w ramach "wielkiej koalicji" Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPOe), którą poparło 26,75 proc. głosujących.

W Niemczech wygrywa CDU, AfD = 12,6%

W wyborach do Bundestagu wygrała koalicja CDU/CSU pod przywództwem Angeli Merkel z 33 procentami głosów. Druga była SPD z 20,5%, a trzecia Alternatywa dla Niemiec (AfD) z 12,6 procent głosów. (wyniki wg wstępnych wyników głosowania)

Rządząca do tej pory koalicja CDU/CSU i SPD poniosła ogromne straty. CDU/CSU otrzymała 8,5 pp głosów mniej, a SPD - o 5,2 punktu procentowego.

Do Bundestagu weszły jeszcze FDP 10,7% lewicowa "Die Linke" - 9,2% i Zeloni "Die Grünen" - 8,9%.

Luźna rozprawka na temat prawa naturalnego człowieka vs wybory

Napisałem TUTAJ. Po przeczytaniu powtórnym stwierdziłem, że warto wyciągnąć ten tekst jako blog, aby dać szansę Czytelnikom na rozwinięcie tego tematu. A temat prawa naturalnego jest cały czas traktowany marginalnie, lub częstokroć w ogóle nie znany lub mylony z prawem dżunglii i prawem przetrwania.

Potężny sukces Macrona w wyborach

Partia prezydenta Macrona - Naprzód Republiko! - odniosła wysokie zwycięstwo w pierwszej turze wyborów parlamentarnych. Zebrała ona 32,3% głosów, prawicowa partia Republikanów otrzymała 21,6% głosów,

Wybory miały najniższą frekwencję w historii - 51,3% wyborców poszło do urn. W 1978 r. była najwyższa frekwencja - 83.3 procent, w 2012 r. - zaledwie 57.2 procent

Front Narodowy otrzymał 13,2 procent głosów i może uzyskać między 1 a 5 miejscami w parlamencie.

CDU wygrywa w Nadrenii Północnej-Westfalii

Zdecydowanym zwycięzcą niedzielnych wyborów w Nadrenii Północnej-Westfalii jest CDU -chadecka partia Angeli Merkel. Według wstępnych wyników uzyskała 33,8 proc. głosów wyborców (przyrost o 7,5 pkt. proc).  Poparcie 30,8 proc. elektoratu uzyskała partia SPD (minus 8,3). Na FDP głosowało 12 proc, (plus 3,2 pkt. proc.), na AfD 7,8 proc., na Zielonych 6 proc. (minus 5,2 pkt. proc.).

Nie jest pewne, czy w landtagu w Duesseldorfie zasiądą przedstawiciele Lewicy, bo możliwe, że jednak nie osiągnęli 5-procentowego poparcia. Pewne jest że opuszczą go posłowie Partii Piratów.

Pages

Subscribe to RSS - wybory