Wyborcza

Skraca się długość życia w Polsce

Najnowsze dane GUS wskazują, że 60-letni Polak (dane dotyczą obu płci) będzie żył jeszcze średnio 262,2 miesiąca. Natomiast 65-latek - 218,4 miesięcy. I wreszcie 67-latek - 201,8 miesięcy. To dane za cały 2017 r.

Porównując je z 2016 r. żyjemy o miesiąc krócej. W ciągu ostatnich czterech lat już dwukrotnie nastąpił spadek długości życia. Teraz i w 2015 roku.

W ostatniej dekadzie oczekiwane życie 65-letniego Polaka wydłużyło się o dwa lata i trzy miesiące. O tyle samo, co w ciągu 40 lat socjalizmu (1950-90).

Gazeta Wyborcza pisze:

Poprawia się sytuacja ZUS

W ciągu trzech pierwszych miesięcy 2018 r. dotacja do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), gdzie gromadzone są składki emerytalne i rentowe, wyniosła 5,2 mld zł. Tymczasem w tym samym czasie ubiegłego roku było to aż 10,4 mld zł, czyli dwa razy więcej.

Coraz więcej osób pracuje i odkłada składki, które idą na bieżące emerytury. Jak wynika z danych ZUS, firm, które płaciły składki za pracowników było w marcu tego roku 2 mln 470 tys., podczas gdy rok wcześniej było ich o ponad 100 tys. mniej.

Wyborcza żebrze o wsparcie Unii

Roman Imielski, szef wydania online Gazety Wyborczej, w wywiadzie dla EurActive mówi, że działania rządu pozbawiły gazety finansowania i i Unia Europejska powinna "wspierać media w kryzysie demokracji".

Redaktor proponuje by Komisja Europejska przeznaczyła dofinansowanie dla mediów w postaci grantów. Może być także więcej pieniędzy na tłumaczenie zagranicznych artykułów.

Gazeta Wyborcza otrzymuje już pieniądze od Google DNI, dzięki którym rozwija projekt dotyczący parlamentu i wewnętrznej polityki polskiej.

Pages

Subscribe to RSS - Wyborcza