wolność słowa

Wolność słowa w Polsce zagrożona przez działania tak zwanych "antyfaszystów"

Ostatnio wszystko kojarzy się z faszyzmem albo rasizmem. Zawodowi "antyfaszyści" zasypują prokuratury wydumanymi doniesieniami, które ich zdaniem wypełniają znamiona sprzyjającemu walce z wolnością słowa haniebnemu artykułowi 257 Kodeksu Karnego.
free speech

Parlament Europejski ukarał Korwina-Mikke

Europoseł Janusz Korwin-Mikke został ukarany za obraźliwe uwagi na temat kobiet, wygłoszone podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego na początku marca.

Szef europarlamentu Antonio Tajani poinformował, że europoseł został pozbawiony diet poselskich na okres 30 dni, a także zawieszony w działalności poselskiej na 30 dni, co nie obejmuje jednak prawa do głosowania. Ma też zakaz reprezentowania Parlamentu Europejskiego w jakichkolwiek delegacjach parlamentarnych, na konferencjach i forach międzyinstytucjonalnych przez najbliższy rok, poczynając od wtorku.

Niemcy żądają zaostrzenia walki z oszczerstwami

Ministerstwo Sprawiedliwości Niemiec przedłożylo projekt ustawy, nakładający kary na sieci socjalne, jak Facebook, jeśli natychmiast nie będą usuwać postów obraźliwych i grożących. W innym przypadku mogą otrzymać 50 milionów euro kary. Obecnie postępowanie w takich sprawach zgłoszonych przez użytkownik sieci trwa dość długo.

W Niemczech są najostrzejsze w świecie przepisy przeciwko obraźliwym zachowaniom: potwarzom, oszczerstwom, nienawiści rasowej, publicznemu zachęcaniu do przestępstw i groźbom karalnym.

Cenzura w Europarlamencie

Parlament Europejski wprowadził pewną formę cenzury na wystąpienia europarlamentarzystów. Przewodniczący otrzymał prawo (zasada 165) wyłączenia transmisji na żywo wystąpienia w przypadku "obraźliwych, rasistowskich bądź ksenofobicznych - języka bądź zachowań". Włącznie z opóźnianiem o kilka sekund nagrania, by można było zareagować i przerwać transmisję satelitarną. Ma także prawo usunięcia nagrania z archiwów.

Przewidziana jest także kara finansowa do 9 tysięcy euro.

Krok ten uzasadniany jest wzrostem populizmu, rasizmu i mowy nienawiści.

Unia Europejska + Microsoft Facebook, YouTube, Twitter przeciw "mowie nienawiści"

Komisja Europejska podpisała porozumienie z firmami internetowymi (Facebook, Twitter, YouTube i Microsoft), zobowiązujące do zwalczania "mowy nienawiści" w internecie.

Przepisy UE zobowiązują platformy internetowych do szczegółowego analizowania publikowane treści pod kątem agresji. Jeśli podżegają one nienawiści, będą usuwane a konta blokowane w ciągu 24 godziny od publikacji.

Firmy takie jak Facebook, Twitter, YouTube i Microsoft współpracowały z komisją w opracowaniu "kodeksu zachowań", obowiązującego w Unii.

Subscribe to RSS - wolność słowa