wojsko

Ponton, nowy dowódca Gromu

Pułkownik Mariusz Pawluk objął dowództwo w elitarnej jednostce polskiej armii - GROM.

W 2010 roku Mariusz Pawluk oskarżył dowódcę GROM-u generała Dariusza Zawadkę o mobbing, nepotyzm, prześladowania. Jednak za przełożonym opowiedziało się 416 żołnierzy i oficerów GROM, którzy napisali list w obronie Zawadki. Niemal wszyscy w jednostce podważyli zarzuty Pawluka, który odszedł z wojska.

Rosja wystrzeliła 12 rakiet S-400, ćwiczebnie

W Rosji przeprowadzono po raz pierwszy od 20 lat zmasowane ćwiczenia obrony przed atakiem z powietrza. Wystrzelono jednocześnie 12 rakiet S-400 Triumf na poligonie w okręgu astrachańskim.

Rakiety symulowały obronę przed dwoma rodzajami atakujących obiektów: wysoko przemieszczającymi się rakietami balistycznymi i nisko operującymi rakietami manewrującymi. Rakiety wystrzeliwano co 5 sekund.

Kaczyński - 3% na wojsko i parasol atomowy

Jarosław Kaczyński w rozmowie z "Gazetą Polską"

"Powinniśmy sobie postawić za cel zwiększenie wydatków na obronność do 3 proc. PKB. Bez względu na wsparcie sojuszników musimy podnieść radykalnie nasz potencjał obronny".

Celem polityki obronnej Polski powinno być nie tylko powiększenie armii czy lepsze jej wyposażenie, ale również "zwiększenie możliwości obronnych obywateli i państwa. Myślę choćby o działaniach w sferze kultury - wspieranie postaw patriotycznych, kreowanie odpowiednich wzorów zachowań."

Pociski JASSM już w Polsce

Do bazy lotniczej w poznańskich Krzesinach dotarły pierwsze egzemplarze rakiet powietrze-ziemia typu JASSM.

F16

W grudniu 2014 r. MON podpisało umowę z rządem USA na pociski AGM-158A Joint Air-to-Surface Standoff Missiles (JASSM) o zasięgu do 370 km i mogących przenosić głowicę o masie 450 kg. Kontrakt był wart ok. 250 mln dolarów. Obejmował 40 pocisków bojowych oraz aparaturę kontrolno-pomiarową i testującą. W 2016 r. prowadzono integrację polskich F-16 z pociskami JASSM.

MON myśli o zakupie amerykańskich myśliwców

"W ciągu półtora miesiąca MON powinno wiedzieć, w jakim kierunku prowadzić modernizację lotnictwa bojowego. Wśród rozważanych opcji jest zakup używanych samolotów F-16 lub nowych F-35" - powiedział PAP wiceszef MON Bartosz Kownacki (PiS).

"Dziennik Gazeta Prawna" napisał w środę, że MON rozważa zakup maksymalnie 96 używanych amerykańskich samolotów F-16, a ich modernizacja miałaby zostać przeprowadzona w Polsce. Maszyny miałyby pochodzić z nadwyżek sił zbrojnych USA. Według dziennika, jeden samolot kosztowałby ok. 100 mln zł.

3,5 tysiąca amerykańskich żołnierzy wyruszyło do Europy Środkowej

W czwartek wieczorem szef MON Antoni Macierewicz poinformował, że amerykańska brygada pancerna zawita w Polsce 12 stycznia, stwierdził, że przybędzie łącznie (nie tylko w ramach brygady pancernej) blisko 7 tys. żołnierzy. Jak ocenił, "dużo ponad to, co kiedykolwiek sobie wyobrażano", choć jednocześnie "można powiedzieć, że ciągle za mało".

Pages

Subscribe to RSS - wojsko