wojna

Czy Stany Zjednoczone są gotowe na wojnę z Rosją w Europie Środkowej?

Oczekiwanie że kilka amerykańskich batalionów przystąpi do wojny z wojskami rosyjskimi w Polsce jest pozbawiane podstaw. O tym żaden amerykański generał na poważnie nie myśli. Problem polega na tym, że polskie możliwości prowadzenia obrony w starciu z Rosją ocenia się na kilka dni a nie miesięcy.

Amerykanie i Kanadyjczycy szkolą ukraińskich podoficerów

Szwajcarska gazeta Le Temps opisała funkcjonujący na zachodzie Ukrainy tajny ośrodek szkoleniowy, w którym armia amerykańska szkoli Ukraińców. Poligon znajduje się w Jaworowie i od 2015 r. stacjonują tam amerykańscy instruktorzy w liczbie 200 i 250 żołnierzy kanadyjskich. Odwiedzają bazę także wojskowi brytyjscy a nawet estońscy.

Od 2015 roku przeszło tam szkolenia około 6 tysięcy ukraińskich wojskowych. Głównym celem jest wyszkolenie kadry podoficerskiej.

Amerykańskie wojska zaatakowały syryjską armię, 100 żołnierzy zginęło

Siły koalicji pod amerykańskim dowództwem w Syrii zaatakowały armię syryjską. 100 żołnierzy zginęło.

Jak twierdzi amerykańskie dowództwo była to odpowiedź na "niesprowokowany atak". Wcześniej syryjskie wojsko zaatakowało oddziały "demokratycznej opozycji" przy wsparciu czołgów i artylerii na wschód od Eufratu, za linią oddzielającą wojska rządowe wspierane przez Rosję od oddziałów opozycji, którą chronią amerykańskie wojska. Prawdopodobnie chciały odbić pola naftowe w tej okolicy, które niedawno opozycja odbiła z rąk ISIS.

Rosja przygotowuje rozmieszczenie rakiet Iskander przy granicy z Polską

W obwodzie kaliningradzkim przygotowana została infrastruktura do rozmieszczenia systemów rakietowych Iskander-M - poinformował dowódca stacjonującej w obwodzie 152. brygady rakietowej, Anatolij Gorodecki.

Ukończono pierwszy etap robót budowlanych i montażowych. Przekazano do eksploatacji m.in. osiem przenośnych hangarów oraz sieci IT.

"Wiedomosti" oceniają, że siły zbrojne w obwodzie kaliningradzkim otrzymają Iskandery jako ostatnie i że Rosja "przez 10 lat ostrzegała Zachód o rozmieszczeniu rakiet".

Amerykańska wojna w Iraku i Syrii - coraz więcej ofiar

Brytyjskie NGO "Airwars" podsumowało cywilne ofiary wojny USA przeciwko ISIS w Iraku i Syrii. Liczba ich dramatycznie wzrosła w 2017 r. - była 3-krotnie wyższa niż rok wcześniej.

W 2016 r. organizacja udokumentowała śmierć od 1243 do 1904 osób cywilnych, nie biorących udziały w walce. W 2017 r. ta ocena wynosiła minimum 3923 osoby a maksimum 6102 osoby zabite. Wzrost ten przypisywany jest zwiększonym atakom lotniczym na gęsto zasiedlone obszary.

Turcja oskarża USA, atakuje Kurdów w Syrii

Prezydent Erdogan oskarżył Stany Zjednoczone o wspieranie organizacji militarnych Kurdów, które są zagrożeniem dla Turcji. Oficjalnie zaprotestowali przeciwko ogłoszonym przez Biały Dom planom stworzenia 30-tysięcznych sił kurdyjskich mających strzec granic terytorium kurdyjskiego przed Turcja i Irakiem.

Prezydent Erdogan pytał: "Czy zadaniem NATO jest oddawanie ochrony granic grupom terrorystycznym?" Oskarżył też USA o zdradę sojusznika, zapowiadając atak wojskowy. "Ci, którzy wbili nam nóż w plecy, nie zapobiegną temu".

Ukraińscy żołnierze giną masowo, ale nie w walce

Wojskowy prokurator Ukrainy Анатолий Матиос poinformował w sobotę w telewizji ZIK o ogromnych stratach wojska. "Od 2014 roku do dzisiaj w siłach zbrojnych Ukrainy (ВСУ) spośród wszystkich tych, którzy otrzymali broń i bronili ojczyzny - zginęło 10 103 ludzi." Spośród nich 2150 żołnierzy i oficerów zginęło w czasie walki, a ogólnie w strefie działań ATO zginęło 3700 osób.

To dwie pełne brygady, które w większości zginęły w wyniku przestępstw w czasie służby. Na Ukrainie 360 tysięcy osób cierpi na zespół stresu pourazowego.

Pages

Subscribe to RSS - wojna