Włochy

Włochy - wygrali anty-establishmentowi eurosceptycy

W wyborach we Włoszech wygrał Ruch Pięciu Gwiazd - z wynikiem około 33 procent będzie pierwszym ugrupowaniem w Izbie Deputowanych i w Senacie.

Według wstępnych wyników blok partii centroprawicowych złożony z Forza Italia, Ligi i Braci Włoch otrzymał około 35-36 procent głosów. Wewnątrz tej koalicji po raz pierwszy większe poparcie niż Forza Italia Silvio Berlusconiego dostała Liga Matteo Salviniego (kiedyś Liga Północna).

Na rządzącą Partię Demokratyczną głosowało około 20 proc. obywateli.

Premier Renzi przegrał referendum

W ogólnonarodowym referendum Włosi powiedzieli "nie" na pytanie o wzmocnienie władzy rządu i osłabienie Senatu, . 60 procent Włochów odpowiedziało "nie", pozostałe 40% - "tak" przy 70-procentowej frekwencji.

Referendum było postrzegane przez opozycję jako opowiedzenie się za lub przeciw establishmentowi władzy. Matteo Salvini z Ligi Północnej powiedział: "to zwycięstwo narodu przeciwko władzom trzech czwartych świata".

Premier Matteo Renzi podał się do dymisji. Ruch Pięciu Gwiazd poinformował, że jest gotowy do przejęcia władzy.

Europa to cywilizacja, historia tysięcy lat i ja jestem jej częścią

Największym prezentem dla Europy powinno być zamknięcie granic. Włochy podobnie, jak Grecja, czy Hiszpania są drzwiami do Europy. Lampedusa jest miejscem, z którego wyruszają uchodźcy w kierunku kontynentalnej Europy. Po zamknięciu granic przez Francję, Austrię, większość zamieszek będzie miała miejsce we Włoszech.

Włochy: dwie eurosceptyczne burmistrzynie

We Włoszech wybory na prezydentów dwóch wielkich miast - Rzymu i Turynie - wygrały kobiety, przedstawicielki anty-establiszmentowej i eurosceptycznej partii "Pięć Gwiazd".

Virginia Raggi wygrała z 67% głosów w Rzymie, Chiara Appendino wygrała wybory w Turyniez 54% głosów.

Pięć Gwiazd wygrało w 19 z 20 miast, gdzie startowali kandydaci ruchu.

Rzym jest zadłużony na 13 miliardów euro - dwukrotnie więcej niż budżet miasta.

rzym

Włochy uznają związki homoseksualne za małżeństwa

25 lutego włoski senat przyjął prawo uznające związki homoseksualne za małżeństwa 173 głosami wobec 71 przeciw i 76 nieobecnych. Kompromis osiągnięto po usunięciu pozwolenia na adopcję dzieci.

Grupy gejowskie uznały te zmiany za "zdradę". Prawo musi być zatwierdzone przez izbę niższą. Premier Matteo Renzi określił to głosowanie jako "historyczne", pomimo ustępstw.

W ubiegłym roku Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł,, że Włochy naruszają prawa człowieka, nie dając równych praw związkom jednopłciowym.

USA chce wysłania włoskich wojsk do Libii

Rzecznik Departamentu Stanu stwierdził, że Stany Zjednoczone oczekują większego zaangażowania militarnego Włoch w Libii. Chodzi o lądowanie wojsk i utworzenie stref satbilizacji, gdzie utworzone byłyby siły lokalne.

John Kirby podziękował Włochom za dotychczasowy wkład - szkolenie wojska libijskeigo, zgodę na użycie amerykańskich dronów z terytorium Włoch.

Prezydent USA wezwał do utworzenia nowego libijskiego rządu. Obecny nie zgodził się na współpracę z siłami interwencyjnymi zachodu.

Ta inna Italia

Włochy robią wszystko, co możliwe, aby zatrzeć pamięć o swojej katolickiej tradycji. Państwo promuje zabytki antyczne i renesansowe, celowo zacierając pamięć o katolickiej tradycji Italii, gdy włoscy papieże rzucali na kolana cesarstwo niemieckie, a włoski filozof stworzył największy system filozoficzny po upadku świata antycznego. Oto demoliberalizm.

Subscribe to RSS - Włochy