wiara

92% Polaków to zadeklarowani katolicy

92 proc. naszego społeczeństwa określa się mianem katolików. Co dziesiąty Polak ocenia swoją wiarę jako głęboką. Tak wynika z badań Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).

W latach 2005–2013 zmniejszył się odsetek respondentów praktykujących regularnie, przynajmniej raz w tygodniu (z 58% do 50%), przybyło zaś tych, którzy w ogóle nie biorą udziału w praktykach religijnych (z 9% do 13%). Więcej też osób zaczęło przyznawać, że praktykuje nieregularnie (wzrost z 33% do 37%).

Dania już nie chroni uczuć religijnych

Dania usunęła przepisy, mające 334 lata, chroniące uczucia religijne (blasphemy law), zakazujące obrażania religii jak i palenia ksiąg świętych.

"Religia nie będzie nam dyktować, co jest dozwolone a czego nie można mówić publicznie" - przekonywał Bruno Jerup, poseł wnoszący o zmiany prawa.

Dania była ostatnim z krajów skandynawskich, posiadających takie przepisy.

W Polsce uczuć religijnych broni Kodeks karny, art. 196 "Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do ..."

Lacrimosa. Gothic metal i Kościół Nowoapostolski

"Weź niebieską pigułkę, a historia się skończy, obudzisz się we własnym łóżku i uwierzysz we wszystko, w co zechcesz. Weź czerwoną pigułkę, a zostaniesz w krainie czarów i pokażę ci, dokąd prowadzi królicza nora" (Morfeusz, "Matrix", Wikicytaty)

Więcej aktywnych wiernych w kościele katolickim

Odsetek Polaków uczestniczących w mszach św. wzrósł z 39,1 proc. w 2014 r. do 39,8 proc. w 2015 r. Wzrósł odsetek osób przystępujących do komunii św. - z 16,3 proc. do 17 proc.

W 2015 r. udzielono 369 tys. sakramentów chrztu św., 360 tys. sakramentów bierzmowania, 270 tys. sakramentów pierwszej komunii św. oraz 134 tys. sakramentów małżeństwa.

Dla porównania, w 2014 r. udzielono ok. 370 tys. sakramentów chrztu, ponad 310 tys. sakramentów bierzmowania, ponad 210 tys. dzieci przystąpiło do pierwszej komunii i udzielono 132 tys. sakramentów małżeństwa.

Pages

Subscribe to RSS - wiara