Węgry

Węgry traktują finansowanie przez USA ich mediów jako ingerencję

Węgierski MSZ wezwał amerykańskiego chargé d’affaires Davida Kostelancika na dywanik. Takie działania ministerstwo uznaje za "ingerowanie w sprawy wewnętrzne Węgier", szczególnie przed przyszłorocznymi wyborami.

USA wcześniej zapowiedziały przeznaczenie 700 tysięcy dolarów na węgierskie media lokalne, żeby zmienić równowagę w sferze informacyjnej kraju.

Minister Péter Szijjártó odpowiedział na tę zapowiedź, że "jest szokujące, iż demokratyczne państwo zaczyna finansować media w sojuszniczym kraju z państwowych pieniędzy".

Polska odmawia Węgrom współpracy w sprawie Ukrainy

Minister spraw zagranicznych Polski Witold Waszczykowski odmówił szefowi MSZ Węgier podpisania wspólnego listu do władz Ukrainy, dotyczącego ukraińskiej ustawy o edukacji.

„Nie będę tego potępiać, bo jest to dwustronna sprawa między Węgrami a Ukrainą. Nie upolityczniałbym jednak tego problemu, biorąc pod uwagę trudności Ukrainy wynikające z rosyjskiej agresji. Jestem przekonany, że sytuację można rozwiązać w pokojowy, mniej emocjonalny sposób”, –– oświadczył.

Węgrzy stosują sankcje dyplomatyczne wobec Ukrainy

Węgierscy dyplomaci dostali instrukcje, by nie wspierać działań Ukrainy na forum międzynarodowych organizacji, w sprawach ważnych dla Kijowa.

Peter Szijjarto, minister sprawa zagranicznych i handlu, wezwał wcześniej ambasadora Ukrainy na dywanik, w sprawie przyjętego ostatnio przez Wierchowną Radę prawa o edukacji.

szijjarto-flaga.jpg

Węgrzy ostro protestują przeciwko ukraińskiemu prawu o szkołach

Rząd węgierski ostro protestuje przeciwko zmianom prawa edukacyjnego na Ukrainie. To dramatyczne ograniczenie praw 150-tysięcznej mniejszości węgierskiej na Ukrainie.

Szkoły średnie i wyższe będą tylko w języku ukraińskim, a nauka w językach mniejszości ograniczona została do przedszkola i szkoły podstawowej.

węgry ukraina

Szijjarto: chcemy dobrych stosunków USA z Rosją

Peter Szijjarto, minister spraw zagranicznych w rządzie Orbana:

"Całkowicie się zgadzam z Donaldem Trumpem, że cywilizowany świat jest atakowany.

Trzymamy kciuki za jego sukces, szczególnie żeby ustabilizował stosunki z Rosją. Żyjemy w Europie środkowej i doskonale wiemy z historii, że gdy wybucha konflikt między wschodem a zachodem, nasz region traci najwięcej. To proste, więc nie chcemy być znowu przegranymi.

Pages

Subscribe to RSS - Węgry