W Brytania

Izba Gmin odrzuciła o pobycie Polaków na Wyspach po Brexicie

Posłowie Izby Gmin odrzucili poprawkę do ustawy „Brexit bill” gwarantującą prawo do pobytu na Wyspach imigrantom z Unii na stałe mieszkającym w UK.

Poprawka dotycząca przyznania wszystkim imigrantom z Unii, żyjącym już i pracującym na Wyspach, stałej rezydentury, przepadła stosunkiem głosów 332 do 290.

Corbyn przeciwko brytyjskim wojskom na rosyjskiej granicy

Jeremy Corbyn, przewodniczący brytyjskiej Partii Pracy, wypowiedział się zdecydowanie przeciwko zwiększaniu udziału brytyjskich wojsk i lotnictwa na granicy NATO i Rosji. Uważa on, że działania te "eskalują napięcia z Rosją".

Jego rzecznik stwierdził, że Partia Pracy chce rozmów i współpracy a nie rozniecania napięć, a przyszły rząd brytyjski może nie przyjść z pomocą krajom w ich konflikcie z Rosją, gdyż "artykuł 5 nie definiuje jaka powinna być odpowiedź sojuszników".

Brytyjscy instruktorzy szkolą ukraińską armię

Brytyjscy instruktorzy przedłużyli okres, w jakim będą szkolić ukraińską armię.

Poinformował o tym minister obrony W Brytanii. Brytyjczycy przeszkoli już ponad 5 tysięcy wojskowych ukraińskich. Szkolenia zaczęły się w marcu 2015 r., a w listopadzie szkolenia rozpoczęli także istruktorzy z USA, Kanady, Litwy.

W Brytania wprowadza definicję antysemityzmu

Premier Teresa May zapowiedziała, że Wielka Brytania wprowadzi oficjalną definicję antysemityzmu. Definicja mówi o "określonym postrzeganiu Żydów, która może się wyrażać jako nienawiść wobec Żydów" ("a certain perception of Jews, which may be expressed as hatred toward Jews").

Pozwoli ona na jasne odwołanie się przy osądzaniu winnych nienawiści do Żydów - powiedziała pani premier.

W. Brytania - ćwierć miliona bezdomnych

255 tysięcy osób jest bezdomnych w Wielkiej Brytanii - informuje organizacja Shelter, zajmująca się sprawami pozbawionych mieszkania. Londyński Westminster jest najgorszym miejscem pod tym względem.

Organizacja za bezdomnych uznaje osoby mieszkające w tymczasowych pomieszczeniach, hostelach a także tych przebywających na ulicach. Rząd nie uznaje liczb podanych przez Shelter.

Zestawienie miejsc w W. Brytanii,wraz z liczbą osób mieszkających w tymczasowych miejscach pobytu oraz bezdomnych na ulicach. Na końcu proporcja bezdomnych do liczby mieszkańców.

Traktat obronny między Polską i W. Brytanią w przygotowaniu

Premier Theresa May po poniedziałkowych międzyrządowych konsultacjach w Londynie zapowiedziała podpisanie traktatu obronnego między Polską a Wielką Brytanią.

Umowa może być podpisana nawet przed końcem roku, będzie obejmować m.in. współpracę wojskową (w tym dotyczącą obrony terytorialnej), a także wspólne działania przemysłu obronnego i konsultacje w zakresie zamówień dla armii obu państw.Traktat bilateralny zastąpi istniejące memorandum polsko-brytyjskie z 1995 roku.

Szydło: "pogłębiamy współpracę z naszym przyjacielem"

Premier Beata Szydło w artykule The Daily Telegraph pod tytułem: "Unia Europejska musi pójść na kompromis" - Polska będzie sojusznikiem W. Brytanii w negocjacjach

"Przyjeżdżam dziś do Londynu, aby omówić zasady pogłębionej współpracy z naszym przyjacielem" - "prawdopodobne jest, że będzie ono postrzegane jako działanie mające na celu zdobycia kluczowego sojusznika dla brytyjskiego stanowiska".

Pages

Subscribe to RSS - W Brytania